Pēdējā laikā laikrakstos, internetā, kā arī televīzijā itin bieži dzirdami un redzami sižeti par tā saucamo nelegālo "dragreisu". Mani pārsteidz un sarūgtina šo rakstu vienveidība un neobjektivitāte.
Visos rakstos lasāmas vienas un tās pašas idejas, vieni vienīgi vispārinoši apgalvojumi un apvainojumi. Sakarā ar to, nenoturējos un rakstu šo rakstu, kurā šo lietu apskatīšu no citas puses.Palasot šos rakstus, rodas vairāki jautājumi - kādēļ tik kategoriska nostāja? Vai tam tiešām ir pamats? Kā arī - vai mēs varam maz šos rakstus attiecināt uz dragreisu? Tādēļ nolēmu mazliet paanalizēt faktus.

Preses rakstos un sižetos, manuprāt, nepamatoti un pārsteidzīgi tiek izteikti vairāki apgalvojumi. Tos izsaka gan policijas, gan preses pārstāvji. Izceļas Rīgas Galvenās policijas pārvaldes apvienotā pulka komandiera vietnieks Edmunds Zivtiņš, apgalvojot ka dragreiss ir "piedzērušos jauniešu organizēta ārdīšanās ar auto", tādejādi apvainojot visus, kas uz šiem pasākumiem brauc auto vadīšanā reibuma stāvoklī.
Pieminēšu, ka pats reizi, pa reizei esmu šajos pasākumos bijis, bet nedz es, nedz mani draugi ne reizi nav vadījuši automašīnu alkohola reibumā, tādejādi šis izteikums ir tiešs apvainojums man, kā arī citiem autovadītājiem, kas uz šiem pasākumiem brauc nedzēruši. E. Zivtiņš arī stāsta : "Vecākiem būtu jāuzmana savi mazgadīgie bērni. Viņiem naktīs ir jāsēž mājās, nevis jādzer alus un jāsit mašīna. Tāda diemžēl ir dragreisa realitāte." No šī citāta nav saprotams kas ir dragreisa realitāte - mazgadīgs bērns, sadzēries alu, kurš sit mašīnu? Ja tā, tad, atvainojos, bet nepieskaitu sevi šai realitātei.
Mašīnu dragreisā neesmu "sitis", kā arī mazgadīgs neesmu, un arī alu pie stūres nedzeru. E. Zivtiņa nākamais izteikums ir klajs vispārinājums un faktu analīzes trūkums tajā ir milzīgs : "Man ir pilnīgi vienalga, kāda ir šāda braucēja filozofija. Viņi visi ir bīstami." Šinī gadījumā es varētu izteikt līdzīgu apgalvojumu : visi policisti ir nekompetenti un neanalizē faktus, tikai atkārto vienu un to pašu, kā arī visi policisti ņem kukuļus. Vai tā būtu patiesība? Protams, ka nē, jo nevar vispārināti izteikties par kādu sabiedrības daļu, ņemot par pamatu dažus indivīdus. Un ar ko bīstami ir dragreiseri, kas nedzer un nav nepilngadīgi un nedauza mašīnas? Ar to, ka skrienas ar citiem braucējiem konkrētā vietā, apdraudot vienīgi paši sevi?
Es, piemēram, nevaru iedomāties, ko vēl varētu apdraudēt skrienoties pie tās paša ”Scania” centra? Kas vēl šo ielu izmanto piektdienas un sestdienas naktīs? 99.9% tie ir dragreiseri vai arī cilvēki kas brauc skatīties dragreisu - līdz ar to viņi zina uz kurieni brauc un ar ko riskē, kā arī kas tur ir sagaidāms.
Ceļu policijas bataljona virsleitnants Jānis Parādnieks, savukārt, izsaka šādu secinājumu : "Tomēr galvenā problēma ir, ka uz šiem pasākumiem sanāk nepilngadīgie, kuri šeit dzer un smēķē, aiz viņiem paliek atkritumi - saplēstas pudeles, tukšas sulas pakas." Ja tā ir galvenā problēma, tad kādēļ vainot dragreisu? Vainīgs ir tautas alkoholisms un ar dragreisu tam nav nekāda sakara. Gribētos pajautāt, lai J. Parādnieka kungs, vai kāds cits policijas pārstāvis, parāda kādu jauniešu pasākumu, it īpaši bezmaksas (piem. koncerti, sporta spēļu apmeklējumi utt.), kurā netiek lietots alkohols, netiek piesārņota apkārtne un kurā nav dzēruši mazgadīgie. Ņemam par piemēru kaut vai pagājušogad notikušo koncertu Doma laukumā, kad nākamajā dienā viss laukums izskatījās pēc vienas lielas miskastes, ne ar ko neatšķiroties no dragreisa laukumos atstātajām drazām. Un, vai policija var pārliecinoši apgalvot, ka pēc šiem pasākumiem neatrodas cilvēki, kas sēžas pie stūres alkohola reibumā? Bet vai tādēļ mēs tagad aizliegsim koncertus? Futbolu vai hokeju? Protams, ka nē. Lai apkarotu šīs problēmas parasti tiek nozīmēti pašvaldības policisti kas kontrolētu alkohola lietošanu, piesārņošanu. Man, teiksim, nebūtu nekādu iebildumu, ja uz šiem pasākumiem tiktu nozīmēti pašvaldības policisti, kas uzmanītu to, lai atbraukušie nepiesārņo apkārtni, lai tur neatrastos nepilngadīgi jaunieši, kā arī lai dzērušie cilvēki nesēstos pie stūres. Bet tas ir jādara ar cilvēciskām metodēm, nevis kā situācijā, kas reiz tika novērota stāvlaukumā pie ”Scania”, kad piebrauca policijas mikroautobuss, izkāpa skūts jauneklis policijas formā un apstaigāja visus klātesošos, sakot : "Ja tūliņ pat neaizvāksities projām, es Jums sabojāšu šo vakaru" tā sakot arī tēvam ar mazu bērnu un piedraudot ar fizisku izrēķināšanos. Šīs metodes mazliet atgādina bandītus, nevis policijas darbiniekus, kurus uztur arī dragreiseri, kuri strādā, maksā nodokļus un no kuriem šiem policistiem tiek maksāta alga. Arīdzan piesiešanās par katru sīkumu, piemēram no stāvvietas izbraucot ar neieslēgtām tuvajām gaismām, par to ka automašīnā nav aptieciņa, piemērojot maksimālo sodu par katru pārkāpumu. Un vispār, ja problēma ir mazgadīgajos alkoholiķos, ir taču likums, kas aizliedz jauniešiem, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu atrasties bez vecāku pavadības uz ielas pēc plkst. 22. Līdz ar to, kāpēc nevar pašvaldības policija tikt galā ar acīmredzamajiem pārkāpumiem (nepilngadīgajiem pēc 22:00, piesārņošanu, alkohola lietošana publiskās vietās), tā vietā vainojot dragreisu un dragreiserus?
Nesaprotama ir arī lielveikala "Spice" vadības attieksme. Viņi sūdzas par to, ka tiek piesārņotas stāvvietas un bojāti guļošie policisti, radītas bīstamas situācijas. Varbūt lielveikala vadībai jau sen vajadzēja padomāt un izvietot vairāk miskastes pa stāvvietas teritoriju, tai vietā lai uzbūvētu n-tos guļošos policistus? Galu galā, vienīgās miskastes ir pie veikala ieejas. Miskastu izvietošana stāvvietas teritorijā, pie apgaismes stabiem, teiksim, ļoti iespējams vismaz daļēji atrisinātu šo problēmu.
Jautājums par bīstamību atkal jāaizskar paskatoties statistiku - cik reālu cietušo dragreisā ir bijis pa šiem laikiem kopš notiek dragreisi? Cik man zināms - neviena. Tai pat laikā ja mēs paskatāmies sāpīgo statistiku - šogad ir jau vairāk kā 380 bojāgājušie uz autoceļiem, kas nav saistīti ar šīm ātrumsacensībām. Tā ir reāla statistika, kamēr dragreisa bīstamība ar statistiku nav pamatojama. Un ja tā padomā, cik nav dzirdēts par gadījumiem kad pie krustojuma vienkārši garāmbraucēji uztaisa nelielu sacensību, nevienam tas laikam neliekas nekas bīstams, jo par to nekur lasīt mēs nevaram un arī tautā pret to nav izveidojies nosodījums. Taču ja domājam par bīstamību, tad šāda "paskriešanās" ir daudz bīstamāka par organizētu dragreisu, kur visi zina uz kurieni atbrauc, un skrienas vēlā naktī, puslīdz nomaļās vietās, kur nav intensīva satiksme, jo šī "paskriešanās" notiek uz publiskiem ceļiem, kur visapkārt ir gājēji, kas nezin ka kāds ir sadomājis paskrieties, kā arī citas automašīnas, kas, iespējams, negaida ka kāds izdomās skrieties.
Nobeigumā gribētos novēlēt gan policijai, gan valstsvīriem, gan arī presei, nevis izdomāt problēmas, kas reāli nav aktuālas, bet cīnītos ar problēmām kas tiešām pastāv, piemēram alkoholisms, necieņa pret apkārtējo vidi, vecāku bezatbildība (palaižot nepilngadīgus bērnus pa nakti uz "dragreisu"). Taču nevajag šīs problēmas saistīt ar citām lietām, kas nav tieši vainojamas tajās.
Gribētos arī atgādināt valstsvīriem un policistiem, ka aizliegt visu, kas neapmierina nav problēmas, taču, bija reiz tāda Padomju Savienība, kas lieliski pierādīja, ka ar aizliegumiem un iebiedēšanu kārtību nepanāksi... ir jāmainās cilvēku uztverei un attieksmei, un tikai tad var gaidīt situācijas uzlabošanos uz ielām, dragreisos, koncertos un visur citur, kur cilvēkiem ir saskarsme vienam ar otru, bet ar aizliegumiem attieksmi neizmainīsi....
"ss 13"
Tikai neraudi ,lūdzu:))))))))