Konkurences padome: "Latvijas valsts ceļiem" jāuzlabo būvprojektēšanas procesu kontrole 2

Ilustratīvs attēls Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 22.decembris 2018 10:00

VAS "Latvijas valsts ceļi" (LVC) jāuzlabo būvprojektēšanas procesu kontrole, tirgus uzraudzībā par LVC sadarbību ar ceļu būves uzņēmumiem secinājusi Konkurences padome (KP).

Ziņojumā norādīts, ka LVC ir būtiska nozīme valsts autoceļu izbūvē un atjaunošanā, gan plānojot, gan finansējot autoceļu izbūvi, un tās darbības rezultāti vistiešākajā veidā skar ikvienu valsts iedzīvotāju, arī tirgus dalībniekus, kuriem LVC ir nozīmīgs sadarbības partneris. KP uzraudzības mērķis bija izvērtēt, vai LVC, sadarbojoties ar būvniekiem, neizvirza netaisnīgas un nesamērīgas prasības.

KP aptaujāja būvniekus par sadarbību ar LVC - būvprojektu kvalitāti, līguma nosacījumiem un faktisku līguma nosacījumu piemērošanu. KP tirgus uzraudzībā ieguva arī papildu informāciju no projektētājiem, biedrības "Latvijas ceļu būvētājs" un LVC.

Izpētē iegūtā informācija liecina, ka no 2015.gada LVC pasūtīto būvprojektu kvalitāte ir uzlabojusies, tomēr būvprojektos joprojām ir sastopamas kļūdas un nepilnības, kas ietekmē arī konkurenci būvniecības iepirkumos un būvuzņēmēju sadarbību ar LVC būvniecības procesā.

Galvenās no tām ir saistītas ar vecu topogrāfijas datu izmantošanu projektēšanas laikā, nepietiekamu ģeoloģisko izpēti un iepriekš sagatavotu, vēsturisku projektu veidņu izmantošanu, kuras ne vienmēr ir korekti pielāgotas nākamajiem būvprojektiem. Tādējādi ir gadījumi, kad būvnieki vēl pirms piedalīšanās iepirkumā ir spiesti ieguldīt papildu līdzekļus padziļinātā objekta izpētē.

Tāpat ir gadījumi, kad LVC atbildību par būvniecības laikā identificētajām problēmām un neprecizitātēm būvprojektos pārnes uz būvniekiem, liekot tos novērst par saviem līdzekļiem. KP skatījumā minētās problēmas ir novēršamas, ja LVC uzlabos priekšizpētes procesu un būvprojektēšanas procesu kontroli.

KP informēja, ka atsevišķi uzņēmumi norādījuši uz neskaidru pieeju arī garantiju izmantošanā, kuras sniedz uzņēmumi LVC, proti, LVC var piekrist aizstāt ieturējuma naudu ar garantiju. KP skatījumā šis līgumiskais regulējums jāprecizē. Jābūt arī skaidri definētiem kritērijiem no LVC puses par to, kādos gadījumos ieturējuma naudu nav iespējams aizstāt ar bankas garantiju vai apdrošināšanas sabiedrības garantiju.

Tāpat liela daļa tirgus uzraudzībā aptaujāto uzņēmumu ir pauduši iebildumus par "komplektu" jeb veselu virkni darbu kā vienotu uzdevumu iekļaušanu būvprojektos. Samaksa par "komplektu" izpildi tiek sasaistīta ar visu konkrēto darbu pilnīgu pabeigšanu, tādējādi papildus apgrūtinot būvniecības uzņēmuma naudas plūsmas grafiku, kas paredzēta darbaspēkam un materiālu iegādei. KP uzskata, ka būvprojektos iestrādāto "komplektu" īpatsvars 2017.gadā un 2018.gadā bijis pietiekami nozīmīgs - "komplektu" izmaksu kopsumma pārsniedz 10% katrā ceturtajā līgumā, kas noslēgts 2017.gadā, un katrā piektajā līgumā 2018.gadā.

Konsultāciju laikā, kurā LVC tika iepazīstināta ar KP ziņojuma projektu, kompānija apņēmusies rūpīgāk sekot, lai projektos "komplekti" tiktu lietoti pamatoti, attiecīgi pilnveidojot projektēšanas uzdevumu, tostarp samaksas veikšanas kārtību atbilstoši efektīva risku sadalījuma un darba apmaksas principiem, pieļaujot arī daļēji veikta darba novērtēšanu.

Papildus tam, KP ieskatā, LVC sadarbības uzlabošanai ar būvniekiem būtu jāveic grozījumi standartlīgumā, precizējot pušu tiesiskās attiecības un sadarbības nosacījumus. Tas novērstu to, ka LVC var izmantot savu būtisko ietekmi ceļu būvniecības tirgū, pārnesot nesamērīgu atbildību uz būvdarbu veicējiem un tādējādi īstenojot ekspluatējošas darbības konkurences tiesību izpratnē.

Tāpat būtu izvērtējams biedrības "Latvijas ceļu būvētājs" ieteikums ceļu būvniecības nozarē pakāpeniski ieviest Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas (FIDIC) izstrādātos Būvniecības darba līguma noteikumus. Līdzšinējā būvniecības nozarē strādājošo prakse visus procesus administratīvi regulēt, iekļaujot normatīvajos aktos, palēnina FICID ieviešanu, taču KP uzskata, ka šie noteikumi ne vien palīdzētu risināt problēmas nozarē, bet arī mazināt administratīvo slogu būvniecības nozarē.

Kompānija "Latvijas valsts ceļi" izveidota 2004.gada nogalē un pieder valstij. Uzņēmums pārvalda valsts autoceļu tīklu, administrē valsts autoceļu tīkla finansējumu un organizē iepirkumus valsts vajadzībām. "Latvijas valsts ceļi" pārvalda 20 081 kilometru valsts autoceļu.
 

 
2 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
viencexperc 22.decembris 2018 11:33
1 0 Atbildēt

Tad jau nevarēs saņemt otkatus. Jo ja konstatēs ceļa kvalitātes pārkāpumus, vai ceļa būvētāji regulāri kavēs ar izpildi, nāksies ņemt citu ceļu būvētāju, bet ne fakts, ka tiem varēs maksāt aploksnē.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Nepilni 20 000 eiro – jaunā Opel Astra kļūst pieejama pasūtīšanai (+ FOTO) 5

Vācijas autobūves kompānija Opel uzsākusi pasūtījumu pieņemšanu no klientiem, kas vēlas iegādāties modernizēto Astra – Volkswagen Golf konkurentu, kas savu oficiālo pirmizrādi svinēs Frankfurtes autoizstādē septembrī. Lasīt vairāk

 

Mercedes parāda elektrisko minivenu ar 400 km tāldarbību (+ FOTO) 4

Mercedes-Benz iepazīstinājis ar minivenu EQV – V-klases minivena elektriskās piedziņas modifikāciju, kas ar pilnībā uzlādētu akumulatoru spēs nobraukt aptuveni 400 km. Lasīt vairāk

 

Pētījumā atklāts, ka katrs piektais Latvijas iedzīvotājs zina kādu, kas vadījis automašīnu alkohola reibumā 5

Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs jeb 20% cilvēku zina kādu, kas pēdējā gada laikā ir vadījis automašīnu alkohola reibumā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums par 2018.gadu. Lasīt vairāk

 

Atrasts un pārbūvēts - ASV izgatavo retro kupeju ar 638 Zs jaudu (+ FOTO) 4

ASV tūninga kompānija restaurējusi 1949.gada Hudson Coupe, pārbūvējot to par efektīgu un jaudīgu restomod automobili. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti