Šoziem Latvijā salīdzinoši bieži esam novērojuši krasas temperatūras svārstības, kas izraisa apledojumu un neizbēgami padara bīstamāku ceļu segumu gan autovadītājiem, gan kājāmgājējiem.
Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) novērojumi, ziemas mēnešos no iedzīvotājiem saņemts sevišķi daudz atlīdzības pieteikumu par lūzumiem, mežģījumiem un sastiepumiem – traumām, kas gūtas, krītot uz slidenām ietvēm. Kopumā nepilnu divu mēnešu laikā atlīdzību summa par šāda veida traumām jau ir pārsniegusi 40 000 eiro.
Laikā no 1. decembra līdz 25. janvārim, tātad vien nepilnu divu mēnešu laikā, krītot uz slideniem ceļiem un ietvēm, traumas guvuši un nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzības pieteikumu BALTA iesnieguši jau 214 cilvēki. Salīdzinājumam – pērn tādā pašā laika posmā tie bija tikai 52 pieteikumi.
Saskaņā ar apdrošinātāja statistiku ziemas periodā gūtās traumas parasti izmaksā divreiz vairāk. Lielākā šoziem izmaksātā atlīdzība bijusi par potītes lūzumu, sasniedzot 1150 eiro. Jāņem vērā, ka pēc tāda veida lūzumiem seko ilgstoša rehabilitācija, kuras izmaksas sedz apdrošinātājs, ja apdrošināšanas polisē ir iekļauts medicīnisko izdevumu risks.
“Gūto traumu daudzumu būtiski ietekmē laikapstākļi. Bieži vien pat nedēļas ietvaros piedzīvojam bargu salu un pamatīgu atkusni, tāpēc ielas, sevišķi ietves, mēdz būt ļoti slidenas. To atspoguļo arī nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzības pieteikumu statistika: salīdzinājumā ar līdzīgu laika periodu pagājušajā gadā uz slidenām ielām gūto traumu skaits jau četrkāršojies un būtiski pieaudzis arī izmaksāto atlīdzību apjoms. Traumas, ko cilvēki gūst, krītot uz ielām, mēdz būt ļoti nepatīkamas – tie ir lūzumi, mežģījumi, sastiepumi, kuru ārstēšana prasa dažādas diagnostikas procedūras un ārstu uzraudzību. Pārvietošanās pa slidenu ietvi var izmaksāt visai dārgi, tāpēc aicinām visus būt īpaši piesardzīgiem,” saka BALTA Personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.
Kā rāda atlīdzību pieteikumi, šogad īpaši bieži tiek traumētas rokas – par augšdelma vai apakšdelma lūzumiem un mežģījumiem iesniegts visvairāk pieteikumu, un roku lūzumi un mežģījumi vispār ir otrais izplatītākais traumu veids aiz sasitumiem un saišu sastiepumiem. Tāpat uz slidenām ielām cilvēki guvuši potīšu un kāju lūzumus, meniska bojājumus, lūzumus un mežģījumus plecu joslā, ribu un krūšu kaula lūzumus, dažādas brūces, galvas smadzeņu satricinājumu, deguna lūzumus, arī zobu traumas.
Lai pasargātu sevi no šāda veida traumām, apdrošinātājs iesaka rūpīgi izvēlēties apavus atbilstoši laikapstākļiem, pievērst uzmanību ietvju un ceļu stāvoklim, kā arī pārvietoties bez steigas. Arī ir vērts jau savlaicīgi padomāt par nelaimes gadījumu apdrošināšanas iegādi, lai brīdī, ja tomēr nelaimes gadījums ir piemeklējis, veselības atgūšana negultos tikai uz paša pleciem un būtu papildu finansiāls atspaids.
Uzaicinājumu, nebraukt šitādos apstākļos, ceļu uzturētāji saprata un nebrauca.