Latvijā pirmoreiz - ceļa pamatu stabilizēšanai pie Madlienas tiek izbūvētas 952 pāļu un kombinētās kolonnas (+ FOTO) 18

 

Foto: Publicitātes attēls

Latvijas Valsts Ceļi | 23.augusts 2018 8:16

Valsts reģionālā autoceļa Augšlīgatne–Skrīveri (P32) divos posmos no Madlienas līdz Skrīveriem (47,20.-60,29 km un 61,27.-71,27. km) notiek šīs sezonas plašākie ceļa remontdarbi valsts autoceļu tīklā.

Ceļa pārbūves gaitā posmā no 49,50.-50,00. km atklātas vājas nestspējas gruntis – purva posms ar kūdras slāni 10 metru dziļumā. Tas atklājās papildu izpētē, ko veica AS Ceļuprojekts, projektētājs arī ieteica iespējamos risinājumus grunts stabilizācijai.

Lai stabilizētu šo grunti, valsts ceļu tīklā pirmo reizi tiks pielietota kombinēto kolonnu un pāļu kolonnu izbūves metode. Tiks izbūvētas 30 cm platas un līdz 6 m garas betona kolonnas, virs tām – 60 cm platas līdz 2 m garas grants/šķembu kolonnas. Kopumā plānots izbūvēt 952 kolonnas, kuras tiks izkārtotas 2,5 x 2,0 m režģī. Lai veiktu šo darbu, Latvijā ieradusies speciālistu komanda no Polijas uzņēmuma Menard Polska ar nepieciešamo aprīkojumu. Šodien Madlienā ceļu būvdarbu zonā mediji un nozares pārstāvji tika iepazīstināti ar šo būvdarbu metodi, par to stāstīja VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC) Būvniecības pārvaldes direktors Gints Alberiņš, Menard pārstāvis Latvijā Pēteris Šķēls un Menard Polska projektu vadītājs Andrzej Muszynski.

Projektējot autoceļa posmā pārbūvi, projektētājs veica urbumus tikai līdz četru metru dziļumam. Šie urbumi neuzrādīja vājās nestspējas grunti, līdz ar to tika  izdarīts pieņēmums, ka vājas nestspējas gruntis jau agrāk ir tikušas nomainītas. Tomēr izrādījās, ka zem uzbērtajām gruntīm ir palicis aizaudzis ezers. Aizdomas par to radās, veicot būvdarbus, un tas apstiprinājās padziļinātā izpētē. Atklājās, ka zem bieza grants slāņa ir gan kūdra, gan dūņas. Līdz ar to ir skaidrs, ka pie intensīvākas satiksmes un lielākām slodzēm ceļš varētu deformēties, un ieguldītās investīcijas nebūs ilgtspējīgas. "Šis ir pirmais objekts valsts ceļu tīklā, kurā pielietojam šādu tehnoloģiju, taču, veiksmīgi realizējot šo projektu, pāļu un kombinēto kolonnu izbūvi ceļu objektos varētu pielietot arī turpmāk. Tādā gadījumā varētu arī samazināties izmaksas, jo šim projektam no Polijas brauca ne tikai paši speciālisti, bet arī tika vesta tehnika, kas ir papildu izmaksas. Plašāk pielietojot šo metodi Latvijā, uzņēmējiem tehnika jau varētu būt arī uz vietas," komentējot izvēlēto tehnoloģiju, teica LVC Būvniecības pārvaldes direktors Gints Alberiņš.

Lai risinātu vājās nestspējas grunts problēmu, bija iespējami divi varianti:

- Vājas nestspējas grunts izrakšana līdz pat 10 metru dziļumam pietiekami platā ceļa trases zonā, kas ietver arī esošās komunikācijas. Tas ir ne vien dārgi, bet ir risks sakustināt arī ceļam blakus esošos grunts slāņus. Turklāt, veicot grunts nomaiņu, ir nepieciešams laiks, lai tā nosēstos un stabilizētos, kas nozīmē, ka nebūtu iespējams turpināt būvdarbus un pabeigt tos šajā sezonā. Šīs metodes pielietošana izmaksātu gandrīz vienu miljonu eiro (bez PVN);

- Pielietot jaunu tehnoloģiju, kas līdz šim valsts ceļu tīklā netika praktizēta, un stiprināt grunti ar pāļiem. Līdzīga tehnoloģija tiek izmantota tiltu un ēku pamatiem, bet ceļiem šādas pieredzes Latvijā līdz šim nebija. Šīs metodes izmaksas ir gandrīz 600 tūkstoši eiro (bez PVN), turklāt, izbūvējot pāļu un kombinētās kolonnas, ir iespējams uzreiz turpināt arī ceļa segas izbūvi, neaizkavējot visa ceļa posma būvdarbus.     

Uzņēmumam Menard Polska (www.menard.pl) ir liela pieredze grunts stāvokļa uzlabošanā un gruntsūdeņu koriģēšanā drošā un efektīvā veidā jau vairāk nekā desmit gadus. Uzņēmums arī ietilpst vienā no pasaules lielākajām būvniecības kompānijām - Vinci Construction. Menard Polska ir pieredze pamatu stiprināšanā un uzlabošanā gan zem sabiedriskām ēkām, gan zem autoceļiem, un tā piedāvā risinājumus no projekta līdz realizācijai.

Par būvdarbiem uz autoceļa Augšlīgatne–Skrīveri (P32)

 

Posmā no Madlienas līdz pārvadam pār autoceļu Tīnūži–Koknese (P80) (47,20.-60,29. km) pēc pārbūves būs izbūvēta pilnībā jauna autoceļa konstrukcija ar trim asfalta kārtām, uzstādītas drošības barjeras, sakārtota ūdens novades sistēma un sabiedriskā transporta pieturvietas, pārbūvēti tilti pār Ogri un Lobi. Šos būvdarbus veic AS A.C.B., to līgumcena ir 10,7 miljoni eiro (ar PVN) ar ERAF līdzfinansējumu, būvdarbus plānots pabeigt rudenī.

Uz šī paša autoceļa būvdarbi notiek arī posmā no ceļa Tīnūži–Koknese (P80) līdz Skrīveriem (61,27.-71,27. km). Arī šim posmam būvē jaunu salturīgo slāni, šķembu pamatu un ieklās trīs asfalta kārtas. Turklāt Skrīveros izbūvēs lietus ūdens kanalizāciju un drenāžu, ierīkos ceļa apgaismojumu un pārbūvēs elektrotīklus, kā arī tilta pār Maizīti vietā izbūvēs tērauda caurteku. Šos būvdarbus veic SIA Strabag, un to līgumcena ir deviņi miljoni eiro (ar PVN) ar ERAF līdzfinansējumu, tos pabeigs nākamā gada vasarā.

 

 

 
18 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
raimondsm 23.augusts 2018 12:15
9 1 Atbildēt

Tas viss ir jauki, ka mēģina jaunas tehnoloģijas. Jo tādu purva ceļu, kur to vajadzētu, jau laikam gan netrūkst.

Ja vēl uztaisītu ik pa 5-10 km nobrauktuvi, kur nobraukt malā un atpūsties, tad vispār būtu labi. Un kādus pāris garos, taisos posmus apdzinējiem.

Citādi uztaisa nervozo, līkumaino divjoslu šaurceļu un visādi steidzīgie taisa problēmas.

JanJan 23.augusts 2018 11:26
6 1 Atbildēt

Nu lai gan mūsu būvniekus daudz kritizējam, tad nu tomēr ir arī labi šādas situācijas. Tomēr nav viss ķep ķep uz ātro, ir pētījuši diezgan un arī pieredze veidojas, kā būvēt sarežģītākus risinājumus.

ods 23.augusts 2018 10:38
5 2 Atbildēt

Man patīk šī (maniakālā) neatlaidība turpināt uzturēt ceļu,kur kādreiz zirdziņš gājis pāri aizaugušam ezeram.Izmaksas līkumam,protams,būtu daudz lielākas,utt,u.c. ...

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Citi raksti
 

 

Izceltie raksti

Nodzen autobusu no ceļa (+ VIDEO) 6

Mēģinot izvairīties no avārijas, autobusa šoferis pagriež stūri pa labi. Sadursme tomēr notiek un autobuss nobrauc no ceļa. Lasīt vairāk

 

Garantijas lietotiem auto nozarei līdzēs vai kaitēs? (+ VIDEO) 26

Arī lietota auto iegādes gadījumā pircējam ir pamats sagaidīt, ka tas būs bez trūkumiem. Bet, ja tādi tomēr atklājas, tad piedzīt remonta tēriņus no pārdevēja. Lasīt vairāk

 

Jaunu automobiļu tirdzniecībai Lielbritānijā janvārī kāpums sesto mēnesi pēc kārtas

Lielbritānijā šogad janvārī pārdoti 131 994 jauni automobiļi, kas ir par 14,7% vairāk nekā attiecīgajā mēnesī pirms gada, tādējādi kāpums reģistrēts sesto mēnesi pēc kārtas, liecina Lielbritānijas Automobiļu ražotāju un tirgotāju apvienības (SMMT) apkopotā informācija. Lasīt vairāk

 

Ferrari 2022. gadā uzstāda pārdošanas rekordu

Itālijas varenauto ražotājs Ferrari 2022. gadā pārdevis 13 221 transportlīdzekļus, pabeidzot veiksmīgāko gadu savā vēsturē ar jaunu rekordu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti