Akcīzes nodoklī no naftas produktiem 2019. gadā Latvijā tika iekasēti 540 miljoni EUR. Šī summa nekādā veidā nav sasaistīta ar ieguldījumiem ceļos un infrastruktūrā.
Fragments no Māra Ozoliņa, iAuto redaktora sarunas ar Satiksmes ministru Tāli Linkaiti (viss video šeit >>>):
Akcīzes nodoklis ir specifisks patēriņa nodoklis, ko piemēro noteiktām patēriņa preču grupām, kuras ir saražotas vai tiek ievestas valstī.
Latvijā akcīzes preces apliek ar akcīzes nodokli saskaņā ar likumu „Par akcīzes nodokli".
Akcīzes nodokļa mērķis ir ierobežot to preču patēriņu, kas ir kaitīgas apkārtējai videi un cilvēkiem, kā arī dot valstij ieņēmumus, apliekot ar papildus patēriņa nodokli (papildus pievienotās vērtības nodoklim) preces, kas nav pirmās nepieciešamības preces un kas neskar maznodrošinātos. Taču galvenais akcīzes nodokļa mērķis ir fiskālais, t.i. nodrošināt valsts budžeta ieņēmumus.
Tā kā akcīzes nodoklis, kā patēriņa nodoklis Eiropas Savienības kopējā tirgū var būtiski ietekmēt konkurences apstākļus starp dalībvalstīm, tad Eiropas Savienībā ļoti strikti tiek reglamentēti nosacījumi akcīzes nodokļa piemērošanai trim preču grupām, tas ir, naftas produktiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.
Akcīzes nodokļa harmonizācija ir attiecināta uz nodokļa minimālo likmju noteikšanu, apliekamo preču struktūras saskaņošanu, kā arī šo preču aprites un nodokļa maksāšanas kārtības saskaņošanu. Ņemot vērā to, ka Eiropas Savienība pieļauj, ka dalībvalstis var piemērot akcīzes nodokli arī citām precēm, Latvijā ar akcīzes nodokli fiskālu apsvērumu dēļ tiek aplikti arī bezalkoholiskie dzērieni un kafija.
Nodokļa objekti:
- alkoholiskie dzērieni;
- tabakas izstrādājumi;
- naftas produkti;
- dabasgāze (ar 01.07.2015., nodokli nepiemēroja no 01.09.2010. līdz 30.06.2011.);
- bezalkoholiskie dzērieni un kafija;
- elektroniskajās cigaretēs izmantojamais šķidrums (ar 01.07.2016.).
Kā plānot ieguldījumus ceļu būvē? Vai ir pareizi palielināt nodokļus no 2021.gada 1.janvāra?
Sākotnēji, bijušais premjers Vilis Krištopāns ierosināja, "ja gribam braukt pa labiem ceļiem, tad par to būs jāmaksā akcīzes nodoklis". Visi bija ar mieru, neviens neiebilda, jo toreiz situāciju ļoti labi saprata. Tika radīts ceļu fonds, kur visi šim mērķim paredzētie finanšu līdzekļi tika apkopoti.
Bet tad nāca pie varas Jaunais laiks (tagad tā pati Jaunā Vienotība) un valsts budžetā iekļāva ne tikai ceļa fonda, bet arī sociālos finanšu līdzekļus. Izskatās, ka šīs partijas cilvēki nezina, kas ir ekonomika, nemaz jau nerunājot par jēdzienu - tautsaimniecība.