Divas ASV valdības paspārnē esošas finanšu institūcijas aizdos Polijas valsts enerģētikas kompānijai "Orlen" četrus miljardus dolāru mazo kodolreaktoru projekta īstenošanai, lai mazinātu valsts enerģētikas atkarību no oglēm un gāzes.
Pirmdien Varšavā parakstītais nodomu protokols paredz, ka ASV valsts Eksporta un importa banka aizdos līdz trim miljardiem dolāru un ASV Starptautiskā attīstības finanšu korporācija - līdz vienam miljardam dolāru projektam "Orlen Synthos Green Energy".
Šajā projektā tiks izmantoti aptuveni 20 mazie modulārie reaktori BWRX-300, ko izstrādājis ASV uzņēmums "GE Hitachi Nuclear Energy".
Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis preses konferencē norādīja, ka valstij nepieciešams "lēts, videi draudzīgs un uzticams enerģijas avots", piemēram, mazie kodolreaktori, kas ražos enerģiju bez kaitīgajiem izmešiem un būs ekonomikas virzītājspēks turpmākajās desmitgadēs.
Ogļu ieguves nozare ir Polijā lielākais darba devējs, nodrošinot aptuveni 80 000 darbavietu un apmēram 70% no valstij nepieciešamās enerģijas, un Moraveckis sacīja, ka šī nozare turpinās garantēt energodrošību. Tomēr viņš uzsvēra, ka globālās klimata problēmas un Eiropas Savienības noteikumi aicina pāriet uz atjaunīgu un videi draudzīgu enerģiju, un šo pāreju atbalsta kodolreaktoru izstrādes plāns.
Polijas pirmais redaktors BWRX-300 darbību varētu sākt 2029.gadā, un būs vien pasaulē otrais pēc tam, kad līdzīgs reaktors darbību sācis Kanādā.
2026.gadā Polijā plānots sākt būvēt valstī pirmo lielo atomelektrostaciju, kas izmantos ASV kompānijas "Westinghouse Electric Company" tehnoloģiju. To iecerēts nodot ekspluatācijā 2031.gadā.
Stratēģiski ļoti pareizs gājiens. Kamēr vācieši māžojas ar saules un vēja enerģiju, paklusām kurinot ogles, gāzi un pērkot enerģiju no Francijas AES, tikmēr poļi taisa tā lai bāzes jaudas pietiek pašiem un ir ko pārdot.
Atjaunojamie resursi ir laba lieta, un tiem noteikti ir vieta elektroenerģijas bilancē, bet rūpniecībai vajag lētu un pastāvīgu elektrību.