Pērn marta beigās Liepājā sāka darboties Latvijā pirmā ar mašīnredzes risinājumu aprīkotā satiksmes kontroles iekārta – tā saucamais viedais luksofors.
Šobrīd jau secināts, ka tas devis lielu ieguldījumu satiksmes drošības situācijas uzlabošanā konkrētajā krustojumā un tā tuvumā. Savukārt iekārtas ražotājiem šīs tehnoloģijas izstrāde sniegusi iespēju paplašināt savus eksporta tirgus.
Lasi vēl iAuto par šo tēmu:
- Rūpes par drošību vai arī naudas pelnīšana: sarkano gaismu kameras neveicina satiksmes drošību (+ video)
- Latvijā plāno uzstādīt kameras, kas fiksēs sarkanās gaismas šķērsotājus; ASV pētījums rāda, ka šāda sistēma palielina avāriju skaitu (+ VIDEO)
- papildināts: Jūrmalā autovadītājs uz regulējamas pārejas uzbraucis bērnam, par luksofora gaismu nav 100% informācijas (+ VIDEO)
- Cik droši ir ātruma radari uz luksoforiem (+ VIDEO)
Jāpiekrīt, ka iebraukšana krustojumā pie dzeltenā luksofora signāla un sekojoši krustojuma izbraukšana pie sarkanā signāla (atkarībā no konkrētā krustojuma izmēriem) ir ļoti strīdīgs jautājums. Patreiz ir zināma loterija - kā konkrētajam autovadītājam paveiksies tuvojoties krustojumam vai regulējamai gājēju pārejai. Es uzskatu, ka būtu tikai normāli, ka īsi pirms atļaujošā zaļā signāla maiņas un dzelteno, zaļais vairākas reizes nomirgotu tādējādi laikus brīdinot autovadītāju. Tagad ir tā, ka pēkšņi iedegas dzeltenais un viss - Tu jau esi pārkāpējs. Ko es vēlos teikt - gan luksoforu darbība, gan arī likumdošana ir jāsalāgo ar reālo dzīvi. Nu nevar ar 50 km/h braucošs auto pēkšņi apstāties. Kur nu vēl autobuss vai smagā kravas automašīna. Ja mēs vēlamies, lai neviens neiebrauktu krustojumā pie dzeltenā, tad sekojoši pirms luksofora visai plūsmai būtu jākustas ar 10 km/h. Bet tad jūs rēķinieties, kādi korķi būs pilsētu ielās dēļ tā, ka arvien mazāk transporta vienību varētu/paspētu šķērsot krustojumus pie zaļā signāla.