Jau gadiem ilgi Latvija uzrāda sliktākos rezultātus Eiropā pēc bojā gājušo skaita rēķinot uz 1 miljonu iedzīvotāju. Esam Top 3 no beigām kopā ar Rumāniju un Bulgāriju. Kaut kas ir jādara, bet kas?
Šī gada februārī notika satiksmes drošības sēde, kurā bija interesanta, bet virspusēja informācija, tāpēc iAuto.lv vēlas paskatīties uz problēmu no pirmavota - VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcijas" turpmāk CSDD dati.
Lūdzu CSDD atsūtīt mums sekojošu informāciju un atbildes uz trīs jautājumiem:
1. Kāpēc pieņēmāt lēmumu Latvijā uzstādīt regulētā krustojumā fotoradaru sistēmu, kura automātiski fiksēs sarkanās gaismas pārkāpumu un nosūtīs nepieciešamo informāciju administratīvā protokola (soda) sastādīšanai?
Aicinu iepazīties ar rakstu un video parādīto ASV negatīvo pieredzi ar sarkanās gaismas kamerām šeit >>>! Negadījumu skaits tikai pieaug un sistēma domāta vairāk naudas pelnīšanai!
Radari pie luksoforiem pasliktina satiksmes drošību!
Personīgie novērojumi rāda, ka šādos krustojumos (pie zināma ātruma ieslēdz sarkano gaismu) Latvijā (Dubulti, Babīte, Jelgavas šoseja pie Olaines) veicina braukšanu pie sarkanās gaismas, autovadītāji bieži vēl vairāk palielina ātrumu, lai pārbrauktu.
Jā, sarkanā gaismas pārkāpumi ir, lūk piemērs: Autobusa vadītājs šķērso krustojumu pie luksofora sarkanās gaismas (+ VIDEO)
Sekoja arī atbilde: Priecē autobusu uzņēmuma atbilde "iAuto" par vadītāja braukšanu pie sarkanās gaismas
Taču, ko šādā situācijā palīdzētu sarkanās gaismas radars? Lūk, viens negatīvs piemērs, kā sarkanā gaismas kamera veicina uz vēl rupjāku pārkāpumu: Cik droši ir ātruma radari uz luksoforiem (+ VIDEO)
(Šis luksofors pie Dubultu stacijas ir aprīkots ar ātruma kameru, kurš pie noteikta pārkāptā braukšanas ātruma ieslēdz sarkano gaismu)
2. Andris Lukstiņš šā gada 28.februāra drošības padomes sēdes laikā minēja, ka jā, negadījumu skaits pie sarkanās gaismas kameru sistēmas varot pieaugt, bet tie esot “dzelži”, taču nopietno negadījumu skaits mazinās. Lūdzu precizējiet šo domu un kāds tai ir pamatojums?
3. Cik negadījumi 2018. un 2017. gadā ir notikuši vietās, kur satiksmi regulē luksofori. Kāds ir šo negadījumu raksturs, cik cietušo un cik gadījumos negadījumi notika, jo satiksmes dalībnieks nav ievērojis sarkano gaismu?
PAPILDINĀTS 12.09.2019 ar "Ceļu satiksmes drošības direkcija" sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Jāņa Aizpora atbildi:
"Mums nav datu par to, kas ir bijis vainīgas pie konkrētā negadījuma, tur tiek veikta izmeklēšana. Līdz ar to mums nav datu, cik negadījumu fiksēts dēļ sarkanās gaismas neievērošanas. To iespējams Valsts policija var pateikt
Jautājums par pārkāpumu fiksēšanu ar tehniskajiem līdzekļiem par luksofora aizliedzošā signāla neievērošanu tika skatīts Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē februārī. Lēmums par sistēmas ieviešanu vēl netika pieņemts.
Izstrādājot piedāvājumu, kā problēmu risināt, tika vērtēta to valstu pieredze, kas jau bija ieviesušas sarkanās gaismas kameras. Šo valstu veiktie pētījumi atklāja, ka kamerām ir pozitīva ietekme uz satiksmes drošību, īpaši tās ir efektīvas smago avāriju skaita samazināšanā. Lielbritānijā smago avāriju skaits krustojumos, kuros bija uzstādītas šādas ierīces, bija samazinājies par 40% (vairāk šeit >>>).
Savukārt sarkano gaismu kameru izvietošana Čikāgas ielās palīdzēja smago avāriju skaitu samazināt par 19% (vairāk šeit >>>)."
Lasi vēl iAuto par šo tēmu:
- Rūpes par drošību vai arī naudas pelnīšana: sarkano gaismu kameras neveicina satiksmes drošību (+ video)
- Latvijā plāno uzstādīt kameras, kas fiksēs sarkanās gaismas šķērsotājus; ASV pētījums rāda, ka šāda sistēma palielina avāriju skaitu (+ VIDEO)
- papildināts: Jūrmalā autovadītājs uz regulējamas pārejas uzbraucis bērnam, par luksofora gaismu nav 100% informācijas (+ VIDEO)
- Cik droši ir ātruma radari uz luksoforiem (+ VIDEO)
Autobusu šoferi to regulāri dara.