50% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka pārmērīga mobilo tehnoloģiju lietošana ir radījusi domstarpības ģimenē 1

Tele 2 | 9.aprīlis 2019 14:12

Tele2 sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat veicis aptauju, lai skaidrotu viedtālruņu lietošanas paradumus Latvijā. Izrādās, ka 85% Latvijas iedzīvotāju uzskata mobilo telefonu par jauno atkarības veidu.

Gandrīz pusei iedzīvotāju pārmērīga mobilo tehnoloģiju lietošana radījusi domstarpības ģimenē. Tikai 10% sabiedrības domā, ka viedtelefonus lieto normas robežās.

Lai mainītu mobilo tehnoloģiju lietošanas kultūru Latvijā, Tele2 ar Veselības ministrijas un vadošo neiroloģijas un psiholoģijas speciālistu atbalstu uzsāk izglītojošu iniciatīvu, kas vērsta uz jēgpilnu interneta izmantošanu un atteikšanos no moderno tehnoloģiju pārmērīgas lietošanas.

Veselības ministre Ilze Viņķele uzsver: “Mobilās tehnoloģijas dinamiski attīstās, un to sniegtās iespējas nepieciešams gudri izmantot savā labā. Vienlaikus mums jāapzinās, ka pārmērīga interneta un mobilo tehnoloģiju lietošana var izraisīt stresu, sasprindzinājumu un nomāktību. Diemžēl Latvijas iedzīvotāji šādos gadījumos laicīgi nevēršas pēc palīdzības, jo sabiedrībā joprojām valda dažādi aizspriedumi. Taču to ir iespējams mainīt ar proaktīvu rīcību. Veselības ministrija jau tuvākajā laikā plāno būtiski modernizēt un uzlabot psihiskās veselības aprūpes pieejamību, kā arī veidot kampaņas, lai cilvēkus izglītotu par labas psihiskās veselības uzturēšanu.”

Brīvo brīžu pavadīšana telefonā pirms aizmigšanas un uzreiz pēc pamošanās, sociālo tīklu aplūkošana ģimenes ēdienreizēs un pārāk daudz laika veltīšana spēlīšu spēlēšanai viedtālrunī ir tikai daži no paradumiem, kurus Latvijas iedzīvotāji vēlētos mainīt visbiežāk. Katrs trešais iedzīvotājs, bet jauniešu vidū pat divi no trim aptaujātajiem atzinuši, ka viedierīces izmanto par daudz, bezmērķīgi izmantojot saturu, kas nemaz nav nepieciešams.

Izglītojošā iniciatīvā gada garumā tiks aktualizēta jēgpilna interneta lietošana viedierīcēs un piedāvāti speciālistu risinājumi, lai mobilo tehnoloģiju izmantošana nekļūtu par atkarību un nenodarītu kaitējumu veselībai un attiecībām ģimenē. Mobilo sakaru operators Tele2 turpmāk arī savās produktu reklāmās ievietos brīdinājumu, aicinot klientus internetu lietot atbildīgi.

“Pēdējo gadu laikā mēs novērojam ļoti strauju mobilā interneta patēriņa pieaugumu un priecājamies, ka mobilās tehnoloģijas paver daudz iespēju ātrai informācijas apmaiņai, zināšanu apguvei, dažādu ikdienas sadzīves jautājumu risināšanai un ir neaizvietojamas uzņēmējdarbības attīstībai. Tomēr pārlieka aizraušanās ar tām un neatbilstoša vai bezmērķīga interneta patērēšana rada ne tikai atsvešinātību ģimenēs, bet arī var ietekmēt cilvēka veselību un attīstību. Tādēļ mēs, Tele2, turpmāk savās reklāmās vērsīsim uzmanību uz atbildīgu interneta lietošanu, turklāt darīsim to formātā, kādu cilvēki pieraduši redzēt alkoholisko dzērienu un tabakas produktu komunikācijā, liekot klāt brīdinājumu,” atklāj Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Par pārmērīgu viedierīču lietošanu ir satraukušies gan ģimeņu psihoterapeiti, gan bērnu neirologi, kuri uzsver, ka šī problēma skar visas paaudzes, un tehnoloģiju patēriņa ierobežošana neattiecas tikai uz bērniem vai pusaudžiem. Tieši vecāku ieslīgšana mobilajos telefonos ir kļuvusi par problēmu, kas jārisina.

“Svarīgi nepieļaut, ka viedierīces aizņem visu mūsu brīvo laiku. Signāls, ka piesaiste telefonam ir kļuvusi pārāk cieša, parādās brīdī, kad sākam melot sev un citiem par internetā pavadīto laiku. Pasliktinās attiecības ģimenē, jo izpaliek sarunas, zūd klātbūtnes sajūta. Laika pavadīšana telefonā ir veids, kā atpūšamies no saspringtas dienas: ekrānā varam izvēlēties saturu, ko skatīties, bet nepatīkamās ziņas ignorēt. Ģimenē ir tieši otrādi – tuvinieku stāstīto, lūgumus, pārmetumus ignorēt nevaram. Tie jāuzklausa un jārisina. Tādēļ nereti ērtāk ir būt kontaktā ar viedierīci, nevis vīru/sievu, bērniem vai saviem vecākiem. Risinājums, kā izvairīties no pārmērīgas telefona lietošanas, ir padomāt, kā savu atpūtu varam organizēt citādi. Piemēram, sastādīt sarakstu ar lietām, ko darīt, kad ir brīvs laika sprīdis – palasīt grāmatu vai satikt sen neredzētu draugu. Varbūt iespējams izvēlēties izklaidi, kurā labprāt iesaistītos visa ģimene,“ ar ieteikumiem dalās Dace Caica, psihoterapeite atkarību jautājumos, biedrības Esi Brīvs valdes priekšsēdētāja.

 

Par pētījumu

Aptauja tika veikta sadarbībā ar Norstat Latvija. Laika posmā no šī gada 5. līdz 13. februārim tika aptaujāti 1033 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18–65+ gadiem.

 
1 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
... 10.aprīlis 2019 12:53
1 0 Atbildēt

Izskatās pēc kārtējā sviesta!

Laikam vajadzēs ievest vēl kādu ierēdņu armiju, kas kontrolēs ierīces, izdomāt jaunas nodevas un sodus un par valsts naudu pasūtīt vērienīgas reklāmas kampaņas...

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Automašīnām kļūstot sarežģītākām jāpielāgojas arī motoreļļām 13

Mūsdienās automašīnas ir jau kļuvušas tik sarežģītas, ka arī motoreļļu tām nedrīkst izvēlēties vienkārši pēc viskozitātes indeksa. Lasīt vairāk

 

Hamiltons Bahreinā svin 95.uzvaru F-1 posmā; Grožāns piedzīvo šausminošu avāriju (+ VIDEO) 6

"Mercedes" komandas britu pilots Lūiss Hamiltons svētdien jau pasaules čempiona lomā izcīnīja uzvaru Bahreinas "Grand Prix". Lasīt vairāk

 

Pateicoties jaunajam Neste RE, plastmasas produktus var ražot no atjaunojamām un pārstrādājamām izejvielām 1

Neste izlaiž savu jauno produktu, Neste RE, kas ir 100% atjaunojama un pārstrādāta izejviela, ko var izmantot plastmasas un ķīmisko vielu ražošanā. Neste RE polimēru un ķīmisko produktu nozares kompānijām samazina nepieciešamību izmantot pirmreizējās fosilās izejvielas, tādējādi veicinot klimata pārmaiņu problēmas risināšanu. Lasīt vairāk

 

4x4 uzvar upi (+ VIDEO) 5

Apvidus auto vadītājs vismaz divreiz nonāk šķietami bezcerīgā situācija, taču viņam tomēr izdodas uzvarēt spēcīgo straumi. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti