Balanss starp drošību un ērtumu – kādēļ vairāk nelietosim interneta kodu kartes?

 

Swedbank kodu kartes paraugs Foto: Publicitātes attēls

Luminor | 28.augusts 2019 14:38

Viens no lielākajiem izaicinājumiem, attīstoties tiešsaistes pakalpojumiem, ir nodrošināt drošu, bet vienlaikus ērtu autorizācijas iespēju, it īpaši, ja internetā tiek veikti arī maksājumi.

Šīs iespējas strauji attīstās un kļūst arvien plašākas, ko ietekmējis dažādu pakalpojumu un preču iegādes pieaugums tiešsaistē. Taču palielinās arī drošības riski internetā. Tādēļ mūsdienīga identitātes apstiprināšana ir izaicinājums dažādām nozarēm, kas ievieš arvien modernākas un drošākas autentifikācijas iespējas saviem klientiem.

Ir nepieciešams nodrošināt arvien lielāku drošību tiešsaistes maksājumiem, bet šīs prasības nevar pārāk apgrūtināt klienta pieredzi un ikdienas paradumus. Tādēļ ir svarīgi atrast vidusceļu, piedāvājot iespēju gan droši, gan ērti norēķināties par saviem ikdienas pakalpojumiem. Jauni autentifikācijas risinājumi sāk iekarot savu vietu pasaulē un Latvijā, pateicoties vienkāršai lietošanai, vienlaikus nodrošinot nepieciešamo drošības līmeni.

“Statiskas paroles ir viena no vecākajām autentifikācijas metodēm pasaulē, kas gan arvien ir ļoti populāra, jo ir viegli lietojama, bet tikpat viegli tā var nokļūt arī kibernoziedznieku rokās. Turklāt paroles atcerēšanās var apgrūtināt arī lietotāja pieredzi, kad tā tiek aizmirsta un paildzina maksājuma procesu, kamēr to izdodas atgūt vai atjaunot. Tuvākajos gados arvien nozīmīgāka kļūs biometriskā autentifikācija. Šobrīd tā galvenokārt izpaužas kā identifikācija ar pirkstu nospiedumu, kas tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajām metodēm,” stāsta Kerli Gabrilovica, Luminor vadītāja Latvijā.

Eiropā jau ir sākts izmēģināt biometriskās kartes, kas ļauj veikt maksājumus, kā drošības pārbaudi izmantojot pirkstu nospiedumu. Tas pirmajā iepirkšanās reizē tiek reģistrēts un pēc tam maksājumus var veikt bez PIN koda ievades. Identifikāciju ar pirkstu nospiedumu ir viegli tehniski realizēt (piemēram, ar viedtālruni), ir vienkārša, jo notiek ātri un neprasa papildu piepūli no lietotāja perspektīvas, cilvēkam nekas nav jāatceras. Tās mīnuss ir pieejamība – jo ņemot vērā digitālās attīstības atšķirības starp valstīm vai arī dažādām sabiedrības grupām, ne visi to var izmantot. Izmantojot biometrisko autentifikāciju, ar viedierīci var tikt arī atpazīti lietotāja sejas vaibsti, acs zīlīte, pirksta nospiedums vai arī pieeja iespējama atpazīstot balsi, lietotājam atbildot uz kontroljautājumiem.

Starp pasaulē populārākajām metodēm šobrīd ir autentificēšanās ar PIN kodu un divu vai vairāku faktoru autentifikācija. Ja PIN kodu var salīdzināt ar vienu atslēgu, lai atvērtu durvis, tad divu faktoru autentifikācija jau ir kā divas slēdzamas ieejas durvis. Digitālajās platformās, lai pasargātu no riskiem, tiek izmantoti divi drošības rīki, piemēram, divi PIN kodi vai kombinācijas – PIN kods un parole, u.c. Arī šobrīd internetbanku lietotājiem aktuālā Smart-ID lietotne darbojas kā otrais faktors lietotāja autentifikācijas procesā, nodrošinot ērtas un drošas darbības internetbankā ar personalizētām ciparu kombinācijām, kuras būtu ērti atcerēties. 

„Jebkura autentifikācijas procesa mērķis ir identificēt lietotāju. Jo sarežģītāks un drošāks ir šis process, jo grūtāk ļaundarim ir uzdoties par kādu citu. Vairāku pakāpju jeb faktoru izmantošana autentifikācijas procesā palielina procesa sarežģītību un līdz ar to apgrūtina iespējamos uzbrukumus lietotāju identitātēm. Tāpat arī katram no izmantotajiem faktoriem ir jābūt neatkarīgam un pietiekami grūti apejamam, lai drošība palielinātos. Ja kā viens no faktoriem tiek izmantotas, piemēram, vienkāršas paroles vai ciparu kombinācijas, kas nepārtraukti atkārtojas, uzbrukuma iespējas palielinās. Tādēļ autentifikācijas procesā ir svarīga drošu, grūti uzminamu vai apejamu faktoru izmantošana,” uzsvēra informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina.

Smart-ID ir risinājums, kas atbilst jaunajām ES regulas prasībām par drošiem tiešsaistes maksājumiem. Lai veicinātu klientu tiešsaistes autentifikācijas un maksājumu drošību, Luminor un citas bankas no ierastajām kodu kartēm pāries uz daudz drošākiem autentifikācijas risinājumiem – Smart ID un kodu kalkulatoriem. Tie aizstās ierasto internetbankas autentifikāciju ar kodu karti un vienu paroli.

Sākot ar 10. septembri, izmantojot kodu kartes, vairs nebūs iespējams piekļūt Luminor internetbankai, tādēļ aicinām savlaicīgi pieslēgties bezmaksas mobilajai lietotnei Smart-ID. Pārmaiņas notiek, jo spēkā stāsies stingrākas Eiropas Savienības (ES) prasības saistībā ar klientu digitālo autentifikāciju, kas attiecās uz visām bankām.

 

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Porsche pastāsta par jauno Macan

Vācijas sportisko luksusa automobiļu ražotājs atklājis informāciju par jauno Macan, kas tagad būs pieejams kā pilnībā elektrisks transportlīdzeklis, divās divmotoru pilnpiedziņas versijās. Lasīt vairāk

 

Arī pārāk lēna braukšana var radīt avārijas situācijas (+ VIDEO) 11

Satiksmes drošību veido daudz un dažādi aspekti. Viens no tādiem ir – cik droši vadām savu transportlīdzekli un cik labi iekļaujamies satiksmes plūsmā. Nereti no autovadītājiem dzirdamas sūdzības par citu satiksmes dalībnieku pārgalvīgu braukšanas stilu. Tomēr ir arī tādi, kas kopējā satiksmes plūsmā neiekļaujas, jo dažādu iemeslu dēļ brauc pārāk lēni. Arī šāds braukšanas stils var radīt neprognozējamas situācijas uz ceļa. Lasīt vairāk

 

Putas vai rezerves ritenis ? TV Autoziņu eksperiments (+VIDEO) 13

Modernajās vieglajās automašīnas vietas rezerves ritenim itin bieži nemaz nav, jo rats aizņem vietu un ir smags. Tomēr melnajā stundā tas noderētu. Tā uzskata arī Autoriepu Nama direktors Oskars Krampāns, kurš izrāda Autoziņām dažādus rezerves riteņu veidus. Populārākais ir pagaidu jeb mazais rezerves ritenis, tautā saukts par "desu" vai "tableti". Pagaidu rezerves ritenis ir kompromiss starp pilnvērtīgu riepu un vispār neko. Ar tādu drīkst braukt ne tālāk par 80 km un ne ātrāk kā 80 km/h. Pagaidu riepa ir ne vien mazāka, bet arī plānāka. Lasīt vairāk

 

Laika kapsula: sportiskais 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT ar tikai 716 km nobraukumu (+ FOTO) 6

Nīderlandē piedāvā lieliski saglabātu „laika kapsulu” – 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT, kas savā 32 gadus garajā mūžā nav nobraucis pat 1000 kilometrus. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti