Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, uz gada pēdējiem mēnešiem par 60% samazinot "Sadales tīkla" fiksēto jaudas maksājumu mājsaimniecībām.
Valdība līdz 1.novembrim plāno apkopot risinājumu piedāvājumus, kā samazināt tarifu pieaugumu arī apkures sezonas turpinājumā 2024.gadā.
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas virzītie un parlamenta deputātu šodien pieņemtie grozījumi nosaka ierobežot elektroenerģijas sistēmas pakalpojuma tarifu izmaksu pieaugumu mājsaimniecībām.
ST fiksētās komponentes tarifa pieaugums tiks samazināts par 60%. Maksas samazinājums tiks piemērot par periodu no šī gada 1.septembra līdz 31.decembrim.
Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) prognozē, ka mājsaimniecībai, kurai ir vienas fāzes un 16 ampēru pieslēgums, fiksētās komponentes tarifs pēc 60% samazinājuma būs 2,43 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa līdzšinējo 6,08 eiro vietā, bet mājsaimniecībai ar vienu fāzi un 20 ampēru pieslēgumu maksa samazināsies no līdzšinējiem 7,6 eiro līdz 3,04 eiro. Savukārt mājsaimniecībai, kurai ir trīs fāzes un 25 ampēru pieslēgums, maksa būs 9,20 eiro līdzšinējo 23 eiro vietā, norādījuši grozījumu autori.
Mājsaimniecību atbalstam nepieciešamais finansējums ir 30,47 miljonu eiro apmērā, un to paredzēts nodrošināt no AS "Latvenergo" dividendēs izmaksājamās peļņas daļas.
KEM pārstāvji iepriekš Budžeta komisija deputātiem apliecināja, ka līdz ar šodien pieņemtajiem grozījumiem ministrija strādās pie vidēja termiņa risinājumiem sistēmas pakalpojumu tarifu pieauguma ierobežošanai arī no nākamā gada.
Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (JV) iepriekš informēja, ka, lai atbalstu varētu ieviest jau par septembri rēķinos, ko cilvēki saņems oktobrī, Budžeta komisija lūdza Saeimu grozījumus izskatīt kā steidzamus. Tāpēc šodien tie tika pieņemti arī galīgajā lasījumā.
LETA jau ziņoja, ka valdība 19.septembrī atbalstīja "Sadales tīkla" fiksētās komponentes tarifa pieaugumu kompensēt 60% apmērā no šā gada septembra līdz gada beigām.
"Sadales tīkla" fiksētās komponentes tarifa pieaugumu kompensēšanai 60% apmērā kopējais plānotais finansējums plānots 30,476 miljonu eiro apmērā.
KEM norāda, ka likumprojekts izstrādāts, lai ierobežotu elektroenerģijas sistēmas pakalpojuma tarifu izmaksu pieaugumu mājsaimniecībām, nodrošinot tarifu izmaksu paredzamību un izmaiņu pakāpeniskumu. Vienlaikus noritēs darbs pie vidēja termiņa risinājuma sistēmas pakalpojumu tarifu pieauguma ierobežošanai, kas būtu piemērojams no 2024.gada.
Tāpat vēstīts, ka šogad 1.jūlijā stājās spēkā ST un pārvades sistēmas operatora "Augstsprieguma tīkls" jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi.
"Sadales tīkla" jauno tarifu ietekme uz mājsaimniecībām ir atšķirīga atkarībā no pieslēguma parametriem un patēriņa, tostarp maksu nosaka, vai ir ir 1F vai 3F pieslēgums, vai slodze ir 16A, 20A, 25A, 32A, 40A vai vairāk, kā arī no patērētajām kilovatstundām (kWh).
Kompānijā minēja, ka dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir 1F pieslēgums un patēriņš ir 100 kWh mēnesī, rēķins mēnesī vidēji pieaudzis par pieciem līdz septiņiem eiro bez PVN. Tikpat liels pieaugums ir privātmāju īpašniekiem ar 1F pieslēgumu un 125 kWh patēriņu mēnesī.
Savukārt elektroenerģijas rēķina pieaugums privātmāju īpašniekiem ar 3F pieslēgumu ir atšķirīgs, ko ietekmē izvēlētā slodze. Tostarp 3F pieslēgumam (16A vai 20A) rēķina pieaugs ir par apmēram 12-15 eiro bez PVN, bet 3F pieslēgumam ar 25A un vairāk - apmēram 18 eiro un vairāk bez PVN.
"Sadales tīkls" ir valstij piederošajā "Latvenergo" koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.
Gadiem ilgi nav valsts valodas skolotāju un mācību grāmatu? Tās ir mūsu “rūpes” par latviskumu! Arī Rīga ir “beidzot latviska”, vai jūtiet?
Noderīgie idioti? Starp mums tādu nav!
Kam pieder Palanga, Roņu sala un Abrene nav svarīgi. Tāpat kā jebkura cita ES teritorija. Svarīgi ir - kam pieder kaut kāda pussala pusotra tūkstoša kilometru attālumā no Latvijas!