Ceļošana pa Baltiju ar elektrisko auto: plānotājiem ir iespējams viss 10

 

Foto: Publicitātes attēls

Velocita | 3.jūnijs 2021 12:05

Jaunākie elektromobiļi ar vienu uzlādi spēj veikt ne vienu vien simtu kilometru, tādēļ to īpašnieki var braukt ne tikai pilsētas satiksmē, bet doties arī garākos braucienos. Taču, ja ceļojuma mērķis ir, piemēram, pabūt visās trijās Baltijas valstīs, pirms došanās ceļā ir vērts veikt šādu tādu sagatavošanos.

Ja jūs vēlētos ar elektrisko automašīnu apmeklēt valstu galvaspilsētas un sākt braucienu Viļņā, vienā virzienā jums būtu jāveic nedaudz vairāk nekā 600 km. Ieskatoties kartē vai navigācijas sistēmā, atklājas, ka attālums no Viļņas līdz Rīgai un tad no Rīgas līdz Tallinai ir ļoti līdzīgs – ap 300 km.

Teorētiski daudzi jaunie elektromobiļi to nodrošinātu bez kādām problēmām, prasot tikai vienu papildu uzlādi. Piemēram, Volkswagen ID.3, Kia e-Niro vai Peugeot e-2008 ar vienu “uzpildīšanos” var nobraukt no 300 līdz 450 km. Taču daudz kas ir atkarīgs no ceļojuma maršruta –, vai brauksiet pa taisnāko ceļu, vai pa ceļam apmeklēsiet dažādus objektus, vai ceļosiet pa šosejām vai mazākas nozīmes ceļiem.

Derēs tam, kurš plāno

Autožurnālists Vitolds Miļuss, kurš ar elektroauto uzstādījis dažādus rekordus un ir apceļojis visas trīs Baltijas valstis, norāda, ka garie braucieni jāsāk ar pareizā elektromobiļa izvēli.

“Ja pošamies uz citu valsti, ceļošana ar auto, kura sniedzamība ir līdz 200 km, var būt problemātiska. Lai gan uzlādes tīkls nu jau ir visai plašs, laika tērēšana, lieki apstājoties, var izvērsties apgrūtinoša un pat kaitinoša. Protams, jūs varat izvēlēties mazāku braukšanas ātrumu, nekā pārvietojoties ar benzīna vai dīzeļa auto, taupot enerģijas rezervi, taču baterijas kapacitātei būtu jābūt vismaz 50 kWh. Tas ir fakts,” saka pieredzējušais ceļotājs.

Tomēr V. Miļuss norāda, ka liels ar vienu uzlādi veicamais attālums pats par sevi vēl negarantē sirdsmieru. Jebkurā gadījumā pirms došanās garākos braucienos viss ir jāsaplāno – ir jāizveido maršruts un jāliek lietā specifiskas lietotnes.

“Elektriskais auto ir piemērots cilvēkam, kuram patīk plānot; tāda ir specifika. Pašlaik ir pieejamas lietotnes, kas diezgan precīzi parāda, kur atrodas uzlādes stacijas, un tās kalpo kā brauciena plānošanas rīks. Visa informācija tiek nodrošināta reāllaikā, un tas ir svarīgi: ja ceļā ir stacija, bet tā nedarbojas, tās var būt brauciena beigas. Dažkārt gadās tā, ka vakar viss vēl strādāja, bet šodien tā vairs nav, un tiešā tuvumā cita uzlādes punkta nav,” viedo risinājumu nozīmi uzsver V. Miļuss.

Citu valstu īpatnības

Daloties savā pieredzē, entuziasts, kurš ar elektromobiļiem sasniedzis ne vienu vien rekordu, piebilst, ka ir jāizpilda vēl citi mājasdarbi, it īpaši dodoties uz ārvalstīm. Tas ir tāpēc, ka var rasties uzlādes problēmas, kas saistītas ar norēķiniem vai uzlādes stacijas aktivizēšanu.

“Piemēram, neērtības var radīt uzlādes staciju specifika: dažas no tām ir bez maksas, citas par maksu, dažu lietošanai nepieciešams lejupielādēt norēķinu lietotni, vēl citās uzlādes aktivizēšanai nepieciešams jau ieskaitīts kredīts. Citiem vārdiem, ir dažādas nianses, tādēļ ir svarīgi izpētīt, kādas uzlādes stacijas atrodas nospraustajā maršrutā.

Bija gadījumi, kad, ierodoties noteiktā vietā, uzlādes stacija ir, gaismas deg, bet tu stāvi lietū vai sniegā, kaut ko spaidi, meklējot, kā iedarbināt termināli, un, līdz sākas uzlāde, paiet 15 minūtes. Tādēļ daudz jēdzīgāk ir sagatavoties iepriekš, lai nav jādrebinās lietū vai sniegā,” saka V. Miļuss.

Tālo distanču speciālists atklāj, ka, braucot garos gabalus, viņš vienmēr cenšas saglabāt gaitas rezervi tādēļ, ka sevis iedzīšana stūrī rada stresu, un tad no ceļojuma vairs nav nekāda prieka.

“Esmu sapratis, ka labāk ir ieplānot apstāšanos ik pēc apmēram 200 km un tad raudzīties, kāda ir situācija nākamajos 200. Ja ceļā redzu uzlādes staciju, es tajā sirdsmiera pēc pieturu, pat ja auto rāda, ka vēl var nobraukt 60 km. Auto ir uzlādēts, un es esmu mierīgs.

Man nepatīk lieki stresot, baidoties palikt bez elektrības pašā nepiemērotākajā vietā un laikā, un ir jāņem vērā, ka risks te ir lielāks, nekā braucot ar benzīna vai dīzeļa automašīnu, kam iedegusies degvielas rezerves lampiņa. Kad uzlādējat auto un redzat, ka jūsu rīcībā atkal ir 300-400 km nobraukuma rezerves, jums atkal ir rīcības brīvība mierīgs prāts,” skaidro autožurnālists.

Ceļošana kā izklaide

Ievērojot šos ceļošanas principus, nevajadzētu rasties problēmām ne ar vienu no jaunajiem elektromobiļiem. Piemēram, ar 64 kWh bateriju aprīkotais Kia e-Niro ar vienu uzlādi var nobraukt līdz 455 kilometriem, un pie 20% baterijas līmeņa nobraukuma rezerve joprojām būs 80-90 km. Ātrās uzlādes stacijā baterijas uzlādei līdz 80% līmenim būs nepieciešams tikai nedaudz vairāk kā pusstunda, un auto atkal būs gatavs nobraukt vairāk nekā 300 km.

Jaunais Kia EV6, kas jau drīzumā būs pieejams visā Baltijā, ceļošanu padarīs vēl ērtāku: pilnībā uzlādēta 77,4 kWh baterija ļaus nobraukt vairāk nekā 500 kilometru, tādēļ ar auto būs iespējams paveikt ne vien lielāku attālumu, bet arī saglabāt lielāku rezervi.

Visbeidzot eksperts norāda, ka ceļojumu ar elektrisko auto var uztvert arī kā sava veida izklaidi.

“Jā mēs runājam par brīvā laika pavadīšanu, ainavu baudīšanu, došanos uz interesantiem objektiem, ir zināma līdzība starp elektrisko automobili un kemperi. Jūsu mērķis ir nevis kaut kur steigā aizskriet, bet redzēt interesantas vietas un lietas, un šādā gadījumā pats brauciens, ceļošanas process kļūst par piedzīvojumu un izklaidi. Ja raugās un noskaņojas šādi, garā braucienā var doties arī ar elektrisko auto,” rezumē V. Miļuss.

 
Visi komentāri
 
ImI 3.jūnijs 2021 12:37
14 5 Atbildēt

Izklausās laba izklaide - apskatīt interesantas uzlādes stacijas un patusēt labā kompānijā gaidot kamēr atbrīvosies lādētājs...

R(8) 3.jūnijs 2021 14:23
14 6 Atbildēt

Raksta jau tiek pieminets , ka galvenais pats braucamais celosanas procesa klust par piedzivojumu un izklaidi , tadad aizbraucot ekskursija uz Lietuvu vai Igauniju , vari aizmirst par dabas vai kulturas objektu baudisanu , viss tavas brivdienas vai atvalinajums paies meklejot to elektribas stabu un pavadot pie vinam entas stundas un kur tad atrodas sie vissi e-auto uzlades punkti , pie Mac Donalda vai lielveikalu stavietas , atvainojiet , bet es sadu atvalinajumu nevelos

Shiirs 3.jūnijs 2021 15:14
9 16 Atbildēt

Kādam mazohistam jābūt lai atvaļinājumā brauktu ar savu personīgo mašīnu. Lidmašīna un ja vajag auto, tad nomas auto turpat no lidostas. Bet ja tu esi aizvēsture, kas uz viļņu vēl brauc ar auto, es tevi ar to apsveicu.

Tu citiem stāsti, cik ir pizģets braukt ar elektro, jo tak jālādē, jātērēe laiks, bet pats esi gatavs ar kūpošo lamatu 5 stundas urbt uz viļņu un pēc tam 5 stundas urbt atpakaļ.

Tās ir tādas bomāru izklaides. Bet tev bomār piestāv

Pļurkt 3.jūnijs 2021 17:35
6 1 Atbildēt

Jēziņ kāds mudaks!!!

5 st līdz Viļņai ir ar velosipēdu jābrauc!!!

Laaciz 3.jūnijs 2021 18:11
3 0 Atbildēt

Iedomājies ir cilvēki, kam patīk tāda pavisam vienkārša lietā kā "Roadtrip".

didzisk 3.jūnijs 2021 15:27
5 5 Atbildēt

Gadu atpakaļ 3 nedēļu laikā izbraukājām Norvēģiju no Oslo līdz Lofotu salām - kopumā pāri 3000 km. Nissan Leaf, 390 km gaitas rezerve. Ātrākā valstī - kā Vācijā - varētu dusmoties, ka nesanāk nobraukt dienā 1000 km. Bet ar prāmjiem gar Ziemeļjūru tālāk kā 250-300 tāpat nesanāk.

Un ar bērniem mašīnā tālāk par 200 km tāpat grūti nosēdēt. Tāpat gribas izkāpt, kaut ko apēst vai iedzert kafiju. Izstāvēt rindu uz tualeti, jo visi arī ar parastajām mašīnām gāžas turpat. Bija 2 vai 3 vakari, kad dabūju braukt no viesnīcas uz lādētāju un sēdēt stundu, gaidīdams, bet pārsvarā man viesnīcās ļāva lādēt pa nakti.

Un ja es rēķinos, ka man jāmeklē lādētājs ap 200 km no šejienes, bet man rezerve ir vēl 150, tad tādā diapazonā lādētāju vajadzētu varēt atrast arī Latvijā.

Feņķis 3.jūnijs 2021 15:35
5 7 Atbildēt

Šajā saitā ir jūtams senilu demences māktu EV heiteru īpatsvars.

R(8) 3.jūnijs 2021 15:50
3 1 Atbildēt

Es esmu tads idiots , kas vasara dodas celojuma ar kemperi un celojam pa visu eiropu ,ta ir 5 nedelu atputa musu gimenei no ikdienas stresa , bet nu tadam ka tev , tas ir nesaprotams , jo tu nekad atvalinajuma neesi bijis

Bomžara 3.jūnijs 2021 16:02
2 8 Atbildēt

Ar kemperi? Tu domāji gulēt kaut kādos apšaubāmos stāvlaukumos, jo viesnīcai naudas nav. Piepirstā busiņā. Un dirst iet dušā, kura pēc tam mazgājās tava sieva ja? ahujeķ

Es tiktikko biju portugālē. Tur nekur nav atļauts piebraukt pie jūras ar kemperi. Ne tikai tā ka stāvvietā iebraukt, bet zīme jau ir kilometri 3 pirms jūras. Par laimi. Citādi visticamāk stāvvoetas pie jūras būtu bomžu apsēstas.

Tākā nestāsti pautus lūdzu bomār, mēs ļoti labi zinām kas tu esi.

Shiirs 3.jūnijs 2021 16:07
4 7 Atbildēt

Ah tad vecais marasmātiķis klaiņo ar busiņu pa eiropu? Man tev ir ieteikums. Kad iesi atkal likt kluci mežā blakus parkingam, uzmanies, iespējams lācis nāk!

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Pa ceļam uz Marbelja 95 benzīns 1.799 un dīzelis 1.649 EUR. Paskaties iAuto iepriekšējo video no LV (+ VIDEO) 8

Attēlos un video var redzēt, kādas šobrīd ir degvielas cenas Spānijā, Latvijā un Lietuvā. Lasīt vairāk

 

Arī kā sedans - Volkswagen Passat Ķīnai 7

Jaunākais Volkswagen Passat Eiropā ir pieejams tikai universāla modifikācijā, taču Ķīnā to var nopirkt ar sedana virsbūvi. Lasīt vairāk

 

ADAC: Ķīnas autobūve ir nopietni konkurenti 8

Vācijas automobiļu kluba ADAC eksperti nonākuši pie secinājuma, ka Ķīnas autobūves produkcija pēdējos gados ir stingri pielikusi un min Eiropas ražotājiem uz papēžiem. Lasīt vairāk

 

2,8 sekundes līdz simtam - Mercedes-AMG prezentē 816 Zs jaudīgu kupeju (+ FOTO) 7

Vācijas Mercedes-AMG Šanhajā, Formula-1 sacensību pasākuma laikā nodemonstrējis savu GT saimes flagmani, kupeju Mercedes - AMG GT 63 S E-Performance, kas nodrošināta ar 816 Zs jaudīgu hibrīdiekārtu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti