Šogad Latvijā reģistrēti jau vairāk kā 7000 elektromobiļu un tiek prognozēts, ka jau 2030. gadā katrs septītais spēkrats uz Latvijas ceļiem būs tieši elektroauto, tāpēc pieaug arī nepieciešamība pēc uzlādes iespējām, tostarp daudzdzīvokļu mājās.
Jaunajos projektos aizvien biežāk uzlādes stacijas tiek ieplānotas jau būvniecības posmā, taču tās iespējams uzstādīt arī vecākās ēkās. Daudzi eksperti norāda, ka auto uzlādes iespējas jau tuvākajā nākotnē būs tikpat izplatītas kā pieeja internetam.
2020. gadā veiktās izmaiņas normatīvajā regulējumā paredz, ka jaunām daudzdzīvokļu ēkām (ja ir vairāk par 10 stāvvietām) jau būvniecības laikā ir jāizveido kanāli elektrības kabeļiem, lai nākotnē nepieciešamības gadījumā varētu ierīkot uzlādes punktus. Tas ir attiecināms ne tikai uz pazemes autostāvvietu, bet arī uz stāvvietām pieguļošajā teritorijā. Šādos gadījumos piemērotākais būs modulārais uzlādes risinājums – kamēr uzlāde nav nepieciešama, uzstāda lādētāja korpusu, kurā paslēpj pienākošos vadus. Savukārt, kad uzlāde ir nepieciešama, atliek tikai uzstādīt uzlādes kontrolieri, ko profesionāls elektriķis var paveikt ļoti ātri.
Uzlādes stacijas vecākās daudzdzīvokļu ēkās
Runājot par vecākām ēkām, jāuzsver, ka, iekļaujot uzlādes vietas ierīkošanu mājas renovācijas projektā, var būtiski samazināt nepieciešamo saskaņojumu skaitu. Arī šādā gadījumā modulārā pieeja ļauj paslēpt kabeļus tukšās lādētāju kastēs līdz brīdim, kad kādam no iedzīvotājiem ir nepieciešamas uzlādes iespējas, taču pirms tam ir nepieciešams izvērtēt, vai strāvas stiprums ir pietiekams, lai varētu darbināt auto lādētājus. Šo izvērtējumu var veikt elektriķis, nosakot, vai nepieciešams palielināt pieslēguma jaudu. Slodzes pārvaldības kontrolieris, kas ir uzstādīts elektrības skapī ļauj efektīvi izmantot esošo strāvas pieslēgumu un iespējams, ka nav nepieciešams palielināt pieslēguma jaudu. Gadījumā, ja ēkā ar elektrību jau tiek nodrošināta arī, piemēram, apkure, visticamāk, strāvas stipruma palielinājums būs nepieciešams.
Kāds ir nepieciešamais strāvas stiprums?
▪ Elektrības pieslēgumam ir jābūt pietiekami jaudīgam, lai pilnībā uzlādētu elektroauto vienas nakts laikā.
▪ Minimālā jauda, kas nepieciešama, lai sāktu auto uzlādi vienfāzes savienojumā, ir 6A (=1,4 kW).
▪ Lai auto varētu pilnībā uzlādēt vienas nakts laikā, ieteicams, lai vienai automašīnai būtu vismaz 4 kW pieejamā jauda, kas ir 6 A katrā fāzē trīsfāžu savienojumā.
▪ Uzlādes iekārtas skapī ir uzstādīts slodzes pārvaldības kontrolieris. Tas nolasa mājas kopējo enerģijas patēriņu un sūta signālu lādētājiem par to, cik daudz pieejamās jaudas ir atlicis automašīnu uzlādei. Prioritāte ir mājas elektroenerģijas patēriņam, nevis automašīnu lādētājiem.
▪ Slodzes pārvaldības kontrolieris ļauj efektīvi izmantot pieejam strāvu, lai uzlādētu auto tik ātri, cik to atļauj strāvas savienojums, un bieži vien ļauj iztikt bez dārgiem elektrotīkla uzlabojumiem.
▪ Slodzes pārvaldības kontrolieris ļauj arī integrēt auto uzlādes sistēmā saules paneļus.\
Kas ir viedā uzlāde?
Bieži tiek uzskatīts, ka viedā uzlāde notiek tad, kad ar algoritma palīdzību tiek noteikts, kurā brīdī ir labākās biržas cenas elektroenerģijai un uzlāde tiek veikta tieši tajā laikā, samazinot izmaksas, taču šis termins aptver daudz vairāk. Viedais lādētājs ir pievienots tiešsaistē – to var kontrolēt gan automātiski, gan manuāli, kad un cik daudz tas nepieciešams. Savienojumā ar slodzes pārvaldības kontrolieri iespējams sekot līdzi mājas kopējam enerģijas patēriņam un elektroauto lādēšanai izmantot tikai pāri palikušo jaudu. Savukārt, ja tiek izmantoti saules paneļi un saules enerģijas ir daudz, viedais lādētājs savienojumā ar slodzes pārvaldības kontrolieri var palīdzēt uzlādēt auto arī bez maksas.
Kurš uzlādes risinājums ir piemērots daudzdzīvokļu mājai?
Runājot par elektroauto uzlādi daudzdzīvokļu mājā, ir svarīgi analizēt vairākus aspektus, ne tikai uzlādes ierīču uzstādīšanu. Ir svarīgi, lai visi lādētāji būtu vienā sistēmā, kurā tie savstarpēji ņem vērā uzlādes vajadzības un nepārslogo elektrotīkla pieslēgumu.
Izvēloties piemērotāko uzlādes risinājumu, ieteicams uzreiz izvēlēties gan iekārtu, gan programmatūru, kas darbojas, izmantojot vienotu, atvērtā tipa standartu OCPP – tas nozīmē, ka šīs iekārtas un programmatūra ir savietojama arī ar citu uzņēmumu programmatūru vai aparatūru. Tiesa, ieteicamākais risinājums tomēr ir viena un tā paša ražotāja iekārta un programmatūra, piemēram, “VOOL” piedāvā viedu uzlādes risinājumu, kurā ar OCPP saderīgiem lādētājiem un slodzes pārvaldības kontrolieri ir iekļauta arī uzlādes pārvaldības programmatūra.
Daudzdzīvokļu namu pārvaldītāji var izvēlēties – lādētājus īrēt vai pirkt, kas nozīmē zemākas izmaksas ilgtermiņā. Tāpat iespējams izvēlēties, vai lādētāji būs koplietošanas vai individuālas lietošanas – ja īpašnieka stāvvietā novietots privātais lādētājs, to var izmantot tikai tā īpašnieks, bet, ja lādētājs atrodas koplietošanas uzlādes punktos, iedzīvotāji tos var izmantot pārmaiņus un visbiežāk tos pārvalda tieši ēkas pārvaldnieks vai kompānija, kas apsaimnieko ēku.
Kam pievērst uzmanību norēķinos?
Ir svarīgi izvēlēties programmatūras risinājumu, kas ļauj norēķināties atbilstoši katra lietotāja patēriņam. Mūsu kompānijas piedāvātajā risinājumā lietotājs identificē sevi ar personalizētu RFID karti vai tālruni un mēneša beigās tiek saņemts rēķins, atbilstoši patērētajai elektroenerģijai. Piedāvātā norēķinu sistēma ir viegli pārvaldāma tās programmatūras platformā, turklāt, ir iespējams automātiski nosūtīt pārskatus par katru dzīvokli uz tā cilvēka e-pastu, kurš sagatavo rēķinus iedzīvotājiem. Ir iespējams izvēlēties veikt maksājumu arī pēc katras uzlādes, tomēr tādā gadījumā par katra rēķina sastādīšanu tiek piemērota neliela papildus maksa.
Uzlādes stacijas daudzdzīvokļu mājā ir ieguldījums nākotnē, taču ir svarīgi vienoties, kurš ir atbildīgs par uzlādes punktu pārvaldību – iedzīvotāju biedrība, mājas pārvaldnieks vai tml. Vietā, kur ir daudz lādētāju, svarīga ir vienota sistēma, kas nodrošina pārskatāmu rēķinu izrakstīšanu un efektīvu slodzes pārvaldību. Renovējot autostāvvietu vai veidojot jaunu, svarīgi ņemt vērā, ka nākotnē nepieciešamība pēc uzlādes stacijām var pieaugt. Uzlādes iespēja vairs nav greznība, bet gan nepieciešamība, kas veicina labāku dzīves kvalitāti un augstāku īpašuma vērtību.
Ja viņiem tur tie novietotie auto būtu novietoti novietošanas noteikumiem atbilstoši, tad novietošanas iespēju būtu vēl mazāk.Vai pat daudzās vietās (un to tuvākajā tuvumā) nebūtu vispār iespējams neko novietot.Bet nu zin kā, no Nabagiem un viņu vecajiem graustiem jau neko nepaņemsi,tapc jāspiež uz Jaunajiem.
Demaukogoģija un "apgūšana" ir topā un arvien izvēršas plašumā,neatkarīgi no aizdedzes un piedziņas katram loham neizbēgami būs Jāmaksā/Par!