Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

No nākamā gada plānots ieviest jaunu elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas kārtību 19

 
Nozare.lv | 19.augusts 2023 17:52

No nākamā gada 1.janvāra plānots ieviest jaunu elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas kārtību, aģentūru LETA informēja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) Stratēģiskās koordinācijas departamenta direktores vietniece Baiba Jakobsone.

Noteikumi par detalizētu neto norēķinu sistēmas darbības kārtību tiks izstrādāti un virzīti apstiprināšanai Ministru kabinetā (MK) līdz šā gada beigām, lai jau praktiski tas sakristu ar neto norēķinu sistēmas spēkā stāšanās datumu. Neto norēķinu sistēmu lietotāji varēs uzsākt izmantot pēc MK noteikumu apstiprināšanas.

Kā skaidro Jakobsone, šobrīd pastāv neto uzskaites sistēma, kas nodrošina iespēju saražoto, bet tūlītēji nepatērēto elektroenerģiju nodot kopējā "Sadales tīklu" elektrotīklā, lai neto gada ietvaros to patērētu, kad nepieciešams. Jaunā neto norēķinu sistēma ne tikai uzskaitīs klienta saražotās un patērētās elektrības apjomu, bet arī noteiks šīs enerģijas vērtību naudas izteiksmē. Ja saražotās, tūlītēji nepatērētās, bet "Sadales tīkla" elektrotīklā nodotās elektrības kopējā vērtība būs lielāka nekā no "Sadales tīkla" elektrotīkla saņemtās elektrības vērtība, starpību naudas izteiksmē varēs ieskaitīt nākamajā norēķinu periodā vai izmantot norēķiniem par elektrību citā tā paša klienta pieslēgumā, sacīja Jakobsone.

Komentējot pārmaiņu nepieciešamību, KEM pārstāve sacīja, ka līdzšinējā neto uzskaites sistēma, kurā tiek uzskaitīts saražotās un elektrotīklā nodotās elektroenerģijas apjoms kilovatstundās, nav tirgus principos balstīta elektroenerģijas pašpatēriņa sistēma, jo elektroenerģijas cena brīdī, kad tā tiek saražota un nodota elektrotīklā, var nesakrist ar cenu brīdī, kad tā tiek saņemta no elektrotīkla un patērēta. Šī cenas starpība potenciāli var atstāt negatīvu ietekmi uz visu sadales sistēmas lietotāju izmaksām. Šis aspekts ir īpaši aktualizējies iepriekšējā gada laikā, kad ir būtiski pieaudzis saules enerģijas ražotāju skaits un uzstādītās jaudas.

Saskaņā ar AS "Sadales tīkls" datiem 2023.gada pirmajā pusgadā vien sadales sistēmai tika pieslēgti vairāk nekā 3500 jauni mikroģeneratori. Tiek prognozēts, ka līdz 2023.gada beigām sadales sistēmai pieslēgto mikroģeneratoru skaits varētu sasniegt 18 līdz 20 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda būs 140-160 megavati. Tik krass mikroģeneratoru skaita pieaugums rada nepieciešamību pielāgot normatīvo vidi ilgtspējīgas, ekonomiski pamatotas un tirgus principos balstītas pašpatēriņa sistēmas izveidei, kurā tiktu līdzsvarotas visu elektroenerģijas tirgus dalībnieku intereses.

Līdz ar to valsts mērķis ir izveidot tādu elektroenerģijas neto norēķinu sistēmu, kas būtu taisnīga pret visiem elektroenerģijas lietotājiem, tostarp neto sistēmas lietotājiem piemērotajos tarifos, atspoguļojot objektīvas sistēmas izmantošanas izmaksas, teica Jakobsone, no rādot, ka jaunā neto norēķinu sistēma būs vairāk balstīta tirgus principos, tā piedāvās plašākas priekšrocības tās lietotājiem. Jauninājumu vidū būs iespēja vienā neto norēķinu sistēmas lietotāja objektā saražotās elektroenerģijas pārpalikumu patērēt citā tā paša lietotāja objektā.

Vienlaikus Jakobsone norāda, no vienas sistēmas uz otru paredzēts piecu gadu pārejas periods, un tas attiecas uz mājsaimniecību lietotājiem, kuri jau šobrīd izmanto neto uzskaites sistēmu vai plāno pievienoties līdz šā gada beigām. Taču tas neaizliedz šiem lietotājiem pievienoties neto norēķinu sistēmai, piemēram, ar nākamā gada 1.janvāri.

Pāreju uz tirgū balstītu mehānismu izveidi jo īpaši rekomendē Eiropas enerģētikas regulatoru padome, lai tādējādi uzlabotu sistēmas elastību un sekmētu interesi aktīvāk iesaistīties elektroenerģijas tirgū.

LETA jau ziņoja, ka valdība atbalstīja elektroenerģijas neto uzskaites sistēmas darbības perioda noteikšanu līdz 2029.gada 28.februārim.

 
Visi komentāri
 
wons 19.augusts 2023 20:27
2 1 Atbildēt

Ļoti gribētu redzēt šo rekomendāciju, vai tiešām tā sakrīt ar amatpersonu pausto.

Vienkārsi 20.augusts 2023 8:53
12 1 Atbildēt

vienā teikumā jaunā neto sistēma, nodod vasarā saražoto pa dažiem centiem (jo visi liek iekšā tīklā savu saules enerģiju), un tad ziemā atpērc to par milzu naudu, jo elektrības cena ir debesīs

Onsis 20.augusts 2023 10:17
3 1 Atbildēt

Bet tas ir tikai loģiski!

Unsis 20.augusts 2023 13:41
5 0 Atbildēt

Lielākā problēma, ka Sadalas tikls un Latvenergo ir viens komplekts, jo lielākā problēma ir tāda ka dēļ saules paneļiem naudu neiegust Latvenergo, un ar Sadales tikla palidzibu atgust to piķi.

Ja nebutu tāda Latvenergo, tad sadales tiklam vienalga, kas tur kur stumda elektribu, jo ari līdz šim saules paneļu īpašnieki maksaja sadales tarifu. Bet Latvenergo gan zaudē, jau laikam 15% majsaimniecību pateriņa deļ saules paneļiem ir zaudējuši.

Konkurences padomei šo vajadzētu papētīt.

Tims 21.augusts 2023 8:28
2 0 Atbildēt

Loģiskj ta loģiski, bet šo tad vajadzēja pateikt uzreiz, nevis mudināt visu valsti likt paneļus un solīt ko citu.

Bradypus 21.augusts 2023 9:29
0 1 Atbildēt

Varbūt tiem, ko valsts apčakarēja, beidzot pieleks, ka valsts nav veidojums, kas darbojas viņu interesēs. Ja domātu ar savu galvu, tad saprastu, ka tā bija tāda pat "iebarošana", kā EV sabtransa joslas un bezmaksas stāvvietas. Reklāmas bonusi uz citu rēķina, kamēr ir daži hobijisti, bet masveida tāds pasākums nav uzturams.

Fiksēts 21.augusts 2023 14:55
1 0 Atbildēt

Tiem, kuriem ir līgumi ar fiksēto cenu, nekas nemainās, jo viens cena vasrā un ziemā.

mnde 21.augusts 2023 15:41
2 0 Atbildēt

Par ko arī stāsts, vasarā neto norēķinu sistēmā tev, kā investoram valsts elektroneatkarības nodrošināšanā samaksā dažus centus par kWh, bet to elektroenerģiju pārdod fiksētās cenas klientiem par 20+ centiem par kWh. Elektroenerģijas pārdevējs ir normālos plusos

Savukārt ziemā fiksētās cenas klienti pērk katru kWh par tiem pašiem 20+ centiem kWh, bet neto norēķinu sistēmas  klientam (PV paneļu uzstādītājam) jāmaksā maksā 40-100+ centi par kWh, ja tobrīd tāda ir biržas cena.

Nav gluži tā, ka elektroenerģijas tirgus ir godīgs pret klientu un mazražotāju.

mnde 21.augusts 2023 15:47
0 0 Atbildēt

Ja neto uzskaites sistēmas klients ir uzstādījis sev jaudīgāku sistēmu, kā nepieciešams šodien, tā teikt - ar skatu nākotnē, tad viņam naktī uz 1. martu visu saražoto "pārprodukciju" vienkārši noraksta. Kaut arī tirgotājs to ir pārdevis par biržas vai fiksēto cenu kādam patērētājam.

Savukārt, ja uzliek tik cik vajag šodien un plāno palielināt jaudu nākotnē - rodas jautājumi par valsts atbalsts atmaksu utt.

Un kā to norēķinu sistēmu plāno taisīt - brutāli skaitīs pa dienu pieražoto un nodoto pa lēto un vakarā būs jāpērk atpakaļ pa dārgo?

Sergejs 21.augusts 2023 16:21
0 0 Atbildēt

Tie kas pieņēma ka valsts ievēros pašas uzstādītos spēles noteikumus (vismaz tuvākos 5-10 gadus) un uzlika saules panēļus urpmāk saulainā vasaras dienā varēs maksāt xx centus par katru sevis saražoto kWh (jo cenas tajās dienās mistiski būs ar "-" zīmi)

Jūrmalnieks 21.augusts 2023 15:52
9 0 Atbildēt

ko var dirst? Ja man ir savi paneļi un man ir līgums par fiksētu cenu, tad kāda nafig tirgus cena, ja es ar tirgotāju jau esmu vienojies par tirgus cenu? Kur tad palika pārpalikums, ko nodzēsa sākoties jaunam uzskaites posmam? Ieraut nāsīs svešu elektrību ir ok, un tagad vēl vajag appist visus paneļu licējus ar vasaras uz ziemas tarifiem? Drīz vēl visus izjās par to, ka neievēro atbalsta mehānisma nosacījumus un tirgo elektrību par naudu, nevis lieto pašpatēriņam. 

Būtu zinājis, būtu licis malkas katlu ar koģenerācijas sistēmu, jej bogu pideri.

BMW 21.augusts 2023 15:55
6 0 Atbildēt

Taisnīga sistēma ir tad, kad Latvenergo peļņa ir x12. Ja Latvenergo peļņa samazinās, tad tas nav taisnīgi un tevi ir jāsoda, jo tu meklē kā ietaupīt un neļauj nopelnīt. Latvijā ir aizliegts taupīt, par to pienākas sods.

Un galu galā mums taču vajag apčakarēt visus tos lohus, kas noticēja valsts aicinājumam mainīt apkures sistēmas no gāzes uz elektrību un siltumsūkņiem, jo ar gāzīti vairs nevar tā nopelnīt!

ES 21.augusts 2023 15:58
8 0 Atbildēt

Tieši tā, Latvenergo vēl ietaupa uz emisiju kvotām, kas nav jāpērk, bet stāsta ka viņiem zaudējumi no tarifu starpības.

Sergejs 21.augusts 2023 16:25
3 0 Atbildēt

Ievērojot tirgus principus varētu arī nopirkt krietni lētākus valdes locekļus gan ST gan Latvenergo. Esmu ar mieru tur urbināt degunu par 35k gadā nevis par 150-200k. Tas ievērojami samazinātu izdevumus

Zapte 22.augusts 2023 14:51
2 0 Atbildēt

Ja Man fiksētais tarifs ar Elektrum par 30 centiem, tad Elektrum no manis pirks par 30 centiem, vai par biržas cenu, ja biržas cena būs ar mīnus zīmi?Jeb es nodošu par biržu, bet pirkšu no Elektrum par Elektrum izpratnē godīgu tirgus cenu? Varētu šo lūdzu kāds sīkāk pakomentēt?

Opis 22.augusts 2023 14:55
2 0 Atbildēt

Vajag atteikties no Elektrum un elektrības cena būs uzreiz zemāka! Es ar Elektrum noslēdzu fiksēto līgumu, bet man Elektrum tāpat pārskatīja cenu un pacēla tarifu, kad biržā uzskrēja cipari augšā! Pārgāju pie Enefit un rūpīgi izlasīju līgumu. Igauņiem fiksēta cena ir fiksēta un viņi neceļ tarifus, pat ja uz kādu brīdi cieš zaudējumus. Lūk tāpēc arī Igaunijā elektrība ir lētāka kā Latvijā! Nevienam neiesaku sasieties ar Latvijas energouzņēmumiem. Jo vairāk cilvēku lauzīs līgumus ar Latvenergo, jau vairāk viņi būs spiesti domāt par cenu pazemināšanu. Kamēr visi pērk par tik cik viņi tirgo, viņiem ir pilnīgi vienalga cik kas maksā!

ENEFIT 22.augusts 2023 14:58
1 0 Atbildēt
Maximāls boikots 23.augusts 2023 10:10
0 0 Atbildēt

Ir laiks pieteikt boikotu Latvenergo!

Lai meklē lohus citā zemē par biržas cenām! 

Re kur Maximā Itāļu sviests lētāks par vietējo, vai tad Itāļu biržā sviestam cita cena? Vai poļu pienam cita biržas iepirkuma cena? Šitā muldēšana par biržas cenām neies krastā.

Zapte 23.augusts 2023 10:11
1 0 Atbildēt

Sadales tīklam arī vajadzētu pirkt elektrību no Igauņiem, nevis no Latvenergo, tad nebūtu jācieš zaudējumi un jāceļ tarifi!

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Latvijas autotirgū sevi piesaka jauns Ķīnas zīmols Dongfeng, kuru tirgos Wess Select 31

Latvijas auto tirgū ienāk jauns automašīnu zīmols - Ķīnā ražotās "Dongfeng" automašīnas, piedāvājot jaunus un līdz šim neredzētus modeļus - gan elektroauto, gan hibrīdus, gan automobiļus ar klasisko iekšdedzes dzinēju, proti - benzīna un dīzeļdegvielas. Zīmola sauklis ir "Drive your dreams", un par tā pirmo dīleri Latvijā ir kļuvis "Wess Select". Lasīt vairāk

 

Nepilni 58 000 eiro - Škoda atklāj jaunā Kodiaq RS cenu (+ FOTO) 1

Čehijas autoražotājs atklājis jaunā Kodiaq RS cenu. Vācijas tirgū krosovera sportiskās modifikācijas cena sāksies no atzīmes 57 900 eiro. Lasīt vairāk

 

Policijas patruļauto AC Schnitzer izpildījumā (+ FOTO) 4

Esenes autoizstādē Vācijas tūninga uzņēmums AC Schnitzer izrāda BMW M2, kas pielāgots ceļu policijas vajadzībām. Lasīt vairāk

 

Lietuvā 110 km/h uz auto maģistrāles ziemā! Latvijā? (+ VIDEO) 44

Lietuva vairāk uzticas saviem autovadītājiem un četru joslu autoceļa arī ziemas periodā atstāj maksimālo atļauto ātrumu 110 km/h, kamēr Latvijā tas jau oktobra vidū samazināts līdz 90 km/h. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti