Septiņās dienās, kopš Valsts policija sāka pastiprināti kontrolēt ceļu satiksmi, uz Latvijas ceļiem apturēti kopumā 99 dzērājšoferi un četri narkotisko vielu ietekmē. Puse no tiem pašās Ziemassvētku brīvdienās no 24. līdz 26.decembrim. Pārbaudēs uz ceļiem atklājusies satraucoša tendence. Lielai daļai no iereibušajiem autovadītājiem alkometrs uzrādīja vismaz 1,5 promiles.
Aizvadītajās svētku brīvdienās no 24. līdz 26. decembrim tika pārbaudīti 20 575 autovadītāji. Bet kopumā no 20.decembra, kopš policija uzsāka pastiprināti kontrolēt ceļu satiksmi, pārbaudīti vairāk nekā 32 tūkstoši autovadītāju.
Valsts policijas Reaģēšanas pārvaldes priekšnieka vietniece Sabīne Irbeniece-Česle norāda, ka salīdzinot ar pagājušā gada Ziemassvētku brīvdienām, pieķerto dzērājšoferu ir vairāk. Irbeniece-Česle: “Pēc Ziemassvētku brīvdienām, kopēja statistika ir, ka brīvdienās pie transportlīdzekļu stūres ir sēdušies 53 vadītāji, par kuriem ir uzsāki 22 administratīvo pārkāpumu procesi un 31 kriminālprocess. Bez tam divi transportlīdzekļu vadītāji bija atradušies narkotisko vielu ietekmē.
Ja skatāmies salīdzinoši ar 2023. gadu, tad jāteic, ka šogad ir konstatēti krietni vairāk transportlīdzekļu vadītāji, kuri sēdušies pie stūres reibumā. Tie ir 53 vadītāji. Pērn Ziemassvētku laikā tika konstatēti 37 gadījumi.” No 53 dzērājšoferiem teju pusei šoferu bija vismaz 1,5 promiļu reibums. Policijas pārstāve norāda, ka par cilvēkiem, kuri pie stūres sēžas reibumā, zināma atbildība ir jāuzņemas arī līdzcilvēkiem.
Irbeniece-Česle: “Šis ir satraucošs fakts. Ziemassvētku brīvdienās ir uzsākts 31 kriminālprocess par transportlīdzekļa vadīšanu atrodoties alkoholisko dzērienu ietekmē. Tamdēļ aicinātu kristiski izvērtēt transportlīdzekļu vadītāju rīcību. Aicinātu un kategoriski pie transportlīdzekļu stūres nesēsties alkoholisko dzērienu ietekmē. Laicīgi plānot vakaru, vakara gaitu, lai nerastos šādas situācijas, kad bieži vien var vainagoties ar traģiskām vai pat letālām sekām.”
Aicinājums ziņot policijas darbiniekiem, ja rodas aizdomas, ka kāds no satiksmes dalībniekiem pārvietojas alkohola reibumā. Irbeniece-Česle: “Aicinātu arī vērīgāk līdzcilvēkiem sekot līdz. Kā arī aicinātu sabiedrību būt aktīviem, ja ir kāds zināms fakts, par iespējamu transportlīdzekļa vadīšanu, atrodoties alkoholisko dzērienu ietekmē.” Visvairāk aizliegto vielu ietekmē ir bijuši autovadītāji no 31 līdz 50 gadu vecumam, pēc tam seko autovadītāji līdz 30 gadu vecumam, bet vismazāk – autovadītāji virs 50 gadu vecuma.
Interesanti, kā līdzcilvēki var atturēt sēsties pie stūres personāžu, kurš pirms kāda laika ir salietojies aizliegtās vielas. Kas mums ir jādara? Jāpieprasa viņam uzrādīt asins analīžu rezultātus vai?