No šī gada jūlija stājušās spēkā jaunas prasības attiecībā par dzīvnieku transportēšanu automašīnā. Par noteikumu pārkāpšanu noteikts pamatīgs sods līdz pat 1750 eiro fiziskām un 2500 eiro juridiskām personām, tādēļ iAutolv vērsās pie atbildīgās Saeimas komisijas, kas atsūtīja savu skaidrojumu.
Labdien!
Saeimas, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija (turpmāk – Komisija) š.g. 5.septembrī ir saņēmusi Jūsu e-pasta vēstuli par piemērojamiem sodiem par pārkāpumiem dzīvnieku pārvadāšanai transportlīdzeklī.
Komisija informē Jūs, ka par dzīvnieku pārvadāšanas prasību pārkāpumiem privātajā transportlīdzeklī vai koplietošanas transportlīdzeklī Dzīvnieku aizsardzības likumā nav izdalīts atsevišķi administratīvā naudas soda apmērs.
Dzīvnieku aizsardzības likuma 57. pantā ir noteikta administratīvā atbildība par visdažādākajiem dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem. Minimālais soda apmērs, kas ir noteikts privātpersonām, par dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem ir divas naudas soda vienības jeb 10 eiro.
Administratīvā soda apmēru kompetentā iestāde nosaka atkarībā no konkrētā gadījuma apstākļiem un izvērtējot esošo situāciju. Piemērojot sodu, katra lieta ir individuāla un tā piemērošana ir vērtēšanas jautājums.
Pamatkritēriju, piemērojot sodu, ir ļoti daudz un, lai kompetentā iestāde pieņemtu lēmumu un soda apmērs būtu taisnīgs un samērīgs, tai ir jāvērtē visu apstākļu kopums.
Papildus jāņem vērā, ka prasības attiecībā uz dzīvnieku pārvadāšanu privātajā transportlīdzeklī vai koplietošanas transportlīdzeklī ir stājušās spēkā nesen, kompetentās iestādes sākotnēji uzmanību pievērsīs sabiedrības informēšanai un konsultēšanai, nevis uzreiz sodu piemērošanai.
Vairāk par šo problēmu iAuto.lv rakstā zemāk:
Drošības noteikumi paredz, ka dzīvniekus automašīnā nedrīkst pārvadāt brīvi – tie jāievieto piemērotā somā, konteinerā vai būrī, ko nostiprina ar jostas drošības sistēmu tā, lai noturētu sēdeklī. Tas nepieciešams tādēļ, ka jau pie straujākiem manevriem, pat nerunājot par sadursmi, iedarbojas fizikas likumi un suns vai kaķis kļūst bīstamu priekšmetu, ko inerce metā pa salonu, savainojot pašus vai arī cilvēkus.
Automašīnās ar universāla virsbūvi var uzstādīt drošības režģi, kas kravas telpu atdala no pasažieru salona, taču arī šajā gadījumā dzīvnieks ir jāfiksē, uzliekot iemauktus, pie kuriem ir piestiprināta speciāla drošības josta, kas attiecīgi fiksējas.
Šī gada jūlijā stājās spēkā nesamērīgi stingrāki nosacījumi, kas nepildīšanas gadījumā draud ar pamatīgu sodu - fiziskām personām līdz pat 1750 eiro, bet juridiskām personām no 110 līdz pat 2500 eiro.
Atzīmēsim, ka šādi dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi ir spēkā arī Vācijā, taču tur sodi nav tik drastiski – pārkāpēju var sodīt ar 35 eiro, ja dzīvnieks salonā nav fiksēts, ar 60 eiro un vienu soda punktu, ja tas radījis briesmas vai 75 eiro un soda punktu, ja šādas nolaidības rezultātā radīts kaitējums.
Kādi Latvijas likumi regulē dzīvnieku pārvadāšanu un ko tie nosaka!
Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi
19. Dzīvnieku transportlīdzeklī pārvadā, neapdraudot cilvēku un dzīvnieku drošību un veselību un ierobežojot dzīvnieka brīvu pārvietošanos, vienā no šādiem veidiem:
19.1. dzīvnieku ievieto pārvietošanai piemērotā somā, konteinerā vai būrī, ko nostiprina ar drošības jostu sistēmu tā, lai to noturētu sēdeklī;
19.2. dzīvniekam uzliek iemauktus, pie kuriem ir piestiprināta tam paredzēta speciāla automašīnas drošības josta;
19.3. dzīvnieku ievieto atsevišķi no transportlīdzekļa salona nodalītā bagāžas nodalījumā;
19.4. dzīvnieku ievieto speciāli paredzētā būrī, kuru ievieto transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā;
19.5. dzīvnieku ievieto speciālā dzīvnieka transportēšanas piekabē, kas aprīkota ar ventilāciju, kondicionieri un apsildi.
Dzīvnieku aizsardzības likums
57. pants. Par dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem piemēro naudas sodu fiziskajai personai līdz trīssimt piecdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no divdesmit divām līdz piecsimt naudas soda vienībām.(21.11.2019. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 24.12.2019. Pants stājas spēkā 01.07.2020. Sk. pārejas noteikumu 21. punktu)
58. pants. Par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanu, ar ko citam dzīvniekam nodarīts fizisks kaitējums vai cilvēkam nodarīts fizisks vai materiāls kaitējums, piemēro naudas sodu fiziskajai personai no četrpadsmit līdz trīssimt septiņdesmit piecām naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no divdesmit divām līdz sešsimt naudas soda vienībām. (21.11.2019. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 24.12.2019. Pants stājas spēkā 01.07.2020. Sk. pārejas noteikumu 21. punktu)
Administratīvās atbildības likums
16. pants. Naudas sods
(1) Naudas sods ir noteikta naudas summa, kas administratīvi sodītajai personai jāmaksā par izdarītu administratīvo pārkāpumu. Nauda Viena naudas soda vienība s soda apmēru likumā vai pašvaldību saistošajos noteikumos izsaka naudas soda vienībās. Nolēmumā par sodu norāda piemērotās naudas soda vienības un naudas soda summu euro.
(2) Viena naudas soda vienība ir pieci euro.
iAuto redaktors Māris Ozoliņš: "Šis ir kārtējais nesaprotamais pārsteigums no likumdevējiem ar nesamērīgi lieliem sodiem. Aiz katra lēmuma stāv cilvēks un paraksts - meklēsim tos un publicēsim.
Ir jāpanāk noteikto soda lieluma būtisks samazinājums."
Vienīgais jautājums, vai no pakaļējā sēdekļa lidojošs pieaugušais, da kaut bērns rada mazākas traumas par kaķi? Vai tiešām bar nepiesprādzētu pasažieru pārvadāšanu ir jāmaksā būtiski mazāks maksimālais sods, salīdzinot to ar sodu, ko var iezvanīt sliktā garastāvoklī esošs policists par nepiesprādzēta kaķa pārvadāšanu?