Gandrīz katra auto slīde ir labojama, ja stūrētāja iemaņas ir šādiem apstākļiem piemērotā līmenī. Labs braucējs katrā ziemas kilometrā dzēš vairākas tādas.
Dzēš ar beznosacījumu refleksu līmenī noslīpētu ātru, precīzu, savlaicīgu stūres kustību.
Viņš ir sarežģītiem ceļa apstākļiem gatavojies. Trenējies drošos apstākļos, bez augstprātības un slinkuma uzklausījis pieredzējušāku kolēģu padomus.
Cita ceļa uz drošību nav. Iespējamās novirzes no vasarā pašsaprotamās auto paklausības nedrīkst saspringti gaidīt uz ielas vai ceļa, tās ir tīši jāsastop mācību trasē, jāiepazīst, jāsaprot savlaicīgi. Kur?
Gunāra Brauna komentārs:
- Cilvēki jau pērn uz speciālajā trasēm brauca mazāk nekā agrāk. Lai gan apstākļi ir ideāli, un cenas nav augstas. Vidēji pieci lati par stundu gan „Brīvkalnos”, gan „Biķerniekos, gan „333”. Vēl mazāk izmanto visur piedāvātos instruktoru pakalpojumus (ap Ls 20). Laikam vainīgs stingras ekonomijas režīms. Bet ledus, plašs, līdzens ledus, bez pretēja virziena kustības, bez iespējām kaut ko sasist, vilina. Re – dīķis! Re – ezers! Uz priekšu, veči! Doma laba. Taču – nestreb karstu, vecīt! Braukt pa ezera ledu „uz dullo” ir neprāts.
Pirmkārt – vai drīkst? Principā Latvijā nav kopīga likuma, kas aizliegt braukt ar auto pa aizsalušu ūdenstilpni. Ļaut vai neļaut – atstāts konkrētās pašvaldības vai privātīpašnieka ziņā. Tie reizēm un vietām aizliedz. Bet liegumu nepietiekami izziņo un vēl vājāk kontrolē. Vietām oficiāli atļauj (Alūksnes ezers, piemēram). Visbiežāk izliekas neredzam. Lai dullie dara ko grib...
Te nu nāk „otrkārt”. Dulls būsi, ja brauksi „uz dullo”. Ja paļausies uz to, ka jau nedēļu naktīs bargi salst. Daudzviet Latvijā šoziem bagātīgi sniga pirms lielajiem saliem. Zem sniega ir nesasalusi zeme, zem zemes siltāki avoti uz citas straumes. Biezumā neizaudzis, bet agri apsnidzis ledus neturpina augt un pat mīnus 20 grādos kādā vietā var nebūt drošs.
Ja neesi dulls – ar bļitkotāja urbi ir jāurbj caurums. Jābāž tajā zara kāsītis, jāaizķer aiz ledus apakšmalas un jāmēra. Cik vajag? Vienīgās man zināmās vietas pasaulē, kur braukšanu pa ledu uzrauga speciāli dienesti ir ASV ziemeļi un Kanāda. Tur viņi paceļ atļaujas zīmes, ja ledus biezums ir desmit collas (25 cm). Ar ko plānāku nevajadzētu riskēt arī mums. Un urbt vajadzētu nevis vienā vietā, bet pa visu iecerēto trasi.
Izplatīts, vienkāršāks, ātrāks, bet izpildītājam un viņa īpašumam riskants paņēmiens ir izbraukt trasi ar smagu un lēnu braucamo. Ar traktoru, vienlaikus vai vēlāk nošķūrējot lieko sniega kārtu. Ja kas tāds veiksmīgi izdarīts, vieglāks un ātrāks auto būs drošībā.
Ja lamatas pavasarim tuvojoties neizliks kāda zemūdens straume, ja vienvietus nesabrauks un neapstāsies (lai no kupenas izstumtu vai izvilktu draugu, piemēram) vairāki auto...
Vārdu sakot, pa ezera ledu braukt var – ja (pats vai trases saimnieks) esi iepriekš pamatīgi urbis. (Siksnas nesprādzējiet – frontālas sadursmes vai apgāšanās šādās trasēs mazāk iespējamas, nekā kāds ledus krakšķis, pēc kura ātra mukšana būs galvenais uzdevums). Absolūti drošas ledus izpriecas mūsu platuma grādos nav. Es personīgi labāk tomēr jūtos „Brīvkalnos” uz cietas zemes.
Vajadzētu atļaut braukt tikai tad, ja braucējs uzņemās segt visus paša auto glābšanas, kā arī ūdens attīrīšanas izdevumus.