Kā Latvijas Dzelzceļš izturas pret vēsturiskajām stacijām? Vai konteineri var būt sabiedriska ēka! (+ VIDEO) 6

iAuto | 29.oktobris 2020 12:59

Jūrmalas dzelzceļa stacijas mūsdienās ir zaudējušas agrāko šarmu un individualitāti, vietu dodot nepievilcīgiem "konteineriem". Vēsturnieks un mākslas zinātnieks Rihards Pētersons stāsta, kādēļ tā noticis.

Jāsaka paldies, ka vecā dzelzsceļa stacija "Vaivari" ir saglabāta, atjaunota un pārvietota tur pat blakus, bet kāpēc vajadzēja to darīt. Vai jaunie konteineri ir labāki un uzlabo pilsētvidi?

PAPILDINĀTS ar "Latvijas Dzelzceļa" preses sekretāres Ellas Pētermanes 4.11.2020 atbildi:

"2014.-2016.gadā, modernizējot pasažieru infrastruktūru Jūrmalas līnijā, tika konstatēts, ka vēsturisko Vaivaru stacijas ēku funkcionāli vairs nav iespējams izmantot dzelzceļa pieturas punkta vajadzībām. Nelielajā vēsturiskajā ēkā nebija iespējams ietilpināt to funkcionalitāti, kas nepieciešama dzelzceļa kustības nodrošināšanai (dzelzceļa sakaru un signalizācijas sistēmas), kā arī izvietot sanitāro mezglu.

Turklāt vecā stacijas ēka tika pārvietota, jo tā atradās pārāk tuvu sliedēm.

Kādreizējo stacijas ēku tika nolemts saglabāt kā kultūrvēsturisku arhitektūras pieminekli, atjaunojot laika zoba bojātās koka detaļas un pārvietojot to uz piemērotu laukumu LDz teritorijā turpat netālu Vaivaros.

Pieturas punkta “Vaivari” modernizācija tika īstenota Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansētā projekta ietvaros, kura laikā tika modernizētas virkne Jūrmalas un Jelgavas virziena staciju un pieturas punktu.

Runājot par Vaivaru stacijas veidolu, jāatzīst, ka ļoti iespējams šis nav veiksmīgākais sabiedriskas ēkas piemērs, un tieši tāpēc, lai turpmāk dzelzceļa infrastruktūras modernizācijas projekti ietvertu mūsdienīgu, vizuāli kvalitatīvu un pasažieriem draudzīgu pasažieru pieturvietu iekārtojumu, šogad tika izstrādātas vienotas vizuālās pasažieru infrastruktūras vadlīnijas. Tās tiks īstenotas visās jaunbūvējamajās un modernizējamajās stacijās un pieturas punktos, radot Latvijas dzelzceļa infrastruktūrai vienotu vizuālo tēlu. Ar vizuālajām vadlīnijām detalizēti var iepazīties šeit: https://www.ldz.lv/sites/default/files/iepirkumi/LDZ-Infrastrukturas-stila-vadlinijas.pdf

Plašāka informācija par Vaivaru vēsturisko ēku un tās pārcelšanu lasāma šeit: https://www.ldz.lv/lv/uzsāk-vēsturiskās-vaivaru-pieturas-punkta-ēkas-uzstādīšanu-jaunajā-vietā "

No iAuto redakcijas uzdevām precizējošu jautājumu - ko tieši nevarēja darīt vecajā Vaivaru stacijas ēkā un 20.11.2020 saņēmām sekojošu atbildi no "Latvijas Dzelzceļa" preses sekretāres Ellas Pētermanes:

"Viens no iemesliem, kāpēc vēsturisko Vaivaru stacijas ēku vairs nevarēja izmantot stacijas funkciju pildīšanai, bija tās neatbilstība spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem par ugunsdrošību.

Otrkārt, šajā ēkā nevarēja izvietot signalizācijas un sakaru iekārtas tā, lai būtu vieta arī biļešu kasēm, signalizācijas un sakaru iekārtām atvēlot ugunsdrošu telpu. Jāatgādina, ka vecā ēka atradās pārāk tuvu sliedēm, un nebija iespējams izbūvēt modernizētos peronus, vienlaikus saglabājot tās novietojumu."

Lasi arī iAuto.lv: 

Pa kreisi vecā un pa labi jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunās dzelzceļa stacijas "Vaivari" WC Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Jaunā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Vecā dzelzceļa stacija "Vaivari". Iekonservēta tur pat blakus Foto: iAuto.lv

Vecā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Vecā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Vecā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Vecās dzelzceļa stacijas "Vaivari" WC Foto: iAuto.lv

Vecā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Vecā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

Vecā dzelzceļa stacija "Vaivari" Foto: iAuto.lv

 
Visi komentāri
 
anonimikis 29.oktobris 2020 15:19
2 7 Atbildēt

Jāsaka, ka Dzelzsceļš izturas pienācīgi. Biļešu nauda un nodokļu maksātāju dotācijas netiek tērēta sliktā stāvoklī esošu graustu dārgām restaurācijām, bet gan ieguldīta funkcionālos, ērtos un ātri uzstādāmos risinājumos.

mjā 29.oktobris 2020 16:47
0 2 Atbildēt

Izrādās, ir cilvēki kas ilgojs pēc šaurām telpām un sausā ķemertiņa. Tagad zem nojumes vismaz staigā gaiss, nevis maza istabiņa kur pērkot biļeti steigā ieraut vīrusu kokteili.

iAuto 20.novembris 2020 13:22
1 0 Atbildēt

Ja salīdzina veco ēku un jauno konteineru kompleksu, tad ir tieši pretēji, telpas uzgaidīšanai un telpas zem nojumes ir lielākas vecajā ēkā, turklāt tā bija pareizi izvietota, lai varētu redzēt vilciena tuvošanos!

PS: Jaunajā ēkā vispār šobrīd kases nestrādā un uzgaidāmā telpa nav vispār pieejama (ja tāda ir). Vienīgā slēgtā telpa, kur pasažieri var patverties ir tualete

Dīvāna komentāri 29.oktobris 2020 17:04
1 0 Atbildēt

Bulduri, Lielupe, Priedaine. Tur ar konteineri?

gunbox 29.oktobris 2020 17:29
3 1 Atbildēt

Iebildīšu pret jebko vēsturisku vietā, kurā var uzcelt kaut ko modernu. Un visvairāk fascinē, ka kultūrvēsturiskie objekti pēc to atzīšanas par nedrošiem un neapdzīvojamiem, vēl 20 gadus stāv ar liegumu nojaukt. Protams paskatoties uz Daugavas krasa kreisās malas saburzīto sviestmaižu iepakojumu, kļūst skaidrs, ka Latvijā tādu īstu dizaineru nemaz nav, lai uzbūvētu kaut ko ievērības cienīgu, modernu un skaistu, nerunājot nemaz par tiem idiotiem, kas to mauzoleju pieļāva būvēt.

koa 29.oktobris 2020 17:35
2 0 Atbildēt

Par ko tava sāpe - LNB ēka, tiešām?

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Kravas auto trāpa zibens (+ VIDEO) 2

Uz autoceļa netālu no Krievijas pilsētas Kolomnas, negaisa laikā zibens izlāde notiek tieši virs braucoša kravas auto. Lasīt vairāk

 

Nekontrolēti "Ostas celtnieks" būvdarbi Jūrmalā noved pie negadījumiem, nolaidība Medņu ielā 10.06.2021 (+ VIDEO) 3

Jūrmalā, Medņu ielā, pēc būvdarbu veikšanas palikusi bīstama un nesakārtota vieta, kas var kļūt par lamatām ne vienam vien autobraucējam. Lasīt vairāk

 

Tesla sāk pasaulē ātrākā elektroautomobiļa piegādes klientiem (+ VIDEO) 18

Tesla prezentējusi Model S modifikāciju Plaid, kas 100 km/h sasniedz nedaudz vairāk kā divās sekundēs. Pirmie eksemplāri jau ceļā pie pircējiem. Lasīt vairāk

 

Eiropas kravinieku piedāvājumu papildina jaunais DAF XF (+ VIDEO) 1

Nīderlandes kravas automašīnu ražotājs DAF iepazīstinājis ar jauno DAF XF, kas uzņēmuma jaunajā rūpnīcā uz konveijera stāsies šī gada ceturtajā ceturksnī. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti