Jaunais Porsche Macan ir kļuvis par 100% elektromobili. Tik principiālas izmaiņas notikušas tikai otrajā modeļu paaudzē, bet cik tajā daudz ir īsta Porsche?
Pirmais Porsche Macan, pateicoties vairākām modernizācijām, nodzīvoja uz konveijera desmit gadus. Tas kļuva par visu laiku pārdotāko Porsche modeli pasaulē, pārspējot Cayenne, turklāt daudziem pircējiem bija pirmais Porsche mūžā - un noteikti ne pēdējais. Eiropā jaunus Macan vairs netirgo, taču citviet pasaulē degvielas Macani vēl kādu laiku turpinās dzīvi paralēli elektriskajam favorītam. Savā ziņā ir pat neparasti, ka Porsche nolēma paturēt veco nosaukumu, jo piemēram, Audi, kas savam elektriskajam krosoveram izmanto to pašu PPE platformu, izvēlējās pilnīgi jaunu vārdu.
Bezrāmju durvju stikli automobilim piešķir netveramu vieglumu, kaut Macan nan nedz mazs, nedz viegls. Tas sver vismaz 2,3 tonnas un ir tikpat garš, cik pirmās paaudzes Porsche Cayenne. Porsche tipiskie četru sekciju lukturi te pilda tikai dienasgaitas lukturu funkciju, jo pamata apgaismojumu rada neuzkrītošas sekcijas zemāk. Ar to vien Macan jau atšķiras no zemā Taycan, kam visas gaismas funkcijas apkopotas vienā luktura korpusā. Papildus daudzstāvu lukturiem ļoti uzrunā arī spēcīgais priekšējā pārsega reljefs, kādu mūsdienās atļaujas reti. Bet kas atrodas zem pārsega? Frunk ir vieta kabelim un kādaisomai. Kā priekšējo tā aizmugurējo vāku var atdarīt vai nu no pults, kas laimīgā kārtā palikusi tikpat formīga kā iepriekš vai taustiņiem vadītāja durvīs.
Elektriskā Macan salonā atrodamas ierastās Porsche lietas - sporta stūre, Sports Chrono pulkstenis, viduskonsole ar taktilo klimata sistēmas paneli un zīmēts mērskalu panelis ar spidometru, kas iedalīts līdz 300 km/h. Macan Nr.2 ir garāks par Macan Nr.1. Otrkārt, tas ir jaudīgs. Pat vienkāršākajam “elektromakanam” jau ir 340 ZS un paātrinājums līdz 100 km/h zem 6 sekundēm. Visiem nākamajiem Macan jau ir divi elektromotori. Macan 4 ir tuvu 400 ZS, Macan 4S vēl par 40 vairāk, bet Macan Turbo - protams, bez nekāda turbo iekšā, ir vēl par 100 ZS jaudīgāks. Overboost režīmā tas pārsniedz 600 ZS robežu, “simtu” aprij 3,3 sekundēs un - protams, maksā veselu bagātību. Šis Macan 4 kopā ar papildaprīkojumu maksā 117 tūkstošus eiro.
Porsche Macan neatkārtojamu vadāmībā padara precīzā stūre, kas drīzāk atgādina kādu tēmēšanas ierīci nekā automašīnu. Pieredze, ko Porsche guva ar pirmajiem Taycan, ļāvusi atjaunot Macanā tā saucamo automašīnas izjūtu. Neparasti, ka visiem elektriskajiem Macan ir vienādas ietilpibas baterija 95 kWh neto. Mazāku nav. Un tā kā mums ir darīšana ar krosoveru, kas ražots uz pašas jaunākās elektromobiļu platformas visā Volkswagen grupā, baterija nesabojā sēdpozīciju. Porsche Macan 4 sākuma cena ir 87 300 eiro.Vairāk skaties TV Autoziņas sižetā.
Tomēr Normunda apskati, man patīk vislabāk. Un tik neitrāli silts stāstījums. Bet jautājums godīgs, kā ar Q6 e!? Viela stipri lielām pārdomām. Nu P vien jau silda tā atslēgas kabatā, bet nepamet sajūtas...Dalītas.