Latvija sāks Rail Baltica pamatlīnijas būvniecību 6

 

Foto: Publicitātes attēls

Nozare.lv | 23.maijs 2024 10:45

Sasniedzot vēl vienu Rail Baltica projekta būtisku posmu, Latvija sāks pamatlīnijas būvniecību. 21. maijā Rail Baltica komanda, Eiropas Komisijas pārstāvji un starptautiskie partneri no Francijas, Itālijas, Polijas, Lietuvas un Igaunijas tikās Rīgā. Projekta partneri, atzīmējot šo simbolisko brīdi, izveidoja laika kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, kuru iebūvēs pamattrases pamatos.

“Rail Baltica projekta nozīmība un Baltijas reģiona ātra un uzticama savienojuma nodrošināšana ar Rietumeiropu jaunajos ģeopolitiskajos apstākļos ir īpaši augsta. Mūsu kopējās ambīcijas ir nodrošināt pārrobežu savienojumu Rail Baltica projekta pirmās kārtas ietvaros līdz 2030. gadam, tostarp paredzot Rīgas integrāciju, un pamattrases būvniecība ir galvenā prioritāte. Mēs esam veikuši nepieciešamos priekšdarbus, lai turpmākos darbus nodotu pieredzējušiem būvniekiem. Vēlu veiksmi un izdošanos mūsu partneru komandai no Francijas, Itālijas un Polijas!” uzsver satiksmes ministrs Kaspars Briškens.

“Rail Baltica mūs tuvina Francijas prezidenta Emanuela Makrona pieminētajai “vilcienu Eiropai”, kuru mēs veidojam, lai panāktu spēcīgu, ilgtspējīgu un vienotu Eiropu. Francija ir pagodināta ar saviem dzelzceļa nozares līderiem piedalīties šajā projektā, lai kopā ar Latvijas un Eiropas partneriem būvētu jauno dzelzceļu,” sacīja Francijas Ārējās tirdzniecības, ekonomikas veicināšanas, Frankofonijas un franču diasporas lietu valsts ministrs Franks Riestērs (Franck Riester).

“Rail Baltica mums ir nepieciešams ekonomiskajai attīstībai un lai tuvinātu Baltijas valstis Eiropai. Projektam ir spēcīgs Eiropas Komisijas atbalsts, un kopš kara sākuma Rail Baltica nozīmīgums ir vēl vairāk pieaudzis,” saka Eiropas Komisijas Ziemeļjūras-Baltijas TEN-T koridora koordinatore Katrīna Trautmane (Catherine Trautmann). “Tā nav tikai prioritāte, tā ir nepieciešamība. Rail Baltica bieži tiek minēts kā piemērs pārejai uz jaunu dzelzceļa sistēmu. Ir ļoti svarīgi mobilizēt zināšanas un pieredzi, un Latvija to veiksmīgi ir izdarījusi galvenās līnijas būvniecībai.”

Rail Baltica nacionālā ieviesēja Latvijā  - Eiropas Dzelzceļa līnijas uzraudzībā plānots, ka būvniecības kopuzņēmums ERB Rail JV PS būvēs apmēram 230 km galvenās dzelzceļa līnijas, kas ietver arī 175 inženiertehniskās struktūras, 11 dzīvnieku pāreju, 42 viaduktus, 81 ceļa tiltu un 32 dzelzceļa pārvadus. Starptautiskā uzņēmumu apvienība E.R.B. Rail JV PS ir reģistrēta Latvijā, un to izveidojuši trīs Eiropas vadošie inženiertehniskie un būvniecības uzņēmumi ceļu, dzelzceļa, tērauda konstrukciju un lielu betona konstrukciju būvdarbu jomā: Eiffage Génie Civil SAS (Francija), Budimex S.A. (Polija) un Rizzani de Eccher S.p.A. (Itālija).

Rail Baltica pamattrases izbūvi īstenos posmos, sākotnēji pasūtot pirmās kārtas būvdarbus Bauskas novadā pie  Iecavas, kur nākotnē atradīsies Rail Baltica infrastruktūras apkopes punkts. Infrastruktūras apkopes punkts aptvers apmēram 16,5 hektārus lielu platību un būvniecības laikā kalpos kā būvniecības loģistikas bāze, nodrošinot savienojumu ar esošo 1520 mm sliežu tīklu un maksimāli izmantojot dzelzceļu būvmateriālu un tehnikas transportēšanai.

“Latvija uzsāk pamatlīnijas būvniecību jau ar ievērojamu uzkrātu pieredzi būvdarbos RIX Rīgas lidostas un Rīgas Centrālā mezgla posmos, un mums ir spēcīgi partneri – gan būvuzņēmējs, gan būvinženieris,” akcentē Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Ēriks Diļevs.

Rail Baltica pamattrases būvniecības uzsākšana iezīmē būtisku pagrieziena punktu projekta darbu izpildē. “Plānots, ka šogad vairāk nekā 150 km no pamattrases norisināsies būvniecības darbi. Lai gan milzīgs darbs vēl ir priekšā un, visticamāk, neiztiksim arī bez izaicinājumiem, nākamo projekta ieviešanas posmu panākumi būs tiešā mērā atkarīgi no vēl ciešākas sadarbības starp dažādiem projekta partneriem un iesaistītajām pusēm. Novēlu veiksmi visām projekta komandām un pamattrases būvniekam Latvijā,” pauž RB Rail AS valdes priekšsēdētājs Marko Kivila.

Pamattrases sarkanās grāmatas FIDIC ietvarlīgums nosaka maksimālo līgumsummu 3,7 miljardus eiro. Tas nozīmē, ka konkrētas katra trases posma izmaksas tiks aprēķinātas pēc būvprojektu saņemšanas. Līguma vadību, darbu un izmaksu uzraudzību veiks pasūtītājs Eiropas Dzelzceļa līnijas un būvinženieris Italferr (Ferrovie dello Stato Italiane Group). Līguma izpildes uzraudzību veiks Satiksmes ministrija.

Kopuzņēmumam ERB Rail JV PS ir plaša pieredze un zināšanas stratēģisku objektu būvniecībā Eiropā. ERB Rail JV PS projektu vadības direktors Endijs Svifts (Andy Swift) skaidro: “Mums ir plaša pieredze un zināšanas stratēģisko objektu būvniecībā Eiropā, ar spēju rentabli un savlaicīgi nodrošināt pasaules līmeņa kvalitāti dažādās valstīs. Ņemot vērā paredzamo darbu vērienu, ir skaidrs, ka galvenajos būvdarbos būs plaši iesaistīti vietējie būvuzņēmumi. Vēl viens nozīmīgs virziens būs sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti, piesaistot studentus, kuriem tā būs unikāla iespēja gūt pieredzi Eiropas dzelzceļa infrastruktūras izbūves projektā. Jāatzīmē, ka šis ir vairāku gadu projekts, tāpēc ERB Rail sadarbība gan ar vietējiem inženieriem, gan esošajiem un topošajiem studentiem ir būtiska projekta veiksmīgai norisei.”

Francijas Eiffage ir nozīmīgs būvniecības un koncesiju dalībnieks Eiropā. Eiffage uzbūvēja ātrgaitas dzelzceļa līniju Bretagne-Pays-de-la-Loire Francijā un piedalās Apvienotās Karalistes ātrgaitas dzelzceļa līnijas High Speed 2, kas savieno Londonu un Birmingemu, būvdarbos. Polijas Budimex ir viens no līderiem dzelzceļa būvniecībā Polijā. Patlaban uzņēmums īsteno tādus līgumus kā jaunā Varšavas Rietumu stacija, kas ir viens no Polijas dzelzceļa (PKP - Polskie Koleje Państwowe S.A.) lielākajiem investīciju projektiem. Ģenerāluzņēmējs ir atbildīgs arī par Gdiņas ostas dzelzceļa stacijas, Elkas dzelzceļa stacijas un Czechowice-Dziedzice stacijas būvniecību. Savukārt Itālijas Rizzani de Eccher Latvijā jau strādā Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla izbūvē. Tiltu un viaduktu būvniecība ir viena no Rizzani de Eccher stiprajām pusēm. Pateicoties šai specializācijai, koncerns ir izbūvējis vairāk nekā četrus miljonus kvadrātmetru platformu un sniedzis savus inženierpakalpojumus un attiecīgo aprīkojumu vairāk nekā septiņu miljonu kvadrātmetru platformu būvniecībai.

 
Visi komentāri
 
Eiromīzija 23.maijs 2024 12:30
4 0 Atbildēt

Muma te visādi populisti un opozīcijas partijas, vēl visi tie eksperdi, kas 2007.g. teica ka nebus nekāsas krīzes, sāka nodirst Rail baltica, ka pizdets cik dārgi.

Ilgi piekrītu. Jo visur sabāzti savējie cilvēki, bet tas ka dārgi- diez vai.

Paskatieties kas notiek pasaulē.

Highspeed 2 anglijā, vispār nokancelēja, jo izmaksas 150miljardi no sākumā plānotajiem 30-40miljardiem.

Viņi nokancelēja jo viņiem tur jau ir dzelzceļs, bet viņi gribēja pa visu uk vilcienh ar 350km/h.

A mums nav vispār, tapēc to tomēr vajag.

Gribas aizbraukt uz poliju

650 23.maijs 2024 13:26
0 0 Atbildēt

Es vislaik domāju, ka nu tūliņ drīzvien jau būs uzbūvēts.Studenti 24/8 nes gulšņus (špalas), metalurgi kausē tēraudu un štancē sliedes.Darba Duna dzirdama plašā apkārtnē no Masirbes līdz pat pašai Rēseknei.Bet izrādās ka vēl nemaz nav uzsākts.

(c) ,, Plānots, ka šogad vairāk nekā 150 km no pamattrases norisināsies būvniecības darbi... - varbūt kāds zin (nojauš), kurš diez LOhs ir uzrakstījis (sakombionanonējis) šo lielisko teikumu?

0pis 23.maijs 2024 14:23
0 0 Atbildēt

Pīppauzēs (5min reizi stundā) strādnieki pīpo Prīma papirosus vai dzer Liepājas Kafijas uzmundrinošo dzērienu, abiem nesanāk laika, jo jānodod dzelzceļš ievērojot labprātīgi uzņemtās eirosaistības.

650 24.maijs 2024 13:09
0 0 Atbildēt

Tev ir cerība, ka tiešām piedzīvosim iespēju pavizināties? Varbūt tā ir karma.Krievs taču mums atstāja mantojumu- pusbūvēto jelgavas šosseju,pussabrukušo ērgļu tankutraktu un/vai mežā iecirsto j-malas apvedceļu. Mēs/viņam tagad atdarīsim- atstāsim vienu (vidējo..) sliedi un uzsākto tiltu pār zap.Dvina likteņupi.

Kanibaals 25.maijs 2024 0:09
0 0 Atbildēt

Sāks un apturēs, prasīs vēl finansējumu, jo nevarēja paredzēt, ka sliedes taisni jāliek nevis šķībi.

Chalenger 25.maijs 2024 19:26
0 1 Atbildēt

Nu ko jūs tur cepaties, protams, ka uzbūvēs, mans mazdēls, kad būs liel vīrs, brauks restorānvagonā, ēdot hamburgeru un uzdzerot koļu

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Citi raksti
 

Izceltie raksti

Abiem paveicās (+ VIDEO) 12

Uz gājēju pārejas satiekas divi satiksmes dalībnieki, kuriem, iespējams, vajadzētu pārlasīt satiksmes noteikumus. Lasīt vairāk

 

Vai tu šodien ielēji degvielu? Tikai šodien: 12 centu atlaide Circle K un citur? 21

19. jūnijā visas dienas garumā Circle K Latvia piedāvās degvielu ar 12 centu litrā lielu atlaidi visiem uzņēmuma lojalitātes programmas dalībniekiem. Šī ir ikgadēja uzņēmuma globāla akcija, kas norisināsies ne tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, bet vēl aptuveni 2000 degvielas uzpildes stacijās visā Eiropā. Lasīt vairāk

 

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Jaunākā KGM elektriskā krosovera apskats (+ VIDEO)

KGM Torres EVX ir elektrisks krosovers no Dienvidkorejas, un tā cena sākas ar 40 000 eiro. Torres EVX uzbūve ir vienkārša - viens elektromotors priekšā, priekšējā piedziņa un uzlādes vāciņš kreisajā priekšējā spārnā.Turpretim tehniskie dati nemaz nav tik vienkārši. Lasīt vairāk

 

Ar sveicienu no astoņdesmitajiem - Fiat piesaka krosoveru Grande Panda (+ FOTO) 10

3,99 m garais Grande Panda līdzinās Panda vectētiņam no tālajiem astoņdesmitajiem gadiem. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti