LTAB uzskata, ka OCTA polišu termiņa samazināšana ir būtisks drauds satiksmes drošībai 10

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 17.decembris 2020 12:24

Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) apdrošināšanas polišu termiņa samazināšana ir būtisks drauds satiksmes drošībai, aģentūrai LETA atzīmēja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā (LTAB).

Birojā norādīja, ka transportlīdzekļu īpašnieki, kas pērk OCTA polises uz šobrīd pieejamo īsāko termiņu - trim mēnešiem, biežāk kavē savlaicīgu polises atjaunošanu vai apzināti izvēlas ilgāku laiku neapdrošināt spēkratu salīdzinājumā ar tiem, kuri apdrošina auto uz 12 mēnešiem.

Tostarp birojā norādīja, ka LTAB apkopotie dati par pēdējiem trim gadiem liecina, ka neapdrošināto dienu īpatsvars transportlīdzekļu īpašniekiem ar trīs mēnešu polisēm veido 47%, kas ir būtiski vairāk nekā personām ar gada polisi.

"No visiem izraisītajiem ceļu satiksmes negadījumiem ar neapdrošinātu spēkratu, 64% veido gadījumi, kad pēc trīs mēnešu OCTA polises termiņa beigām apdrošināšana nav atjaunota un izraisīts ceļu satiksmes negadījums," minēja LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Viņš arī norādīja, ka, ņemot vērā šos gadus, īss OCTA termiņš ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem savlaicīgai polises neatjaunošanai.

"Balstoties uz minēto datu analīzi, varam droši apgalvot, ka īsāks OCTA termiņš ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem savlaicīgai polises neatjaunošanai. Tāpat, samazinoties polises termiņam, būtiski palielinās risks ar neapdrošinātu transportlīdzekli izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Līdz ar to ceturtdien Saeimā izskatīšanai virzītie grozījumi OCTA likumā, kas paredz iespēju iegādāties OCTA polisi arī uz 30 dienām, ir būtisks drauds satiksmes drošībai un nozarei," pauda Abāšins.

Tāpat LTAB atzīmēja, ka plānotie grozījumi ir pretrunā Eiropas Savienības Tiesas spriedumos paustajām atziņām par nepieciešamību nodrošināt nepārtrauktu OCTA esamību, ko dzīvē jau ir ieviesušas Ziemeļvalstis un Igaunija.

"Visa Eiropa virzās uz to, ka brīdī, kad transportlīdzeklis atzīts par derīgu dalībai ceļu satiksmē, tam 24/7 režīmā jābūt apdrošinātam. Tas ļaus izvairīties no situācijām, kad ceļa malās un pagalmos novietotie neapdrošinātie transportlīdzekļi sabojā citas personas mantu, piemēram, aizdegoties vai nekontrolēti ripojot no kalna, un zaudējumi cietušajiem jāsedz no Garantijas fonda, bet vēlāk - regresa kārtībā, no ceļu satiksmes negadījumu izraisījušā spēkrata īpašnieka," piebilda LTAB valdes priekšsēdētājs.

Vienlaikus biedrības "Priedaines senās tehnikas klubs" vadītājs Aivars Vētra aģentūrai LETA norādīja, ka neiebilst LTAB paustajai argumentācijai attiecībā uz jauniem vai vismaz ne pārāk seniem transporta līdzekļiem, kas ikdienā tiek lietoti kopējā autosatiksmē, bet biroja argumentācija nebūtu attiecināma uz senā spēkrata statusu ieguvušiem automobiļiem un motocikliem, kuru nonākšana kopējā satiksmē ir saistīta ar piedalīšanos šādu transportlīdzekļu salidojumos, izstādēs, kopējos klubu izbraukumos un līdzīgos pasākumos, kas notiek dažas reizes gadā.

"Līdz ar to aicinām Saeimu, lemjot par šo jautājumu, strikti nodalīt jautājumu par ikdienā lietojamajiem transportlīdzekļiem no senā spēkrata statusu saņēmušajiem, kurus ikdienā saskaņā ar statusa saņemšanas kritērijiem nelieto," pauda Vētra.

LTAB nodrošina OCTA apdrošināšanas sistēmas darbību valstī. OCTA Latvijā tika ieviesta 1997.gadā, lai nodrošinātu ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību. Sākotnēji birojs darbojās Finanšu ministrijas pakļautībā, bet kopš 2004.gada tā ir neatkarīga institūcija.

 
10 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
mehs 17.decembris 2020 15:10
13 2 Atbildēt

Octa esamība vai neesamība tieši neapdraud satiksmes drošību. Garantijas fonda vai subjekta finansiālo stāvokli var apdraudēt. toties, kad tu tirgo savu iestāvējušos auto un pēkšņi uzrodas klients tad gan ir labāk priekš testa brauciena vai lai aizdzītu uz tehnisko skati nopirkt tikai 1 mēnesim. Vai, ja mocim nopirkts uz pusgadu, bet silts rudens un vēl mēnesi vari piepirkt, labi der. Tirdzniecībā tak ar nav noteikts, ka minimums 3 polši jāpērk, jo ir izrēķināts, ka pēc 22.00 toč beigsies un ies lauztīs veikalu, lai tiktu pie šnabja!

imzz 17.decembris 2020 16:12
8 1 Atbildēt

Mūsdienu komunikācijas līdzekļu laikā jābūt iespējai apdrošināt transporta līdzekli uz jebkādu termiņu pēc klienta izvēles.

WALA 17.decembris 2020 16:48
7 1 Atbildēt

LTAb jau rūpējas lai tu pārāk nevarētu ieekonomēt, jo labi saprot ka daudziem ģimenē ir 2 un vairāk transporti, un tā nav tā nabagākā tautas daļa, attiecīgi, lai tie "nežņaugtos" un nodrošinātu lielāku peļņu apdrošinātājiem vajag lai savam vēsturiskaja spēkratam viņi maksā daudz un dikti ...

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Sodīts bargi - Par traģiskas avārijas izraisīšanu bijušajam "Radio SWH" radošajam direktoram Rukeram piespriež septiņus gadus cietumā 43

Par traģiska ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu, reibumā bēgot no policijas, bijušajam " Radio SWH" radošajam direktoram Ilgvaram Rukeram piespriesti septiņi gadi cietumā, noskaidroja aģentūra LETA. Lasīt vairāk

 

Kas notiek elektroauto tirgū?

Elektrisko automašīnu pārdošanas rādītāji pēdējo desmit gadu laikā ir piedzīvojuši strauju pieaugumu, pat neskatoties uz to, ka inflācijas dēļ ir būtiski pieaugušas litija jonu akumulatoru pakešu izmaksas, kas ir paaugstinājušas arī pašu transportlīdzekļu cenu. Globālās tendences liecina, ka dabai draudzīgās automašīnas savu popularitāti tikai nostiprina. Lasīt vairāk

 

Par traģiskas avārijas izraisīšanu alkohola reibumā plāno sodu 6400 -3 100 000 eiro apmērā 11

Par traģiskas avārijas izraisīšanu alkohola reibumā nākotnē līdzās pamatsodam plānots obligāti noteikt arī nauda sodu, un tā amplitūda varētu būt no 6200 eiro līdz pat 3,1 miljonam eiro. Lasīt vairāk

 

Kāpēc kaislīgākie CUPRA fani vēl nealkst pēc elektrības ? (+VIDEO) 5

Kāpēc jaudas vienmēr par maz, to vaicājām CUPRA Tribe spilgtākajiem aktīvistiem, kuri mierpilnu zirgspēku vietā meklē vēl vairāk jaudas un vēl vairāk kaisles. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti