Toyota Motor vadītājs Akio Tojoda uzskata, ka elektroautomobiļu nozīme ir pārspīlēta un transporta pilnīga pāreja uz elektrību nav panaceja.
2023. gadā Toyota pārdeva 11,2 miljonus transportlīdzekļu un tikai nedaudz vairāk par 100 tūkstošiem jeb nepilns 1 procents no tiem bija pilnībā elektriskas spēka iekārtas. Šāda statistika liecina par krasi atšķirīgu domāšanu no vairuma autoražotāju, kas nākotni redz tikai un vienīgi bateriju automobiļos.
Ne velti, jo uzstājoties vairāk nekā 200 uzņēmuma menedžeru priekšā, Toyota direktoru padomes priekšsēdētājs Akio Tojoda paziņoja par jaunu lielu projektu iekšdedzes motoru izstrādes jomā.
Pēc Tojoda domām, bateriju elektrisko transportlīdzekļu (BEV) īpatsvars kopējā vieglo automobiļu pārdošanas apjomā nekad nepārsniegs 30 procentus, un šis rezultāts būs robeža neatkarīgi no tehnoloģiju attīstības. Atlikušie 70 procenti tirgus tiks sadalīti starp benzīna modeļiem, hibrīdiem un ūdeņraža auto. Interesanti, ka dīzeļdzinējus Tojoda nepieminēja.
Augstākā līmeņa vadītājs atgādināja, ka uzlādes infrastruktūra joprojām ir tālu no perfektuma un runāja par nepieciešamību nodarbināt miljoniem cilvēku, kas iesaistīti iekšdedzes dzinēju izstrādes un ražošanas sfērā. Viņš uzsvēra, ka BEV transports nav panaceja oglekļa neitralitātes sasniegšanā, it īpaši laikā, kad "miljards cilvēku joprojām dzīvo bez elektrības."
Tajā pašā laikā vairāki autobūves uzņēmumi (Jaguar, Lotus, Aston Martin, Bentley, Buick, Cadillac, Rolls-Royce, Opel/Vauxhall, Volvo u.) ir paziņojuši, ka plāno beigt ar iekšdedzes motoriem komplektētu auto ražošanu tuvāko gadu laikā, daži tos plāno ražot līdz tikai 2030.gadam (Stellantis, Mercedes) vai vēl dažus gadus pēc tam (Audi, Volkswagen). Vienīgais izņēmums no vācu ražotājiem ir BMW, kas nekādus termiņus vēl nav paziņojis.
Eiropas Electric Only stratēģiju kritizē arī vairāki auto nozares eksperti, norādot uz Ķīnas politiku, kur nekas par atteikšanos no iekšdedzes motoriem netiek minēts – kamēr Eiropa visu liek uz vienas kārts, ķīnieši „brauc pa vairākām sliedēm”, aizņem nišas, ko eiropieši atstāj tukšas un raugās, kas viņiem atnesīs lielāku labumu.
Atgādināsim, ka ES likumdošana nosaka, ka automašīnu ar iekšdedzes dzinēju ražošana jāpārtrauc no 2035.gada.
Pagajusaja nedela EP klusi un bez lieliem paskaidrojumiem pagarinaja uz nenoteikta laika ieksdedzes dzineju razosanu pec 2035 gada