Ķīnas autoražotāja Nio apakšzīmols Firefly ar savu produkciju konkurēs ne tikai Ķīnā, bet arī Eiropā.
Tuvojoties gada nogalei Nio paziņojis par vairākiem jaunumiem, turklāt tie ir visai būtiski un skar arī Eiropu. Kļuva zināms, ka Nio apakšzīmols Onvo 2025. gadā plāno uzsākt elektriskā SUV L60 pārdošanu vispirms Lielbritānijā, tad arī Eiropā. Apvienotajai Karalistei priekšroka tiek dota tādēļ, ka šajā valstī nav spēkā ES noteiktie muitas tarifi, kas sadārdzina gala cenu. Tomēr arī Eiropa bešā nepaliks, jo Onvo L60 pārdošana varētu sākties pavasarī vai vasaras sākumā.
Vēl viens jaunums ir Nio jaundibinātā apakšzīmola Firefly pirmais modelis ar tādu pašu nosaukumu. Līdzīgi kā Onvo zīmols, kas ES soda tarifu dēļ vispirms startēs Lielbritānijā, Firefly rīkosies līdzīgi sākot ar Ķīnu un uz Eiropu tēmējot 2025. gada pirmajā pusē.
Pirmspārdošanas cena Ķīnā ir 148 800 juaņas, kas ir nedaudz mazāk par 20 000 eiro un samērojama ar konkurentu piedāvājumu: Ķīnas Mini mājaslapā norādīts, ka Mini Cooper E ar 135 kW ir pieejams par cenu, kās sākas no atzīmes 148 800 juaņu, bet Volkswagen ID.3 ar 125 kW pašlaik maksā tikai 119 888 juaņu jeb aptuveni 16 000 eiro.
Pirmais Firefly modelis nedaudz atgādina Honda e, taču divu lielu apaļu priekšējo lukturu vietā ir izvēlēts risinājums ar trīs mazāku gaismu elementiem. Tāpat kā Honda elektriskajam mazauto, arī Firefly ir slēgts melnas krāsas priekšējais panelis un jumta statnes, kā arī divkrāsu riteņu diski.
Nio neko daudz nestāsta par jaunā apakšzīmola pirmo modeli, vien piemin lielisku manevrētspēju (pagrieziena rādiuss 4,7 metri), kas īpaši svarīgi pilsētas apstākļos, un norāda, ka maksimālais bagāžnieka tilpums ir aptuveni 1250 litri plus 92 litri zem priekšējā pārsega.
Vēl zināms, ka Firefly, tāpat kā Nio un Onvo modeļiem būs speciālās stacijās nomaināma baterija.
Protams, Eiropā cenas būs citas. Vācijā Mini Cooper E maksā 28 150 eiro, bet Volkswagen ID.3 pieejams par mazāk nekā 30 000 eiro. Eksperti lēš, ka Firefly tiks piedāvāts par līdzīgu cenu, tātad 28 000 – 35 000 eiro robežās.
Kāpēc šim kroplīgajam izstrādājumam vispār būtu "jāienāk eiropā"? Kādā sakarā, kā pēc? Nepietiek vēl ka viņu kuģi "velk enkurus" pa mūsu jūras Dibenu?