Četri iemesli, kāpēc elektromobilis ir ne tikai ekoloģijas, bet arī komforta etalons 14

Foto: Publicitātes attēls

Velocita | 17.novembris 2020 10:58

Kamēr analītiķi rēķina un prognozē, kā mainīsies elektromobiļu pārdošanas rādītāji nākotnē, automašīnu ražotājiem nav šaubu par izaugsmi, un tie savā modeļu klāstā aktīvi izvērš elektrisko transportlīdzekļu piedāvājumu.

Tā rīkoties mudina pētījumi par to, kā mūsdienu autovadītāji iztēlojas automašīnu komfortu un savus nākotnes braucienus.

Ekonomija kā neapstrīdams arguments

Viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki autosalonos meklē elektromobiļus, ir vēlme iegādāties ekonomisku transportlīdzekli. Vairākas degvielas krīzes jau ir parādījušas, ka braukšana ar auto, ko darbina fosilā degviela, var sagādāt nepatīkamus pārsteigums, kad kārtējo reizi ar tukšu degvielas tvertni jāpiestāj degvielas uzpildes stacijā. Pat amerikāņi, kas ir traki pēc Tesla elektriskajām automašīnām un salīdzinājumā ar eiropiešiem bauda krietni lētākas degvielas privilēģijas, te lieto vienkāršu matemātiku: ja viena jūdze (1,6 kilometri) ar elektromobili maksā apmēram 4,4 ASV centus (3,7 eiro centus), benzīns tā paša attāluma nobraukšanai jau maksā apmēram 10 ASV centus (8,4 eiro centus).

Degvielas izmaksas nav vienīgā pozīcija, kas elektromobiļu lietotājiem dod iespēju ieekonomēt. Franču Citroën, kura modeļu klāstā ir dažādu izmēru elektriskie modeļi, sākot no kompaktā ë-C4 līdz deviņvietīgajam komercauto ë-Spacetourer, uzsver, ka elektromobiļu īpašnieki tērē mazāk transportlīdzekļu uzturēšanai. Tādēļ, ka zem motora pārsega ir daudz mazāk kustīgu daļu, kurām nepieciešama apkope un kuras varētu salūzt, turklāt elektromobiļa lietotājam nav jādomā arī par eļļas maiņu, kvēlsveču maiņu vai rūsu izplūdes sistēmā.

Klusums, kas netērē laiku

Viena no aizraujošākajām lietām, ko novērtē ikviens elektromobiļa vadītājs, ir nezūdošais klusums arī pēc akseleratora pedāļa nospiešanas. Tā ir iespēja novērtēt skaņas, kas izgaist, kad darbojas iekšdedzes dzinējs un vibrē izplūdes sistēma. Ergonomikas eksperti tikmēr norāda, ka klusums automašīnas salonā ir viena no patīkamāka un mazāk nogurdinoša ceļojuma atslēgām, jo tā vietā, lai klausītos rūcošo motoru, vadītājs un pasažieri garā braucienā var baudīt sarunas vai vienkārši klausīties iecienītāko mūziku bez papildu fona trokšņiem.

Inženieri, kuri izstrādāja Citroën ë-C4, piemēram, uzsver, ka šīs automašīnas pasažieri jūtas kā mājīgā kokonā, jo ērtie sēdekļi ar papildu komforta slāni un šim segmentam unikālā Citroën progresīvo hidraulisko spilvenu sistēma balstiekārtā kompakto modeli nostāda vienā līmenī ar augstākas klases automobiļiem.

Interesanti, ka modernie elektroauto apgāž maldīgos priekšstatus par laika patēriņu uzlādes stacijās. Pirmajā mirklī var šķist, ka uzlāde ir laikietilpīga, un potenciālo elektroauto pircēju acīs tas ir viens no trūkumiem. Tomēr pētījumi rāda, ka situācija ir pretēja. Ja degvielas uzpildes stacijas apmeklējumam ir jābūt dienaskārtībā un tas jāplāno, elektrisko automašīnu var uzlādēt mājās no visparastākās kontaktligzdas naktī, kamēr auto netiek lietots.

Pētījumi liecina, ka aptuveni 97 procentiem elektroauto lietotāju pilnīgi pietiek ar iespēju uzlādēt savu automašīnu mājās un darbā. Ar šādā veidā uzlādētām baterijām ir pietiekami, lai ar auto varētu doties ikdienas darīšanās 2 - 3 dienas. Tātad, gluži tāpat kā mobilais tālrunis, arī elektriskā automašīna tiek uzlādēta mājās un nav nepieciešams speciāli tērēt laiku, meklējot uzpildes staciju.

Šī ir viena no galvenajām modernā komforta definīcijām - automašīna jau ir kļuvusi kā viedtālrunis vai dators, kura vienīgā apkope ir akumulatora uzlāde.

Vairāk braukšanas prieka

Elektromobiļu specifika tiem dāvā spēju pilsētas ātrumu jeb 50 - 60 km/h sasniegt ne tikai strauji, bet arī vienmērīgi. Un ne tikai tas. Elektromobiļos maksimālais griezes moments ir jūtams uzreiz pēc akseleratora nospiešanas, savukārt automašīnas apakšā iebūvētais akumulators nodrošina zemu smaguma centru, kas garantē labāku stabilitāti uz ceļa.

Visspēcīgākajiem elektroauto, piemēram, Tesla Model S Performance vai Porsche Taycan Turbo S ir dzinēji ar 400 kW un pat vēl lielāku jaudu, kas ļauj tiekties pēc aizvien jauniem 0 līdz 100 km/h sprinta rekordiem. Tomēr 99,9 procentiem autobraucēju šāda jauda nav nepieciešama, un 100 kW vidēja izmēra elektromobilim ir vairāk nekā pietiekami. Piemēram, Citroën ë-C4 dzinējs, kura jauda ir tieši 100 kW jeb 136 zirgspēki, attīsta arī 260 Nm griezes momentu. Tas ir pieejams jebkurā brīdī, ļaujot sasniegt pilsētas ātrumu dažu sekunžu laikā.

Bet tās nav visas priekšrocības, jo elektromobiļiem bieži vien ir arī labāks aprīkojums nekā iekšdedzes motora analogiem. Samērā bieži elektroauto tiek piedāvāti ar apsildāmiem sēdekļiem un apsildāmu stūri, un vadītāja atbalsta sistēmu komplektā ietilpst virkne mūsdienīgu risinājumu, piemēram, aktīvā izvairīšanās no sadursmēm, avārijas bremzēšanas sistēma, kā arī aktīvā sistēma braukšanai savā joslā.

Videi draudzīgs auto

Lai gan pētījumi rāda, ka elektromobiļa izvēles brīdī ilgtspēja un draudzīgums videi ir starp pircēju pēdējām prioritātēm, ilgtermiņā tās ierindosies starp vissvarīgākajiem faktoriem. Galvenokārt tāpēc, ka arvien vairāk pilsētu visā pasaulē pievienojas “zaļajam vilnim” un ierobežo automašīnu ar iekšdedzes motoru piekļuvi vecpilsētām, dzīvojamām vai atpūtas zonām, kur jāsamazina vides piesārņojums.

Nulles emisijas elektriskajiem transportlīdzekļiem ir virkne priekšrocību. Tie var iekļūt aizsargājamās teritorijās, un liela daļa pasaules valstu subsidē vai citādi atbalsta to iegādi, lai atjaunotu savu autoparku. Latvijā gan subsīdijas šobrīd nav paredzētas, taču ir virkne citu atvieglojumu, piemēram, nav jāmaksā reģistrācijas nodeva un ekspluatācijas nodoklis, var izmantot sabiedriskā transporta joslas, Liepājā pašvaldības maksas stāvvietas un galvaspilsētā Rīgas satiksmes apsaimniekotās stāvvietas var izmantot par brīvu, u.c.

 
Visi komentāri
 
Krotow 17.novembris 2020 11:35
10 2 Atbildēt

Galvenā ziņa šajā rakstā - privātais auto kļūs par luksusu bagātajiem, kuri dzīvo privātmājās. Jo pārējie to nevarēs atļauties nopirkt nedz arī varēs pietiekami ērti un ātri uzlādēt.

s 17.novembris 2020 11:53
0 5 Atbildēt

Kāds sakars ar privātmāju?

Krotow 17.novembris 2020 12:04
11 0 Atbildēt

Vistiešākais. Dzīvoklī dzīvojošais autobraucējs savu auto mājās uzlādēt visticamākais nevarēs. Jo pat jaunajos projektos ar pazemes garāžām vai stāvlaukumiem nav uzstādīti elektroauto lādētāji. Un ja vēl jaunajos projektos to var risināt, pamēģiniet to izdarīt pilsētas centrā vai PSRS laikā celtajos Rīgas mikrorajonos.

! 17.novembris 2020 11:46
14 0 Atbildēt

uzlādēt savu automašīnu mājās un darbā, ja dzīvojat mājā un esat biznesa īpašnieks. Ja darbs ir biroju ēkā, tad darba devējs pat gribēdams nevar nodrošināt katram iespēju lādēties ielas malā, ja nu kompensēt pilnībā vai daļēji uzlādi ātrajā lādētājā. Vau autors domā, ka visās darba vietās ir liels laukums, kur darbinieki var pievilkt garus vadus lai uzlādētos?

Un 2x zemāka cena ir kamēr elektrobusi ir maz. Kad visi mauks uz špani un neienāks valsts kasē piķis akcīzes nodokļa veidā, tā apliks ar nodokli elektrību un kilometrs maksās tikpat, cik ar bendžu. Vai vispār fiksēto nodokli - katru gadu samaksā valstij nodokli, jo lādējoties tu maksā mazāk. Zārks jau tukšs nepaliks, ir tāds teiciens.

Asaris 19.novembris 2020 8:34
0 0 Atbildēt

Tu ar galvu draudzējies? Apliks ar nodokli autobraucējus nevis elektrības patērētājus.

# 19.novembris 2020 9:44
0 0 Atbildēt

Nu par to jau pateica - auto ikgadējais nodoklis ietvers elektrības %% akcīzes vietā.

Darba devejs 17.novembris 2020 12:39
1 0 Atbildēt

Un ko ta visi brauks uz darbu un ladesies? Katram pa steplselim? Nu damockai kas man vara kafiju un silda ekleri, no problem, bus vads un bus stekeris. Bet parejie lai skrien uz darbu ar skuteri, tie jau ir uzladeti!

Pļurkt 17.novembris 2020 14:09
6 0 Atbildēt

Zaļo afēras smadzeņu skalošanas kalngals!

Pļurkt 17.novembris 2020 14:39
5 0 Atbildēt

Mājās, jeb pareizāk sakot garāžu kooperatīvā ir elektropieslēgums, kas ir pietiekami dārgāks par vienfāzu pieslēgumu privātmājā, darbā ir 3-fāzu pieslēgums, kas ir vēl dārgāks. Tā ka nekas no tā super-puper lētā nesanāk!!

WALA 17.novembris 2020 15:03
8 0 Atbildēt

Aplausus studijā, labs piemērs kā visu kas tajos BEV ir sūdīgāks ka ICE pasniegt kā baigos labumus un priekšrocības.

Braukšanas komforts - paņemat tāda paša svara ICE- un tad salīdzinam komfortu ;)

Videi draudzīgs auto - kurš jāsubsidē, vai tas ir tādēl, ka normālos apstākļos "Ekonomija kā neapstrīdams arguments" tomēr nav nemaz tik ekonomiska kā mārketings zīmē ???

P.S. man nav nekas pret EV kā tādiem, bet nu moš pietiks makaronus biezā slānī karināt ... un no ekoloģijas viedokļa derīgu lietu ilglaicīga izmantošana ir pozitīvāka par īslaicīgu CO2 izmešu samazinājumu.

msh 17.novembris 2020 21:47
2 0 Atbildēt

Lasu, smejos.

Pirmais iemesls - lielais ieguvums kas rodas dēļ tā ka vienai degvielai ir akcīze, bet otrai nav..

Otrais iemesls - kāda normālā mašīna tika paņemta par etalonu, moskvičs?! Pabraucot ar 20 gadus vecu audī, kaut kā neko no šitā nevar just...

Trešais iemesls - abet kur tur ir kaut kāds braukšanas prieks? Viens no iemesliem kāpēc es nevēlos tomātu ir tas, ka tomāts nolikvidē pusi darāmā un atņem lielu daļu no kontroles, pārvēršot braukšanas procesu garlaicīgu - te mēs uzzinām ka braukšanas prieku rada mašīna ar viena ātruma kārbu, ar vienmēr vienādu, nemainīgu atdevi un nobraucamā attāluma rādītāju, kurš sāk strauji kristies kad sāk spaidīt pedāli - man jau tas liekas pēc tāda gumijas sievietes prieka...

Ceturtais - parastās basņas.

piektais-prieks 17.novembris 2020 22:13
0 0 Atbildēt

Smagāks auto, stabili iet. Tiesa, piekare laikam ir dārgāka, kā jau smagākam auto. Cietas riepas, kas lēnāk dilst....nu, kā jau skūteriem)

Asaris 19.novembris 2020 9:31
0 0 Atbildēt

Nu izbraucot ar mašīnu katru otro svētdienu kā Tu, droši vien var piekrist šim viedoklim. Bet pasēžot korķī un braucot ikdienā viedoklis mainās.

msh 19.novembris 2020 18:20
0 0 Atbildēt

Tu kaut ko sajauci - es ar mašīnu vidēji braucu divas dienas nedēļā. Braucu - lietoju mašīnu, tam, kam tā ir domāta - lai ātri un ērti pārvarētu lielākus attālumus - tāpēc arī mašīna, kas garāžu vidēji pamet divas dienas nedēļā, gadā pamanās uzgriezt 20k nobraukumu - ar borta kompja izrēķināto vidējo ātrumu ap 65 kmph, lai arī cenšos ievērot atļauto ātrumu. Kamēr tu te runā par kaut kādu marazmu - transporta līdzekļa, kas domāts lai ātri un ērti pārviertotos garākus gabalus, lietošanu lai stumdītos pa korķiem...

Jā, protams, ja man ikdienā būtu jāpārvietojas tādā maršrutā, domas mainītos, un līdz ar tām mainītos transportlīdzeklis - mašīna ar piecu ātrumu rokas kārbu tiktu nomainīta pret velosipēdu ar 7+ ātrumu rokas kārbu - jo man tomēr galvenais ir galā nokļūt ātrāk, un nevis ka ātrumi nav jāslēdz, jo labā roka amputēta...

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Ķīnā plūdi, bet Tesla tas neskādē (+ VIDEO)

Izskatās, ka elektromobilis ir viens no drošākajiem transportlīdzekļiem, ja runa ir par braukšanu pa dziļu ūdeni un cietu pamatu. Lasīt vairāk

 

Izpūtēji, spuldzes, stikli, riepas - policija kontrolē tehnisko stāvokli (+ FOTO) 17

Valsts policija sadarbībā ar CSDD veica tehnisko kontroli reģionos. Kontroles laikā Cēsīs, Smiltenē un Valmierā tika pārbaudīti 27 auto. Lasīt vairāk

 

Neste Latvijā atklāj pirmo bezkontakta pašapkalpošanās veikalu Neste Easy Deli (+ FOTO) 3

Šodien, 27. jūlijā, vadošais degvielas tirgotājs Neste atver Latvijā pirmo pašapkalpošanās veikalu, tādējādi ienākot jaukta sortimenta pārtikas preču tirdzniecības jomā. Neste Easy Deli bezkontakta pašapkalpošanās pieredzes fokusā ir tehnoloģiski inovatīvs un ilgtspējīgs risinājums, kas piedāvā rūpīgi piemeklētu ēdienu un dzērienu piedāvājumu Latvijā līdz šim nebijušā veidā. Lasīt vairāk

 

Jaudīgākas, sportiskākas, ar košiem dizainiem - trīs jaunās “Macan” versijas (+ FOTO)

“Porsche” turpina pārsteigt ar jaunumiem, piedāvājot trīs “Macan” versijas ar uzlabotu veiktspēju, jaunu pārvaldības konceptu, sportisku dizainu un ievērojami lielāku jaudu nekā to priekšgājējiem, norādīts uzņēmuma paziņojumā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti