ASV ir pasaulē lielākais plastmasas piesārņotājs 16

 
Nozare.lv | 2.decembris 2021 11:17

ASV ir līdz šim lielākais plastmasas atkritumu radītājs pasaulē, liecina jauns ziņojums, kas trešdien tika iesniegts federālajai valdībai un kurā aicināts izstrādāt nacionālu stratēģiju šīs krīzes risināšanai.

ASV 2016.gadā radīja apmēram 42 miljonus tonnu plastmasas atkritumu - vairāk nekā visas Eiropas Savienības valstis kopā. Ķīna togad radīja vairāk nekā divas reizes mazāku plastmasas atkritumu daudzumu.

Katrs amerikānis rada vidēji 130 kilogramus plastmasas akritumu gadā, brits - vidēji 99 kilogramus, bet Dienvidkorejas iedzīvotājs - vidēji 88 kilogramus.

Ziņojumu "Rēķināšanās ar ASV lomu globālajā okeānu piesārņošanā ar plastmasas akritumiem" pasūtīja ASVKongress likuma "Save Our Seas 2.0 Act" ietvaros. Šis likums stājās spēkā 2020.gada decembrī. 

"20.gadsimta brīnumainā izgudrojuma - plastmasas - panākumi ir arī radījuši plastmasas atkritumu plūdus globālā mērogā," rakstīja zinātniece Mārgareta Springa, kuras vadīta ekspertu komiteja sastādīja šo ziņojumu. 

Viņa piebilda, ka globālie plastmasas atkritumi ir "vides un sociāla krīze", kas ietekmē iekšzemes un piekrastes kopienas, piesārņo upes, ezerus un pludmales, rada ekonomisku slogu, apdraud savvaļas dabu un piesārņo ūdeni, kuru cilvēki lieto pārtikā.

Ziņojumā teikts, ka plastmasas ražošanas apjoms pasaulē pieaudzis no 20 miljoniem tonnu 1966.gadā līdz 381 miljonam tonnu 2015.gadā, tātad pusgadsimta laikā tas pieaudzis 20 reizes.

Sākotnēji par okeānu plastmasas piesārņojuma avotu tika uzskatīti tikai kuģi un ar jūrniecību saistītas nozares, bet tagad ir zināms, ka gandrīz jebkura plastmasa uz sauszemes var sasniegt jūru pa upēm.  

Pērījumos konstatēts, ka apmēram 1000 jūras dzīvnieku sugu var sapīties plastmasā vai uzņemt ar barību mikroplastmasu, kas pēc tam pa barības ķēdi nonāk cilvēku organismā.
 

 
Visi komentāri
 
WALA 2.decembris 2021 11:23
3 1 Atbildēt

Pārtraucat tirgot ūdeni plastmasa iepakojumā, vai arī rūpējaties, lai to par vismaz 90% pārstrādā, jo šķirošana ASV jau eksistē jau ap pus gadsimtu, pa to laiku varēja jau pārstrādi pilnveidot savas reizes 4, pat ja ar pirmo netrāpītu "10niekā" ...

Niga 2.decembris 2021 12:36
4 0 Atbildēt

aizmirsti - vienkāršā tauta ir pieradusi pie vieglas dzīves, paskaties kādreiz Discovery - pasūta milzu kastes no ātrās ēdināšanas uzņemumiem, paēd no plastmasas traukiem, savāc kopā ar plastmasas galdautu un visu konteinerā, pa virsu uzdedzr kolu

msh 2.decembris 2021 12:37
0 2 Atbildēt

Jā, tie pudeļūdeņi, tas ir pizģec - skatoties uz cilvēkiem kas veikalos pērk pieclitrīgos bamšļus ar ūdeni, gribas viņus pavilkt uz zoba "ak jūs nabadziņi, mājās nav ūdensvads ievilkts..."

hsm 2.decembris 2021 12:57
1 1 Atbildēt

ne tikai, ir jaunās māmiņas, kas visus Latvijai netipiskos svētkus (hellovīns utt) cenšas savam bēbim svinēt piekarot istabu pilnu ar plastmasas sūdiem, baloniem utt, pēc dažām stundām tas viss jāmet prom, tas pats ziemasvētkos, dzimšanas un vārda dienās, bēdīgi arī par cilvēkiem laukos, kam ir nauda visam kam, bet ne konteineram, kur tos sūdus saikt, 5 eur esot dārgi

Ūdensvads 2.decembris 2021 15:33
0 0 Atbildēt

Šur un tur, piem Rīgas Imantā ūdensvada ūdens garšo izcili riebīgi. Laukos ūdensvada ūdens dzerams pa tiešo no krāna.

Ak Tu bagātiņš 2.decembris 2021 17:18
0 0 Atbildēt

Kaut Tev visu mūžu būtu jādzer lieliskais krāna ūdens, no kura pēc pāris nedēļām jau tējkannā uzaugums pāris mm, bet kafijas automātu vari vispār izmest pēc pusgada...

WALA 2.decembris 2021 17:42
1 0 Atbildēt

Kaļķis kas ir LV raksturīga ūdens sastāvdaļa, kaitē tikai visādiem dzelžiem, taču cilvēkiem tas pat ir labāk ja tāds tur ir ... ir tikai lohi kura uzskata ka kaļķains ūdens kaut ko sliktu izdara bērniem, kaut man ir tāda zināma aizdoma, ka problēmas berniem rodas tajā brīdī kad reģenerācija pabeigta, un kaut kas (sāls???) nonāk sistēmā ne tur kur vajadzētu nepareizā devās, katrā gadijumā tad kad dušā ūdens šķiet "mīksts", tas ir absolūti pretīgs dzerot ...

msh 3.decembris 2021 19:49
0 0 Atbildēt

Man darbā ūdens ir vēl draņķīgāks, kādu gadu vai divus atpakaļ mainīja klozetam mehānismu jo tas bija tā aizaudzis ar sūdiem ka nedarbojās kā vajadzēja, pa max 9 gadiem - neko, ir dzerams.

imzz 2.decembris 2021 13:37
1 0 Atbildēt

Problēma apstāklī, ka ASV eksportē tos plastmasas atkritumus.

Škiro, varbūt, bet kur tas paliek ? Gluži tāpat kā zviedru sapresētās ķīpas ar PET pudelēm nokļuva Slokā. "Saskaņā ar Plastic Pollution Coalition datiem, ASV 2018. gadā eksportēja 1,07 miljonus tonnu plastmasas atkritumu, kas ir aptuveni viena trešdaļa no to pārstrādes. Dati, kas iegūti no ASV Tautas skaitīšanas biroja, liecina, ka 78% no šī eksporta tika nosūtīti uz valstīm ar sliktu atkritumu apsaimniekošanu."

Kainšvainlībtdihs 2.decembris 2021 18:31
1 0 Atbildēt

Tas tāpēc, ka tajās valstīs, kur ir slikta atkritumu apsaimniekošana, ir augsta korupcija, un īpaši nesatrauc, kur tas viss pēc tam paliks. Atkritumu savācēji tik nokliedzas: "kurš paņems atkritumus? Mēs samaksāsim". Tā no no tām valstiņām visādi "uzņēmēji" kliedz: "Mēs, mēs, mēs.", daļu no par atkritumiem saņemtās naudiņas nolokot valdībai un uzraugošajiem orgāniem, un tad tik jāizdomā kurā pamestā teritorijā tos sastūķēt, un tālāk, jau daba pati tiks galā.

imzz 2.decembris 2021 13:27
0 0 Atbildēt

ka gandrīz jebkura plastmasa uz sauszemes var sasniegt jūru pa upēm -- šim apgalvojumam vajadzētu zinātnisku pamatojumu. Ja ir domāts, ka plastmasa noārdās līdz mikroplastmasai, tad ar gruntsūdeņiem aizkļūst līdz upēm un beidzot nokļūst jūrā, tad šim procesam, ticami, ka vajadzētu simtiem gadu. Un pa to laiku mikroplastmasa noārdīsies līdz molekulām.

Kainšvainlībtdihs 2.decembris 2021 18:22
0 0 Atbildēt

Bet visvairāk plastmasa dabā nonāk no Āzijas valstīm.

Švainštaigers 2.decembris 2021 18:33
1 0 Atbildēt

Nu ja, un es laukos velti cenšos - šķiroju atsevišķi organiku, papīrus, stiklu, bet piebrauc lielais gruzoviks un visu aizved vienā kravā

1984 2.decembris 2021 20:27
0 0 Atbildēt

Te varētu visādi grētveidīgie un citi Glāzgovas klimatsargi - šī ir reāla problēma, nevis ikdienas dabas aprites produkts CO2. Bet nē, te laikam roķeles par īsām

viencexperc 2.decembris 2021 22:18
1 2 Atbildēt

Plastmasa ir labāka par stiklu. Jo lai vai ko teiktu neizglītotie pamuļķi - plastmasa dabā pati sadalās. Lēni, bet sadalās. Bet stikls - glabāsies miljoniem gadu.

msh 3.decembris 2021 19:51
0 0 Atbildēt

Miljoni ir smags pārspīlējums - arī stikls noārdās tikai, protams, šausmīgi lēni.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Ar 120 000 eiro vērtības kritumu – Vācijā pārdod Audi ar V12 dīzeļa dzinēju 26

Pirms 12 gadiem šī automašīna maksāja 145 000 eiro, tagad īpašnieks to gatavs atdot par 23 800 eiro. Lasīt vairāk

 

Porsche pirms termiņa izbeidz 718 modeļa pārdošanu Eiropā 11

Par iemeslu modeļa izņemšanai no konfiguratora kļuva neatbilstība Eiropas kiberdrošības likumam. Lasīt vairāk

 

Vācijas autotirgus martā: elektriskie ar gandrīz 29% kritumu 17

Eiropas lielākajā jauno automobiļu tirgū 2024. gada marts izrādījies ne tas veiksmīgākais, sāpīgāko kritumu piedzīvojot pilnībā elektrisko auto segmentam. Lasīt vairāk

 

Atvadas no 10 cilindru motora - Lamborghini Huracan STJ desmit vienībās (+ FOTO)

Lamborghini izgatavos desmit ekskluzīvā superauto Huracan STJ eksemplārus, veltot tos atvadām no V10 motora, kas bija pamatā Huracan saimes panākumiem desmit gadu garumā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti