Tuvākajā laikā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas arvien vairāk būs atkarīgas no vēja ražošanas, hidroelektrostaciju (HES) darbības, lētākas enerģijas importa no kaimiņvalstīm un termoelektrostaciju ražošanas izmaksām, aģentūrai LETA prognozēja energokompānijas "Enefit" juridisko klientu segmenta vadītājs Raimonds Vērdiņš.
Viņš akcentē, ka temperatūras pazemināšanās un dienas gaišā laika samazināšanās vienmēr izraisa elektroenerģijas pieprasījuma pieaugumu, kas likumsakarīgi palielina arī cenas.
Tāpat arī dienas ir biežāk apmākušās, kas savukārt samazina saules enerģijas efektivitāti, kā rezultātā oktobrī pieredzēts energoresursu cenu kāpums.
"Enefit" apkopotā informācija liecina, ka oktobrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas reģionā pieauga par 9,4% salīdzinājumā ar septembri, sasniedzot 91,38 eiro par megavatstundu (MWh).
Vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena 2.oktobra rītā Latvijā vairākas stundas svārstījās ap 500 eiro par MWh. Straujais cenu kāpums mēneša sākumā bija saistīts ar ievērojamu pieprasījuma pieaugumu valstī, ko izraisīja vēsāki laikapstākļi un vēja ģeneratoru efektivitātes kritums.
Oktobra otrajā nedēļā, atjaunojot vēja enerģijas ģenerāciju, tirgus stabilizējās. Tāpat vietējo ražošanu būtiski papildināja arī dabasgāzes elektrostacijas. Kā rezultātā 20.oktobrī vidējā dienas cena bija 2,7 eiro par MWh.
Salīdzinot ar septembri, kad Latvijā patērētas 483 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, oktobrī valsts patēriņš palielinājās un sasniedza 559 GWh.
Kopumā Latvijā oktobrī saražotas 187 GWh elektroenerģijas, no kurām apmēram pusi nodrošināja atjaunojamā enerģija, proti, 67 GWh tika saražotas hidroelektrostacijās, 23 GWh - vēja ģeneratoros un 7,8 GWh - saules spēkstacijās.
"Šogad oktobrī valstī saražotais apjoms gan nesasniedz pērn tajā paša laika posmā saražotās 263 GWh enerģijas," norāda "Enefit" pārstāvji.
Oktobrī līdzvērtīgs cenas līmenis bija arī Igaunijā un Lietuvā - ap 91,38 eiro par MWh.
Elektroenerģijas cenas noteica ne tikai pieaugošais pieprasījums sezonalitātes dēļ, bet arī dažādi remontdarbi reģionālajā enerģētikas infrastruktūrā.
Oktobrī notika plānoti darbi Baltijas termoelektrostacijās, savukārt Somijā - kodolreaktoru remontdarbi. Savukārt no 21. līdz 27.oktobrim Baltijas valstis kļuva vairāk atkarīgas no vietējās ražošanas "NordBalt" savienojumā plānotās apkopes dēļ.
Jau vēstīts, ka "Enefit" pagājušajā gadā strādāja ar 197,572 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 32% mazāk nekā 2022.gadā, bet uzņēmuma zaudējumi pieauga 2,6 reizes un bija 2,948 miljonu eiro apmērā.
Uzņēmums reģistrēts 2006.gadā. Latvijas "Enefit" vienīgais īpašnieks ir Igaunijā reģistrētais "Enefit".
Vnk pisec cik ģeniāli secinājumi! Būtu protams dīvaini, ja tas ģēnijs sāktu stāstīt, ka elektrības cenas būs atkarīgas no Latvijas ogļu stacijām un atomstacijām. Bet tā...
No kā gan vēl, ja ne no vēja, HESiem, termostacijām un importa.
Un šitāds taču saņem ne vienu vien štuku mēnesī. Da te faktiski jebkurš (arī es) varu pastastīt tieši to pašu. Par brīvu.