Linkaits: Deviņdesmito gadu gangsteru stilā strādājošo taksometru biznesu Latvijā vēlas sakārtot ar 21.gadsimta samērības metodēm 4

Ilustratīvs attēls Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 11.marts 2019 9:59

Deviņdesmito gadu gangsteru stilā strādājošo taksometru biznesu Latvijā vēlas sakārtot ar 21.gadsimta samērības metodēm, pirmdien Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

"Takšu bizness joprojām mums Latvijā diemžēl ir deviņdesmito gadu stilā, savukārt jurisprudence vēlas, lai mēs ar 21.gadsimta samērības metodēm attiektos pret šiem bandītiem. Mēģinām atrast vidusceļu," teica ministrs, taksometru darbību, piemēram, pie starptautiskās lidostas "Rīga" salīdzinot ar deviņdesmito gadu gangsteru biznesu.

Linkaits arī atzīmēja, ka Satiksmes ministrija ir izskatījusi Tieslietu ministrijas iebildumus piedāvātajiem grozījumiem Autopārvadājumu likumā, lai sakārtotu taksometru darbību.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka 5.martā, pēc Tieslietu ministrijas iebildēm, valdība atlika skatīt grozījumus Autopārvadājumu likumā. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atzina, ka Satiksmes ministrijas izstrādātie likuma grozījumi ir svarīgi un vajadzīgi, taču pauda bažas par iespējām interpretēt likuma normas, respektīvi, likumā nav paredzēts licences anulēšanas mehānisms, dodot iespēju licences anulēt patvaļīgi.

Satiksmes ministrijas piedāvātie grozījumi paredz, ka turpmāk mobilās lietotnes, ar kuru palīdzību iespējams izsaukt taksometru ar balto numuru, ir nevis parastas interneta platformas, bet komersanti, kas sniedz taksometra pakalpojumus. Tas nozīmēs, ka uz mobilajām aplikācijām attieksies reģistrēšanas nosacījumi, un platformai būs jāpakļaujas noteiktām prasībām un kontrolēm.

Tāpat paredzēti stingrāki nosacījumi taksometru pakalpojumu sniegšanai starptautiskas nozīmes transporta infrastruktūras objektos - lidostās, autoostās, dzelzceļa stacijās un ostās. Šajos objektos taksometru pakalpojumu sniegšanai ierobežotu piekļuvi noteiks pašvaldība. Savukārt republikas nozīmes pilsētas pašvaldība vai plānošanas reģions izsniegs licences kartīti ar speciālu atzīmi taksometru pārvadājumiem, kas vienlaikus dos tiesības sniegt taksometra pakalpojumus republikas pilsētas vai plānošanas reģiona teritorijā, kurā izsniegta speciālā atļauja jeb licence.

Likuma grozījumos paredzēts noteikt, lai sniegtu taksometra pakalpojumus pārvadātājam jāatbilst noteiktām prasībām, piemēram, jānodrošina pakalpojuma piedāvājumu visā objekta darba (diennakts) laikā, personu ar invaliditāti apkalpošanu, papildus arī taksometrus ar piecām līdz astoņām pasažieru sēdvietām.

Paredzēts, ka pārvadātājs noteiks vienu tarifu (nolīgšanai, kilometram, minūtei) taksometra pārvadājumam no objekta visiem tā rīcībā esošajiem taksometriem. Savukārt pasažieris, norēķinoties par pakalpojumu, ar priekšapmaksu iegādāsies fiksētā tirdzniecības vietā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reģistrētu dokumentu - šī dokumenta QR kods vai identifikators tiks reģistrēts skaitītājā.

Tāpat likuma grozījumos plānots iestrādāt atlaides slieksni 50% apmērā, kas būs jāietver pārvadājumu tarifos līdz ar to tiks ierobežotas pārvadātāju iespējas piemērot atlaidi pēc brauciena, mākslīgi samazinot faktiskos ieņēmumus. Kontrolējošās institūcijas, kā regulāru praksi taksometru jomā, fiksējušas atlaižu piešķiršanu līdz 90% apmērā, kaut gan realitātē klientam atlaide nav piemērota vispār.

Lai preventīvi nodrošinātu, ka pasažieru pārvadājumos ar taksometriem un vieglajiem automobiļiem tiek ievērota normatīvos noteiktā kārtība attiecībā uz braukšanas maksas noteikšanu un līdz ar to patērētāju tiesību aizsardzību, grozījumos paredzēts noteikt, ka pasažierim ir tiesības pārtraukt braucienu un atteikties maksāt par pasažieru komercpārvadājumu pakalpojumu, ja nav ieslēgts skaitītājs vai tīmekļvietne nedarbojas tiešsaistes režīmā.

Savukārt tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojumus autopārvadājumu jomā Latvijā varēs sniegt, ja tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzējs būs reģistrētas Autotransporta direkcijā. Ja reģistrācija tiks anulēta, tiks apturēta arī lietotnes darbība.

Likumā plānots arī paredzēt tiesības pašvaldības kontroles institūcijām apturēt transportlīdzekli autopārvadājumu kontroles veikšanai.

Vienlaikus likumprojektā paredzēts precizēt prasības transportlīdzekļa aprīkojumam, nosakot, ka uz autotransporta līdzekļa virsbūves jābūt norādītai pārvadātāja noteiktajiem tarifiem. Savukārt autotransporta līdzekļa salonā uz priekšējā paneļa būs jābūt izvietotam cenrādim, kurā norādīti tarifi ar iekļautām atlaidēm vai palielinājumiem ar saprotamu atšifrējumu, kādam braucienam tas tiek piemērots, piemēram, braucienam no lidostas, dienas vai nakts tarifs, daudzbērnu ģimenei, personām ar invaliditāti, un papildmaksa, ja tāda tiek piemērota.

Izmaiņas Autopārvadājumu likumā paredzēts pieņemt līdz šā gada 1.maijam.
 

 
4 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
viencexperc 11.marts 2019 18:04
1 1 Atbildēt

Atceros atgadījumu. Vienu reizi, pēc laba tusiņa, nācās braukt mājās ar taksi.

Tā kā zināju, ka blakus ir takšu stāvlaukums, nezvanīju, bet gāju kājām.

piegāju pie pirmā. Redzu - uz spoguļa iekārta kolorādo lentīte. Es aizgāju pie nākošā. Tas saka - "pirmais ir tas otrs ( ar to kolorādo lentīti), es jūs nevedīšu".

Es saku - "es ar kaut kādu seperātistu nebraukšu".

Viss beidzās labi. Mani pēc īsas sarunas veda otrs. Bet tas bija tāpēc, ka abi bija no vienas firmas. es domāju, ka ja būtu dažādas firmas, sāktos mahačs, jeb vietējo valodā - kautiņš.

viencexperc 11.marts 2019 22:58
1 1 Atbildēt

tās bomžu braukšanas?

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Dubultapsteigšana ar dubultnepatikšanām (+ VIDEO) 5

Video autors uzsāk kravas auto apsteigšanu, taču izrādās, ka viņš nav viens. Rezultātā notiek sadursme ar trīs transportlīdzekļu iesaistīšanos. Lasīt vairāk

 

Volkswagen ID.3 kļuvis par Eiropas visvairāk pirkto elektroautomobili 2

Volkswagen pirmais plašam pircēju lokam paredzētais elektriskās piedziņas modelis kļuvis par Eiropas tirgus līderi elektroautomobiļu segmentā. Lasīt vairāk

 

Tēvocis Žora piedāvā - Suzuki Bandit 1200 offroad (+ VIDEO) 8

Noslēpumainā, taču meistarīgā "Tevoča Žorika" video kanālā tiek parādītas Suzuki Bandit 1200 offroad motocikla spējas. Lasīt vairāk

 

Visbiežākais cēlonis sadursmēs ar meža dzīvniekiem – stirna 17

If Apdrošināšanas Baltijā veiktā pētījuma dati liecina, ka 68% Latvijas, 64% Igaunijas un 57% Lietuvas iedzīvotāju visbiežāk cietuši ceļu satiksmes negadījumā ar meža dzīvnieku – stirnu. Tālāk secīgi ierindojas sadursme ar alni, kā arī mežacūkām. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti