Saules elektrostacijās (SES) saražotās elektroenerģijas īpatsvars šogad varētu sasniegt 10% no kopējā Latvijā saražotā elektroenerģijas daudzuma, kas būtu par 3,3 procentpunktiem vairāk nekā pērn, aģentūrai LETA norādīja asociācijas "Saules enerģija Latvijai" pārstāvji.
Asociācijā informē, ka 2025.gada pirmajā ceturksnī Latvijas SES saražotās enerģijas daudzums teju četras reizes pārsniedz pērnā gada sākuma rādītājus. Turklāt šogad paredzama gandrīz divkārša saules enerģijas ražošanas jaudu izaugsme, Latvijai būtiski papildinot zaļās enerģijas ražošanas portfeli.
Jaunu spēkstaciju palaišana un arī pirmo lieljaudas saules parku pieslēgšana pārvades sistēmas operatoram AS "Augstsprieguma tīkls" ļaus nodrošināt, ka šogad vismaz 10% no Latvijā saražotās elektroenerģijas tiks iegūta saules parkos, norāda asociācijā.
Pērn Latvijā uzstādītās saules enerģijas ražošanas jaudas strauji auga un sasniedza 661 megavatu (MW). Savukārt šajās spēkstacijās saražotās enerģijas daudzum kāpa trīs reizes - līdz 400 gigavatstundām (GWh). Attiecīgi pagājušajā gadā saules enerģija nodrošināja 6,7% no visas Latvijā saražotās elektroenerģijas. Šogad sagaidāma jaunu saules parku nodošana ekspluatācijā ar vēl vismaz 600 MW kopējo jaudu, kas ļaus pārsniegt viena gigavata (GW) jaudas slieksni un būtiski mazināt elektroenerģijas deficītu reģionā.
Asociācijas "Saules enerģija Latvijai" valdes loceklis Jānis Bethers atzīmē, ka gada otrais ceturksnis ir galvenais "pļaujas laiks" saules parkiem, kad Latvijā tiek saražoti aptuveni 50% no visa gada laikā iegūstamās saules enerģijas. Lielāks saulainā laika īpatsvars, garāks diennakts gaišais laiks un samērā zema gaisa temperatūra, kas dzesē saules paneļus, nodrošina augstāko ražošanas efektivitāti.
Viņš norāda, ka šobrīd saules enerģijas ražošanas apmēri ir kāpuši četras reizes, un domājams, ka gadā kopumā tendence saglabāsies. Būtisks notikums ir pirmo lieljaudas saules parku izbūve, kas pieslēgti AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) - vien daži šādi parki var sniegt būtisku pienesumu valsts elektroenerģijas neatkarības veicināšanā. "Tas ir nozīmīgi ikvienam lietotājam, jo jau tagad redzam, ka saules enerģija ir visātrāk apgūstamais atjaunīgās enerģijas risinājums, kas faktiski uzreiz samazina elektrības cenas visā reģionā," skaidro Bethers.
Viņš arī atzīmē, ka šogad AST paredzēts pievienot vismaz trīs lieljaudas saules parkus, sākot ar 50 MW jaudu, bet lielākais varētu pārsniegt arī 200 MW jaudu.
Bethers norāda, ka strauja papildu jaudu attīstība ir būtisks priekšnosacījums, lai mazinātu kopējo elektrības cenu līmeni un izvairītos no straujiem cenu lēcieniem tirgū.
"Tomēr vēl ir pāragri teikt, ka spējam saražot elektrību pietiekami, jo pat nelieli energoinfrastruktūras bojājumi var viegli izsist mūs no komforta zonas un strauji pacelt elektrības cenas," skaidro Bethers, kā piemēru minot Lietuvas-Zviedrijas starpsavienojuma "NordBalt" bojājumu, kas par spīti samērā saulainam laikam uzreiz paaugstināja elektroenerģijas tirgus cenu "Nord Pool" biržā.
Bethers uzsver, ka ikviens papildu megavats Baltijas reģionam būs noderīga investīcija tirgus cenu mazināšanai ilgtermiņā.
Asociācijā skaidro, ka nākamais solis reģiona attīstībā ir fokuss uz enerģijas uzglabāšanas risinājumu ieviešanu. Šobrīd pārvades sistēmas operatori veido lieljaudas elektroenerģiju uzkrājošos akumulatorus jeb enerģijas uzkrātuves tīkla stabilitātes nodrošināšanai, un komersanti strādā pie uzkrātuvju projektiem, kas papildinās arvien augošās zaļās enerģijas jaudas un mazinās ekstrēmas cenu svārstības vienas diennakts ietvaros.
Asociācija "Saules enerģija Latvijai" reģistrēta 2022.gadā, liecina "Firmas.lv" informācija. 2023.gada beigās asociācijai bija 23 biedri.
Latvija var saražot, ar pievienoto vērtību. Patīkamas ziņas. Neskatoties ne uz ko.