Jūrmalas dzelzceļa stacijas mūsdienās ir zaudējušas agrāko šarmu un individualitāti, vietu dodot nepievilcīgiem "konteineriem". Vēsturnieks un mākslas zinātnieks Rihards Pētersons stāsta, kādēļ tā noticis.
Jāsaka paldies, ka vecā dzelzsceļa stacija "Vaivari" ir saglabāta, atjaunota un pārvietota tur pat blakus, bet kāpēc vajadzēja to darīt. Vai jaunie konteineri ir labāki un uzlabo pilsētvidi?
PAPILDINĀTS ar "Latvijas Dzelzceļa" preses sekretāres Ellas Pētermanes 4.11.2020 atbildi:
"2014.-2016.gadā, modernizējot pasažieru infrastruktūru Jūrmalas līnijā, tika konstatēts, ka vēsturisko Vaivaru stacijas ēku funkcionāli vairs nav iespējams izmantot dzelzceļa pieturas punkta vajadzībām. Nelielajā vēsturiskajā ēkā nebija iespējams ietilpināt to funkcionalitāti, kas nepieciešama dzelzceļa kustības nodrošināšanai (dzelzceļa sakaru un signalizācijas sistēmas), kā arī izvietot sanitāro mezglu.
Turklāt vecā stacijas ēka tika pārvietota, jo tā atradās pārāk tuvu sliedēm.
Kādreizējo stacijas ēku tika nolemts saglabāt kā kultūrvēsturisku arhitektūras pieminekli, atjaunojot laika zoba bojātās koka detaļas un pārvietojot to uz piemērotu laukumu LDz teritorijā turpat netālu Vaivaros.
Pieturas punkta “Vaivari” modernizācija tika īstenota Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansētā projekta ietvaros, kura laikā tika modernizētas virkne Jūrmalas un Jelgavas virziena staciju un pieturas punktu.
Runājot par Vaivaru stacijas veidolu, jāatzīst, ka ļoti iespējams šis nav veiksmīgākais sabiedriskas ēkas piemērs, un tieši tāpēc, lai turpmāk dzelzceļa infrastruktūras modernizācijas projekti ietvertu mūsdienīgu, vizuāli kvalitatīvu un pasažieriem draudzīgu pasažieru pieturvietu iekārtojumu, šogad tika izstrādātas vienotas vizuālās pasažieru infrastruktūras vadlīnijas. Tās tiks īstenotas visās jaunbūvējamajās un modernizējamajās stacijās un pieturas punktos, radot Latvijas dzelzceļa infrastruktūrai vienotu vizuālo tēlu. Ar vizuālajām vadlīnijām detalizēti var iepazīties šeit: https://www.ldz.lv/sites/default/files/iepirkumi/LDZ-Infrastrukturas-stila-vadlinijas.pdf
Plašāka informācija par Vaivaru vēsturisko ēku un tās pārcelšanu lasāma šeit: https://www.ldz.lv/lv/uzsāk-vēsturiskās-vaivaru-pieturas-punkta-ēkas-uzstādīšanu-jaunajā-vietā "
No iAuto redakcijas uzdevām precizējošu jautājumu - ko tieši nevarēja darīt vecajā Vaivaru stacijas ēkā un 20.11.2020 saņēmām sekojošu atbildi no "Latvijas Dzelzceļa" preses sekretāres Ellas Pētermanes:
"Viens no iemesliem, kāpēc vēsturisko Vaivaru stacijas ēku vairs nevarēja izmantot stacijas funkciju pildīšanai, bija tās neatbilstība spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem par ugunsdrošību.
Otrkārt, šajā ēkā nevarēja izvietot signalizācijas un sakaru iekārtas tā, lai būtu vieta arī biļešu kasēm, signalizācijas un sakaru iekārtām atvēlot ugunsdrošu telpu. Jāatgādina, ka vecā ēka atradās pārāk tuvu sliedēm, un nebija iespējams izbūvēt modernizētos peronus, vienlaikus saglabājot tās novietojumu."
Lasi vēl portālā iAuto.lv par šo tēmu:
- Diskusija FORUMĀ: Dzelzceļa stacijas Latvijā ir nolaistas līdz kliņķim
- Kāds var palikt iespaids par kūrortpilsētu Jūrmalu, ja atbraucot uz Majoriem var ieraudzīt šo? (+ FOTO) 2019
- PAPILDINĀTS ar "Latvijas dzelzceļš" atbildi; Kauna traips "Zasulauka" dzelzceļa stacija (+ FOTO) 2020
- Vaivari! Kā Latvijas Dzelzceļš izturas pret vēsturiskajām stacijām? Vai konteineri var būt sabiedriska ēka! (+ VIDEO) 2020
- Brasa dzelzceļa stacija! Kas un kā izskatās - Dramatiski! 4.03.2024 (+ VIDEO) 2024
- Tēma FORUMĀ: Dzelzceļa forums
Jāsaka, ka Dzelzsceļš izturas pienācīgi. Biļešu nauda un nodokļu maksātāju dotācijas netiek tērēta sliktā stāvoklī esošu graustu dārgām restaurācijām, bet gan ieguldīta funkcionālos, ērtos un ātri uzstādāmos risinājumos.