Par viedtālruni jārūpējas tikpat atbildīgi kā par datoru, jo ar ļaunprātīgām programmām var tikt apdraudēta personas datu drošība arī telefonā.
Kā liecina CERT.LV veiktā iedzīvotāju aptauja, vairāk nekā 70% iedzīvotāju maldīgi uzskata, ka nav pakļauti kiberuzbrukumu riskam, tajā pašā laikā 65% atsakās izmantot divu faktoru autentifikāciju, un vairāk nekā puse (54%) aptaujāto izmanto nepietiekami drošas paroles e-pastam.[1] Lai no ražotāja puses vēl vairāk uzlabotu datu drošību viedtālruņos un cīnītos pret jaunākajiem kiberdraudiem, Samsung izstrādājis jaunu aizsardzības sistēmu “Samsung Message Guard”.
“Noziedznieki nesnauž un rada arvien jaunus veidus, kā piekļūt personu datiem. Ja viedtālrunī izmanto internetu, aizsardzībai pret kiberuzbrukumiem jābūt tikpat spēcīgai kā datorā. Arī Samsung nemitīgi seko līdzi notikumiem kibertelpā un jau preventīvi uzlabo savu viedtālruņu drošību pret ārējiem apdraudējumiem,” stāsta Aleksandrs Smirnovs, Samsung MX (Mobile eXperience) produktu eksperts.
“Nulles klikšķa” uzbrukums un virtuālā karantīna
Viens no jaunākajiem kiberuzbrukuma veidiem neprasa viedtālruņa īpašnieka iesaisti un notiek brīdī, kad lietotājs kādā no ziņu apmaiņas lietotnēm saņem inficētu attēlu, tādēļ to dēvē par “nulles klikšķa” uzbrukumu (zero-click exploits). Lai gan šādi draudi Samsung Galaxy telefoniem nav novēroti, rūpējoties par viedtālruņu drošību, uzņēmums savos jaunākajos viedtālruņos ir ieviesis uzlabotu drošības sistēmu “Samsung Message Guard”, ko var uzskatīt par virtuālu karantīnu. Saņemot inficētu attēlu, jaunais drošības risinājums to norobežo un izolē no pārējās ierīces, neļaujot ļaunprātīgam kodam piekļūt tālruņa failiem vai mijiedarboties ar tā operētājsistēmu. Failu pārbauda kontrolētā vidē un nodrošina, lai tas nevar inficēt pārējo ierīci. Lietotājam šī funkcija nav īpaši jāaktivizē, tā darbojas automātiski.
“Apdraudējumu galvenais mērķis parasti ir iegūt lietotāja datus, lai pēc tam tos izmantotu ļaunprātīgiem nolūkiem. Statistikas dati liecina, ka katrs trešais patērētājs visā pasaulē kaut reizi ir kļuvis par datu aizsardzības pārkāpuma upuri. Šādi uzbrukumi kļūst arvien biežāki, un no 2013. līdz 2021. gadam tie ir vairāk nekā trīskāršojušies. Esam spēruši preventīvu soli, lai pasargātu mūsu klientus, un ierobežotu apdraudējumu, kas var būt slēpts attēlu pielikumos,” skaidro Aleksandrs Smirnovs.
Jaunākie Samsung Galaxy viedtālruņi jau ietver visaptverošus drošības pasākumus, ko nodrošina Samsung mobilajās ierīcēs iebūvētā Knox drošības platforma. Šādi telefonu īpašnieki tiek pasargāti no iespējamiem uzbrukumiem, savā viedtālrunī lietojot video un audio failus. Jaunais drošības risinājums šobrīd darbojas lietotnēs “Samsung Messages” un “Google Messages”. Ar laiku plānots izstrādāt programmatūras atjauninājumu, lai aizsargātu arī trešo pušu ziņu apmaiņas lietotnes.
“Samsung Message Guard” ir tikai viens no daudziem Samsung drošības risinājumiem. Pateicoties godalgotajai Samsung Knox platformai, Samsung Galaxy ierīces ir aprīkotas ar drošības un privātuma aizsardzības risinājumiem arī pret citiem apdraudējumiem, nodrošinot visaptverošu ierīces un programmatūras aizsardzību, kā arī apdraudējumu identificēšanu reāllaikā.
[1] CERT.LV, 2021. gads. Avots: https://www.esidross.lv/2022/02/10/kiberuzbrukuma-riskam-paklauts-ikviens-interneta-lietotajs/.