Pasākums, kas simtgadi bija pulcējis praktiski visus aktuāli darbojošos auto ražotājus šogad pēc vīrusa pārtraukuma tukšajiem gadiem bija īpašs. Ielas valodā runājot to varētu nosaukt par viena Eiropas ražotāja Renault un pārīša lielo Ķīnas ražotāju "korporatīvu", bet dēļ seno spēkratu īpaši izveidotās ekspozīcijas – arī par pop-up auto muzeju.
Pie kam – super augstas kvalitātes un ar izcilu estētiski - informatīvo baudījumu, kas dēļ vietas, brīvā laukuma, izstādes gaismām ir "neceļami" nevienam muzejam. Dēļ šīs ekspozīcijas vien bija vērts apmeklēt un kāds vai kāda to vēl var paspēt, jo izstāde tikai ir atvērusies. Tā kā tās titulziņā ir teikts, ka auto nākotne ir šeit, atļausimies apgalvot, ka jā. Ziņa ir patiesa. Pēc 2-3 gadiem arī Latvijā ikviens auto pircējs sākotnēji jau izdarīs izvēli par diviem kritērijiem – pirkt "veco" Eiropas, Korejas vai Japānas zīmolu auto vai Ķīnas auto un pirkt iekšdedzes dzinēja auto (vienalga kādā izpildījumā, jo arī tā sauktie elektriskie hibrīdi tāpat ir auto, kas jāuzpilda ar fosilo degvielu) vai elektrisko.
Tik vienkārši. Tie, kas sociālajos tīklos parasti "izvemjas" – šo pasākumu, protams, var nodēvēt par auto industrijas greznām bērēm, bet katram savs. Tas, ka Eiropa kopumā pārvēršas par novecojošu muzeju – tā gan ir tāda kā mazliet satraucoša ziņa un vēl sliktāk, ka lielie spēlētāji spēj panākt vienotu rīcību tādos jautājumos, kā boikotēt Ženēvas auto izstādi, bet nevar panākt vienotību kā izbeigt karu Eiropā.
Un vēl – par ķīniešiem... Globāla atšķirība šajā jautājumā Ķīnai no mums pierastajām automašīnām, – Eiropā arī mazas mašīnītes jau gadiem var par lielāku naudu iegādāties ar patiesi premium un hi-tech aprīkojumu, kas tuvojas luksusa segmentam, bet "Padebešu" spēkrati ir izteikti augstāko tehnoloģiju un luksusa "direktoru auto" vai arī jau izteikti "prastāki" vāģi tautai. Šī "kastu" atšķirība ir tieši tik izteikta, kā Eiropas un Japānas automašīnām apmēram divdesmit gadus atpakaļ.
Ar maziem izņēmumiem, protams, bet tās ir mirkļa izjūtas, vismaz mums. Atvainojiet, ja kāds vai kāda aizskarti. Suņi rej, bet karavāna iet tālāk – ja civilizācija vēl eksistēs, tad būs arī auto un vismaz vienā jomā Latvija ir apsteigusi Eiropu – Gada Auto mūsu zemē ir nu jau spēcīgāks un efektīvāks pasākums kā tas šogad bija Eiropā. Un vēl – Šveices gaiss nomierina un Ženēvas izstāde tomēr ir un paliek kā auto pasaules Davosa.
Jāni, cik maksāja biļetīte?