Vairākās vietās Rīgas ielās ir redzama šāda zīmju un papildus plāksnīšu kombinācija. Šķiet nevienam nav jautājumu par šādu ceļa zīmju nozīmi, bet vai mums viss ir skaidrs? Kā darbojas šīs zīmes brīvdienās vai darbadienu vakaros?
Ceļazīme “P” ar papildus plāksnīti “darbības laiks” nozīmē, ka maksas stāvvieta šeit ir no 8 līdz 20 tikai darbadienās. Acīmredzot, šajā pašā laikā automašīna ir jānovieto uz trotuāra, kā parādīts otrajā plāksnītē “auto novietošanas veids”. Jautājums: kā jānovieto automašīna pēc plkst. 20 vai brīvdienās? Pēc vienkāršas loģikas – ignorējot visu šo zīmju komplektu, jo tas darbojas tikai noteiktā laikā. Tātad brīvdienās – paralēli brauktuves malai un nekādu trotuāru. Vismaz tas izriet no CSN. Dzirdēts, ka arī Rīgas Pašvaldības Policijas Ceļu policijas nodaļas darbinieki arī domā tāpat, jo brīvdienās šeit līmētas pārkāpumu soda kvītis. Sestdienā, izaicinot likumu, arī pats atstāju auto, kā darbadienā pienākas, kvīts pēc 2 stundu stāvēšanas netika uzlīmēta. Man nav skaidrs, kur un kā jānovieto mūsu automašīnas ārpus šīs zīmes kombinācijas darbības laika? Iespējams, šo neskaidro situāciju ar «P» zīmēm varētu izskaidrot ar to, ka CSN tika pārņemti no LPSR un PSRS pastāvošajiem likumiem, kad nebija nemaz tāda jēdziena maksas stāvvieta un zem katras zīmes varēja būt tikai viena papildus plāksnīte. Jāatzīst, ka vairākas papildus plāksnītes zem vienas zīmes tikai sarežģī zīmes jēgas uztveri. Tāds piemērs ir “Ķieģelis” ar divām darbības laika plāksnītēm uz Gaisa tilta tramvaja sliežu joslas. Šajā gadījumā vadītājam vairākas sekundes var paiet domājot, cik šobrīd ir pulkstenis un rēķinot, vai šis laiks ietilpst divu plāksnīšu nosacījumos. Ko domājat Jūs? Ko domā iAuto lasošie Ceļu policisti? iAuto redaktors- Sludinājumi
- Ziņas
- Vīriem
- Tehnoloģijas
- Sports
- Video&TV
- Forums
- Lasītāju pieredze
- Akcijas
- Jautā ekspertam
Redzamajā attēlā ir četras ceļazīmes, viena no tām (augšējām) ir norādījuma zīme "Maksas stāvieta".
Pārējās trīs - baltās - ir papildzīmes. CSN 239. pants - "Papildzīmes tiek lietotas kopā ar citām zīmēm un precizē vai ierobežo attiecīgo zīmju darbību".
Termins "zīme" un "papildzīme" ir atšķirīgs - manuprāt no valodnieciskā viedokļa otrais apzīmē zīmi, kuras funkcija ir papildināt pamatobjekta (zīmes) nozīmi, tātad, viena pati tā nevar darboties.
Otrās no augšas ceļazīmes (pirmās papildzīmes) nozīmi izskaidro CSN 239.panta 14.punkts: "Papildzīme "Darbības laiks". Norāda diennakts laiku, kurā zīme darbojas". Tātad, runa iet nevis par laiku, kurā darbojas zīme un papildzīmes, bet tikai zīme. Šajā gadījumā tā ir zīme "Maksas stāvieta".
Trešās ceļazīmes no augšas (otrā papildzīme) nozīme ir "Transportlīdzekļu novietojuma veids stāvvietā" - šeit pat nav svarīgi, vai tā ir maksas stāvvieta, vai parastā. Svarīgi ir tas, ka zīme "Maksas stāvvieta" darbojas norādītajā laikā, savukārt ārpus šī laika tā nav maksas stāvieta, toties jautājums - kas tā par stāvvietu un vai tā vispār ir stāvvieta - acīmredzot ir, jo papildzīme attiecas nevis uz zīmi, bet uz stāvvietu.
Ceturtā zīme ir zīme "Pārējā informācija", kurai ir informatīva nozīme.
CSN 242.pants nosaka, ka "Papildzīmes piestiprina tieši zem zīmes, uz kuru tās attiecas...", kas šajā gadījumā arī ir izdarīts, jo attēlā ir redzama tikai viena zīme. Un arī papildzīme "Darbības laiks" ir novietota zem zīmes "Maksas stāvvieta".
Redaktora viedoklis būtu pareizs, ja papildzīme "Darbības laiks" būtu novietota zem papildzīmes ".. novietojuma veids stāvvietā". Tad šī situācija būtu diskusijas vērta, jo visu izšķirtu tas, vai termins "papildzīme" ir vienāds ar terminu "zīme" vai nav - skat. CSN 239.panta citātu augšā. Un vēl jautājums, vai to var uzskatīt par stāvvietu, jo zīmes, kas apzīmē stāvvietu ta nav! Un CSN nenosaka, ka ārpus darbības laika zīmes "Maksas stāvieta" nozīme ir tāda pati, kā zīmei "Stāvvieta".
Mans piemērs - uz šosejām bieži ir redzamas arī zīmes "Slidens ceļš" ar papildzīmi "Darbības zona" (piem, 1km) un zem tās papildzīmi "Mitrs segums" un/vai "Slidens segums". Šķiet, nav grūti saprast, ka pēdējās divas papildzīmes neattiecas uz darbības zonu, bet gan uz zīmi slidens ceļš (citādi sanāk, ka ceļš visu laiku ir slidens, un tikai mitrā laikā tas ir slidens tikai 1km garumā - būtībā tātad Redaktors visu laiku brauc pa slidenu ceļu :)) ).