2024.gada pirmajos deviņos mēnešos apdrošinātāju veikto izmaksu apjoms par ceļu satiksmes negadījumiem (turpmāk – CSNg) valsts un pašvaldības iestādēm sasniedzis 3,46 miljonus eiro, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk - LTAB) apkopotā informācija.
Pēdējo piecu gadu (2019. – 2023.) laikā OCTA atlīdzībās valsts un pašvaldību iestādēm kopumā izmaksāti 17,02 miljoni eiro, turklāt šajā periodā izmaksāto atlīdzību apjoms pieaudzis vairāk nekā par trešdaļu (2,63 miljoni eiro 2019.gadā un 3,93 miljoni eiro pērn).
Šī gada pirmajos deviņos mēnešos no visa kopējā izmaksāto OCTA atlīdzību apjoma par CSNg (55,02 miljoni EUR), valsts un pašvaldību iestādēm izmaksāti 6,3% (3,46 miljoni EUR). No visām izmaksātajām atlīdzībām valsts un pašvaldību iestādēm, šī gada deviņos mēnešos 1,30 miljoni eiro izmaksāti Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai pensijās un pabalstos invalīdiem par CSNg gūtajām traumām. 1 miljons eiro izmaksāts Nacionālajam veselības dienestam. Atlīdzību izmaksu apjoms katru gadu šīm iestādēm būtiski pieaug, un kopš 2019.gada ir dubultojies.
“Līdz ar straujo kopējo izmaksāto OCTA atlīdzību apjoma pieaugumu pēdējos gados, aizvien palielinās izmaksas tieši valsts un pašvaldību iestādēm. Turklāt palielinājums ir redzams ne vien izmaksāto līdzekļu apmērā, bet arī proporcionāli pret citiem atlīdzību veidiem. Tā pirms desmit gadiem 2014.gadā OCTA atlīdzībās valsts un pašvaldību iestādēm tika izmaksāts 0,50 miljoni eiro, kas bija vien 4% no kopējā atlīdzību apjoma,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.
OCTA likums nosaka, ka apdrošinātāji un LTAB atlīdzina zaudējumus ne tikai CSNg rezultātā cietušajām personām, bet arī valstij un pašvaldībām par CSNg cietušo ārstēšanu un rehabilitāciju, piemēram, par ātrās neatliekamās palīdzības izsaukumu un cietušā nogādāšanu uz ārstniecības iestādi, ārstēšanu un uzturēšanu slimnīcā, veselības atjaunošanu rehabilitācijas centros, ja to nozīmējis ārsts saistībā ar CSNg gūtajām traumām un citus ar veselības uzlabošanu saistītus izdevumus. Tāpat tiek atlīdzināti valsts un pašvaldību izdevumi, kuri saistīti ar CSNg cietušo slimības lapu apmaksu, pensijām un pabalstiem invalīdiem un apgādājamiem, apbedīšanas pabalstiem, kā arī tehnisko palīglīdzekļu īri vai iegādi.
“Jāatzīmē, ka ārstēšanās un rehabilitācija, kā arī valsts pabalstu izmaksa pēc CSNg, atšķirībā no transportlīdzekļa remonta izmaksām, var ilgt vairāku gadu vai pat visa mūža garumā, kas nozīmē, ka, piemēram, vēl 2024.gadā tiek atlīdzināti zaudējumi par CSNg, kas notikuši 2007.gadā un senāk,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs.
Un?? Par/ko īsti te ir(iet?) tas tā dēvētais "bazars"???