Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ar šķeldu vairs nē? - ES plāno vairākus jaunus ierobežojumus meža biomasas izmantošanai enerģijas ražošanā 15

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 28.janvāris 2023 18:18

Februāra sākumā Eiropas Savienības (ES) līmenī plānotas sarunas par Atjaunojamās enerģijas direktīvas punktu, kas paredz vairākus jaunus ierobežojumus meža biomasas izmantošanai, aģentūru LETA informēja Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) izpilddirektors projektu jautājumos Mārtiņš Ailts.

LMĪB uzsver, ka šie grozījumi satrauc meža nozari, jo tajos esot jauni ierobežojoši nosacījumi, kas ietverti gan definīcijās par to, kas skaitās atjaunojams un ilgtspējīgs resurss, gan atbalsta nosacījumos siltumapgādes iekārtām, kas izmanto "primāro meža biomasu", gan biomasas apjomos, ko dalībvalstis drīkstēs uzskaitīt kā atjaunojamuenerģiju, t.i., kas netiks ieskaitītas emisiju bilancē un tam netiks piemērots CO2 nodoklis.

Biedrība atzīmē, kā direktīvā plānota jauna definīcija terminam "primārā koksnes biomasa", plānojot noteikt, ka tā ir visa nocirstā vai citādi novāktā un izvestā apaļkoksne. "Tā ietver visu koksni, kas iegūta no mežizstrādes, visu no meža izvesto koksni, ieskaitot dabiski atmirušo un mežizstrādes rezultātā iegūto koksni, kā arī ciršanas un mežizstrādes rezultātā iegūto koksni. Tā ietver visu koksni, kas iegūta ar mizu vai bez tās, tostarp koksni, kas iegūta kā apaļkoksne, skaldīta, rupji apstrādāta vai citādā veidā, ietverot, piemēram, zarus, saknes, celmus un atvases, ja tās tiek cirstas, kā arī koksni, kas ir neapstrādāta vai noapaļotā formā," plānus citē LMĪB. Savukārt sekundārā meža biomasa ir tāda, kas iegūta koksnes pirmapstrādē, piemēram, skaidas, kas pārvērstas granulās.

"Projekts paredz ierobežojumus attiecībā uz "primārās koksnes biomasas" apjomu un arī atbalstu investīcijām šīs izejvielas izmantošanā," pauž biedrība.

Savukārt mājsaimniecībās kurināšanu ar malku nav plānots ierobežot, atzīmē biedrība. "Direktīvā nav nosacījumu, kas attiektos uz ierobežojumiem individuālām mājsaimniecībām, tomēr mājsaimniecībās patērētais kurināmās koksnes apjoms tiks ieskaitīts kopējā valsts atjaunojamo energoresursu bilancē, kurā pārsniedzot to apjomu, kas fiksēts 2017.-2022.gadā attiecībā uz biomasas izmantošanu, pārsnieguma daļa tiks ieskaitītas emisijās. Valdībai tādā gadījumā būs jālemj, kuriem koksnes kurināmā patērētājiem piemērot CO2 nodokli par to daļu, kas pārsniegs CO2 neitrālo apjomu, un kā to administrēt. Lai nenostādītu nevienlīdzīgā situācijā mājsaimniecības, kas izmanto individuālo apkuri un centralizētās apkures sistēmas gala patērētājus, būs jāievieš solidāra pieeja, lai segtu CO2 nodokļa nomaksu par atļautā apjoma pārtēriņa daļu," vērtē LMĪB.

LMĪB uzsver, ka tikšot ierobežota meža biomasas izmantošana siltumapgādē. "Pamatojot bažas par to, ka pieaugot šķeldas īpatsvaram siltumapgādē, varētu palielināties mežizstrādes intensitāte, Eiropas Parlaments ir noteicis limitu, kāds primārās koksnes kurināmā īpatsvars ir pieļaujams kopējā enerģijas patēriņa bilancē, un tas tiek fiksēts 2017.-2022.gadu patēriņa līmenī," atzīmē biedrība, norādot, ka vidējais koksnes kurināmā patēriņš šajā laika posmā Latvijā bijis 61 petadžouls, kas tad arī būtu atļautais biomasas apjoms Latvijai.

"Ir skaidrs, ka pēdējos gados Latvija ir mērķtiecīgi gājusi uz to, lai pamazām attiektos no fosilām izejvielām un tās aizstātu ar vietējo pieejamo un atjaunojamu resursu, kas ir šķelda, ko iegūst no mežizstrādes pārpalikumiem - zari, galotnes un tik sliktas kvalitātes koksnes sortimenti, kas nav izmantojami citu produktu ražošanai. Nacionālajā klimata un enerģētikas plānā teikts, ka "Mērķa scenārijs paredz, ka turpinās dabas gāzes aizvietošana ar cieto biomasu centrālās siltumapgādes katlu mājās un līdz ar to arī atjaunojamo energoresursu daļa siltumenerģijā 2030.gadam pieaug, un tā sasniedz apmēram 58%". Tātad, lai palielinātu biomasas īpatsvaru katlumājās, ir nepieciešams izmantot vairāk biomasu kā minētajā 2017.-2021.gada periodā. Pārsniegtais apjoms vairs netiks uzskatīts par atjaunojamu, un tam tiks piemērots CO2 nodoklis," lēš biedrība.

Biedrības skatījumā, šādā situācijā jaunie koģenerācijas projekti, kas ieplānoti tuvākajos gados, kļūs finansiāli nekonkurētspējīgi, piemēram, pret dabas gāzes izmantošanu, bet pēdējos gados uzbūvētajām koģenerācijas stacijām un katlumājām būs jāstrādā 20-25 gadi, lai atpelnītu investīcijas, kuru aprēķinos nav pielietots CO2 nodoklis, kas dubulto tarifu.

"Līdz ar to, lai gan tieši nenosakot aizliegumu lietot meža biomasu siltumapgādē, uzskaitītie nosacījumi neļauj attīstīt jaunas enerģijas jaudas ar vietējā resursa izmantošanu un ir pretrunā ar Latvijas centieniem mazināt energoatkarību no importētiem fosiliem resursiem. Ieprojektētajām koģenerācijas stacijām šobrīd būtu jāaptur investīciju projekti un jāsagaida gala lēmums par šo direktīvu, lai saprastu, vai investīciju projekti nav pārlieku riskanti. Pastāvot nozīmīgiem riskiem, apkures sistēmu operatori vai pašvaldības būs spiestas attiekties no biomasas izmantošanas un tā vietā palielināt dabas gāzes īpatsvaru," vērtē LMĪB.

LMĪB skatījumā, vēl viens ierobežojums, kas paredzēts direktīvas projektā, esot atbalsta noņemšana jaunu jaudu attīstīšanai, kas izmantotu primāro koksnes biomasu. Meža īpašnieki vēstulē Eiropas institūciju pārstāvjiem norāda, ka tas nostāda nevienlīdzīgā situācijā atjaunojamo energoresursu attīstībā pret saules un vēja jaudu attīstību, kuriem atbalsta liegums nav paredzēts.
 

 
Visi komentāri
 
Tas 28.janvāris 2023 20:01
19 0 Atbildēt

jau vēl nav viss. Vācijā jau tiek ierosināts aizliegt bio degvielu, kas ir gadiem ilgi slavināta un ar izveidotu ražošanas un loģistikas procesu, no lauksaimnieka līdz benzīntankam. Tā kā mūsdienu "ekoloģijai" visdrīzāk nav nekāda sakara ar ekoloģiju, bet pavisam citām laicīgām interesēm.

LMT 28.janvāris 2023 21:37
9 2 Atbildēt

Taisni uzliku šķeldas katlu!

topinamburs 29.janvāris 2023 8:00
1 2 Atbildēt

šķiet gan, ka uzliki šķībi

MMX 28.janvāris 2023 21:46
1 2 Atbildēt

Pagaidām atlieciet stresu, čaļi gribēja izspiest cauri šo ideju kamēr kokrūpnieki neredz, bet kokrūpnieki jau ir lietas kursā, līdz ar to tuvākajos gados neko tādu pat tuvu neizspiedīs cauri. Šeit tomēr ir runa par industriju, kas pēdējā laikā pelna arvien vairāk naudas un jau gadiem lobē savas intereses arī starp zaļajiem

Prostitutāris 29.janvāris 2023 10:35
9 0 Atbildēt

Baidās ka sabliezīs daudz šķeldas katlumājas un vares neatkarigi ne no viena svilinat šķeldu.

Un nevienam nebus vajadzigs eiropas izlobētais dārgais zaļais, zilais, rozā vai kāds cits ūdeņradis.

Mežrūpniekiem nau tādas naudas lai izlobēt savējos resursus, to mes redzam ka mūsu TECi strada uz gazes. Jo prostituta aizbeauca uz kaimiņzemi panemt kukuli un nolema ka bus TECi uz gāzes. Kokrupniekiem nav tādas naudas.

MMX 30.janvāris 2023 9:11
0 0 Atbildēt

Nu paga, nevajag salīdzināt Gazprom un mūsu mazos mežiniekus. Mēs šajās strelkās vispār tikai foniņā atbalstam Ziemeļvalstu lielos mežiniekus, kuriem gan ir ietekme Eiropā un pat veseli pētnieciskie institūti, līdz ar to diezin vai tas tik viegli ies cauri. Pie tam Zviedrija Šobrīd laikam ir prezidējošā valsts ES.

Kas attiecas uz ūdeņradi - tehnoloģija interesanta, bet atkal priekš cilvēkiem, kas par enerģētiku spriež tikai no papīriem. Visi tie procesi prasa enerģiju, visbiežāk elektroenerģiju, lai dabūtu to ūdeņradi, bēc tam tas ūdeņradis arī kaut kur jāglabā. Viss tas pasākums prasa elektrostaciju celtniecību, pārvades jaudu celšanu, pārveidošanas un uzglabāšanas iekārtu celtniecību, utt. No celtnieku un ekonomikas sildīšanas viedokļa protams ir ok, bet principā pagaidām tāda muļķošanās vien ir.

topinamburs 29.janvāris 2023 8:03
3 1 Atbildēt

doma jau ir tikai viena - lai laikā, kad gāzes cena saskrien debesīs, nebūtu izdevīgi kurināt dēļus!

Pretējā gadījumā gāzes un naftas trūkuma gadījumā kokrūpnieki nokurinās Eiropas mežus pārdesmit gados.

raimondsm 29.janvāris 2023 9:38
0 0 Atbildēt

Jāsāk ir ar to, ka visi žurnāļisti un Dombura viesi zina, kas ir petadžouls.

Kilovatus ar kilovatsundām vairs nejauc.

Zirdziņš 29.janvāris 2023 10:26
1 0 Atbildēt

PETEŅjouls ir kad ar berzes speku viens vai divi daikti rada milzīgu enerģijas daudzumu.

Pļurkt 29.janvāris 2023 15:17
3 0 Atbildēt

NU kur šitāds visLatvijas stulbums?????

Nedrīkstēs cirst mežu kurināma ieguvei!!! Bet kurināmo iegūt no iestādītas koksnes un no tās pārstrādes atkritumiem drīkstēs kā joprojām!!!!!

NU kur šitādi dauņi rodās!!!

Vajag paspēt visus Latvijas mežus izcirst!!!!!

wons 29.janvāris 2023 16:31
1 2 Atbildēt

Ar šķeldu lai katlu mājas kurina, laukos ar malku arī var, vienīgi pilsētās, kur blakus māja 10metru attālumā, nav baigi ok, ja kaimiņš kurina slapju malku un tu pat sētā iziet nevari, viss baltos dūmos.

Opis 30.janvāris 2023 12:10
3 0 Atbildēt

Vot te nu mēs redzam, ka pie varas ir zaļie tukšmulži, bez konkrēta plāna par par pāreju uz zaļo enerģiju! Būvējiet šķeldas katlu mājas, drīz aizliegsim gan šļedu, gan malku, gan kūdru, gan ogles! Būs tikai elektrība, ko pieslēgsim pēc grafika, jo visiem nepietiks!

Čiekurs 30.janvāris 2023 12:14
0 0 Atbildēt

Es sev uzstādīju čiekuru katlu. Saber čiekurus bunkurā un pa šneku baro iekšā kā granulas!

Jumu 30.janvāris 2023 13:39
2 0 Atbildēt

Bet tajā ES ir kāds vispār kaut vai mēğinājis iebilst pret debīlajām idejām ???

raimondsm 30.janvāris 2023 17:14
0 0 Atbildēt

Vēl jau ir visādi škeldojamie ātraudzīgie kārkli un apses.

Un graudi. Mums taču ir selekcionāri, vajag graudu selekcionēt, 6 tonnas no hektāra, ciete, lipeklis, veldres izturība - vienalga, ka tik kurināmais.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Kam vajadzēs, nopirks - Krievijā nav problēmu ar jaunu Audi, BMW un Mercedes piegādi 14

Eiropas Savienības uzliktās sankcijas luksusa automobiļiem krievi apiet ievedot tos caur trešajām valstīm. Lasīt vairāk

 

Bez sajūga? - Kristaps stāsta kā strādā Freightliner ar manuālo kārbu (+ VIDEO) 8

Kristaps dzīvo ASV un stāsta par saviem piedzīvojumiem, strādājot par tālbraucēju. Šajā sērijā Kristaps parāda, kā darbojas Eaton 13 pārnesumu kārba, kurai pārnesumus var mainīt arī bez sajūga. Lasīt vairāk

 

Viktors Valainis: Latvijas lidsabiedrībai "airBaltic" ir nepieciešama jauna vadība (+ VIDEO) 15

Nacionālajai aviokompānijai "airBaltic" 2025. gada vasaras sezonā atceļot 4670 lidojumu, uzņēmuma vadītājam ir jāuzņemas atbildība, tādēļ lidsabiedrības padomei būtu jāizvērtē valdes atbilstība amatiem – uzņēmumam vajadzīga jauna vadība, "Rīta Panorāmā" pauda ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS). Lasīt vairāk

 

Melns un no fantastikas pasaules - Toyota piesaka īpašu RAV4 versiju 1

Japānas autobūves uzņēmums Toyota pieteicis RAV4 Dark Side – īpašās versijas konceptu, ko sola parādīt Tokijas autoizstādē 2025. gada janvārī. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti