Jūrmalas šoseja pēc veiktajiem uzlabojumiem kļūst par labo piemēru Latvijā, kur arī 110 km/h var droši braukt. Būtu nepieciešam arī dzīvnieku drošības sēta gar abām šosejas malām.
2020.gadā pēc Latvijas Valsts ceļu informācijas visintensīvākā satiksme valsts ceļu tīklā ir bijusi uz Jūrmalas šosejas (A10), siltajās vasaras dienās satiksmes intensitāte tur pārsniedz pat 70 tūkstošus transporta vienības diennaktī. Vairāk te >>
Būvdarbi tika veikti no 2019. gada jūnijā līdz 2020.gada septembrim, un tos veica piegādātāju apvienība A.C.B. un Binders par līgumcenu 22,97 miljoni eiro (ar PVN), ko finansēja no valsts budžeta. Segas pārbūvi projektēja AS Ceļuprojekts. 2020.gada septembrī tika pabeigta rekonstrukcija Jūrmalas šosejas (A10) posmam no Rīgas robežas līdz pieejām Jūrmalas caurlaižu punktam (13,41.-19,25. km).
Atbilstoši projektam ceļa brauktuves sega pārbūvēta, izmantojot reciklēšanas tehnoloģiju – vecais asfalta segums safrēzēts, segas stiprināšanai samaisīts ar cementu, izlīdzināts, un tam pa virsu trijās kārtās ieklāts jauns asfalta segums. Atjaunotas arī nobrauktuves divlīmeņu satiksmes mezglā ar Rīgas apvedceļu A5 (Salaspils–Babīte).
Veicot būvdarbus, Jūrmalas šosejas posmā ieklāti 195 000 m² asfaltbetona trīs kārtās, veikti grunts darbi 150 000 m³ apjomā, pamatos iestrādāts cements 8 600 tonnu apjomā, izbūvēta drenāža 4 100 metru garumā un caurtekas 410 metru garumā. Uzstādīti 200 apgaismes balsti un 350 spuldzes, 23 300 m drošības barjeru un divi kilometri drāšu žoga, 925 signālstabiņi, 144 ceļazīmes un 51 virziena rādītājs un informācijas zīmes. Veikta apzaļumošana ar augu zemi 15 cm biezumā 150 000 m² platībā, nozāģēti un izlauzti 316 koki un celmi. Vairāk te >>
Māris Ozoliņš, iAuto redaktors: "Rīgas - Jūrmalas šosejas rekonstrukcija ir labākais šosejas atjaunošanas piemērs Latvijā. Jāuzsver, ka ceļs ir Valsts īpašumā un projektu realizēja Latvijas Valsts ceļi. Par cenām nevaru neko teikt - neesmu pētījis. Galvenais, ka pēc veiktajiem vērienīgajiem remontiem nav jāpārtaisa, jālabo utt., kā tas, piemēram, būs jādara pēc šogad (2021.gadā) veiktajiem vērienīgajiem darbiem pēc Jūrmalas Domes pasūtījuma "Dubultu satiksmes mezgla" izbūvē. Sabiedrībai ir jāsaprot, ka daudz lētāk ir pārmaksāt, bet uzbūvēt pareizi, ne kā uzbūvēt neatbilstošu, pat bīstamu satiksmes infrastruktūras objektu ar jaunu "melno punktu.
Paldies, ir tiešām liels prieks braukt pa A10 ceļu Valsts atbildības robežās, Rīgas pašvaldībai savs posms vēl jālabo.
Ak jā, un brauksim tuvāk ceļa labajai malai, atgādinu, ka Ceļu satiksmes noteikumi neļauj braukt pa vidējo joslu, ja malējā labā josla ir brīva ārpus apdzīvotām vietām."
Papildināts 7.10.2021 ar meža dzīvnieku foto pļavā pie Rīgas Jūrmalas šosejas:
Lasi vēl iAuto par šo tēmu:
- ASV pētījums - Lēna braukšana kreisajā joslā ir daudz bīstamāka par ātruma pārsniegšanu (+ video)
- iAuto.lv pārliecinās, ka "āmuru" uz Jūrmalas šosejas vēl gana daudz (+ video)
- Ceļu policija sola atgādināt autovadītājiem braukt tuvāk ceļa labajai malai (+ video)
- un izdarīja Akcijā par pareizu braukšanas joslu izvēli sastādīti desmit protokoli un izteikti 32 mutvārdu aizrādījumi
- Forumā - Lēna braukšana kreisajā joslā ir bīstamāka par ātruma pārsniegšanu diskusija uz vairākām lapām
- Pētījums - Autovadītāja agresivitāte uz ceļa liek citiem uzvesties līdzīgi
- Kā ceļu infrastruktūra ietekmē satiksmes drošību? (+ VIDEO)
Ir gan tie autovadītājiem domāšana. Viņiem baigais sasniegums ir nevis ka brauc 90 km.h bet 110. eiro.h var braukt kaut kāda 15 km posmā. Ietaupot tur labi ja 5 min. Un tad baigie prieki ka tos +20 var uzraut. Tajā pašā laikā cik daudz tiek tas 5 min izšķiestas pēc tam? Un viss tas laika ietaupījums ir teorētisks un relatīvs. brauc tu 90 vai 110. Es saprastu ja tu brauktu piemēram 200 tad arī par to varētu parunāt. Bet tas ir atsevisķs stāsts un tas manuprāt uz zemes pa parastām magistrālēm nav nepieciešams vismaz ne pie latvijas attālumiem.