Igaunijas valdība piektdien par 11 miljoniem eiro palielināja valsts standartu kompānijas "Metrosert" pamatkapitālu, lai uzņēmums varētu Lietišķo pētījumu centrā (RUK) sākt trīs jaunus darbības virzienus - bezpilota tehnoloģijas, ūdeņraža tehnoloģijas un autonomas vadības transportlīdzekļi.
Pirmajā sēdē pēc valdības koalīcijas atjaunošanas Reformu partijas un liberālās partijas "Igaunija 200" ministri vienojās par "Metrosert" pamatkapitāla palielināšanu, un ekonomikas un rūpniecības ministrs Erki Keldo uzsvēra, ka investīcijas veicinās ātrāku pētījumu un izstrādes virzību, kas Igaunijai sniegs augstu pievienoto vērtību.
Ministrs paskaidroja, ka Igaunijā ir attīstīta jauno tehnoloģiju izstrāde, taču viena no lielākajām problēmām ir izmēģinājumu potenciāla trūkums, lai izstrādātais sasniegtu rūpniecisku mērogu. Ar ieguldījumu "Metrosert" tiks attīstīta infrastruktūra un zinātniski pētnieciskais potenciāls trīs jomās.
Viņš piebilda, ka trīs atzari izraudzīti pēc rūpīgas analīzes, kurā tika atzīti par visperspektīvākajiem.
"Metrosert" valdes priekšsēdētājs Aigars Vaigu norādīja, ka lietišķo pētījumu izstrāde notiek pastāvīgā saziņā ar uzņēmējiem un ņemot vērā to vajadzības.
Bezpilota tehnoloģiju jomā RUK atbalsta dronu tehnoloģiju attīstību Igaunijā, sniedzot bezpilota lidaparātu tehnoloģiju ekspertīzi, testēšanas un sertifikācijas pakalpojumus un atbalstu inovatīvu risinājumu ieviešanā. Tā ir strauji augoša un daudzsološa joma, ko veicina tehnoloģiju sasniegumi sensoru, mākslīgā intelekta, skaitļošanas un materiālu jomā.
Ūdeņraža tehnoloģiju attīstību raksturo pieaugoša nepieciešamība pēc ilgtspējīgas enerģijas pārvaldības un atjaunīgiem enerģijas avotiem. Ūdeņraža tehnoloģiju sektora darbības uzsākšana radīs un atbalstīs nozares ekosistēmu un atbalstīs Igaunijā strādājošos uzņēmumus starptautiski konkurētspējīgu pakalpojumu, produktu un tehnoloģiju radīšanā, norāda RUK.
Autonomo transportlīdzekļu sektora uzsākšana sadarbībā ar Igaunijas Transporta aģentūru dos iespēju valstī attīstīt autonomas vadības automašīnas un tās sertificēt Eiropas Savienībā, tādējādi sniedzot nepārprotamu ieguldījumu satiksmes drošībā. "Metrosert" mērķis ir kļūt par vadošo Eiropas autonomas vadības transportlīdzekļu testēšanas un izstrādes centru ar lauka laboratoriju un tiesisko regulējumu, kas atbalsta inovācijas un nodrošina cilvēku drošību.
Lietišķās pētījumu centra pētniecības un attīstības aktivitātes tiks vērstas uz kopumā piecām jomām - biorafinēšana, bezpilota tehnoloģijas, autonomas vadības transportlīdzekļi, ūdeņraža tehnoloģijas un veselības dati. Kā pirmais darbības virziens 2024.gadā tika uzsākta biorafinēšana, kas ļauj uzsākt jaunas aktivitātes koksnes ķīmijas un plašākā nozīmē biomasas pārstrādes jomā. Valdība tam ir atvēlējusi piecus miljonus eiro.
Centrs tika izveidots 2023.gadā kā "Metrosert" pētniecības un attīstības struktūrvienība, lai atbalstītu Igaunijas uzņēmumus zināšanu ietilpīgu produktu un pakalpojumu izstrādē. "Metrosert" galvenais uzdevums ir palīdzēt uzņēmumiem ieviest inovatīvas idejas tirgū un veiksmīgāk sasniegt starptautiskos tirgus, izmantojot revolucionārus produktus, pakalpojumus un inovācijas. "Metrosert" darbojas kā tilts starp biznesu un zinātni, veicinot sadarbību un ilgtspējīgu izaugsmi.