Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs iAuto eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
vārds, 14.novembris 2007 0:00
Paldies par atbildi!
Kā zinu par ātrumu? - ir divi ceļi, kā to uzzināju. Pirmais: visu avārijas laiku biju pie samaņas un, tā kā mani no mašīnas cēla pašu pēdējo, tad dzirdēju visu, kas tika runāts no tobrīd tur esošo amatpersonu puses. Otrs - tas lai šobrīd paliek neatklāts.
Vēl vēlētos uzzināt cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai sāktu tiesu medicīnisko ekspertīzi, cik ilgi tā notiek, vai to veic nesazinoties un netiekoties ar cietušo?
Ēriks Griģis:

Laiks ir atkarīgs no ekspertu noslodzes. Procesa norises gaitu Jums pateiks izmeklētājs.
Ekspertīze visbiežāk tiek veikta pēc ārstējošā ārsta konstatētiem bojājumiem, traumām, noteiktās diagnozes un personas izmeklēšanas rezultātiem, netiekoties ar cietušo.
dabi, 13.novembris 2007 0:00
Labdien,
šī gada 12. oktobrī mūsu automašīnai pilsētas centrā ar ātrumu pāri 150 km/h uzbrauca piedzērušies policisti. Paši gāja bojā. Ar smagām traumām (politrauma) nonācu slimnīcā, tika veiktas 2 operācijas.Tikai pēc mēneša tika pierakstīta mana liecība un izmeklētājs iedeva arī vainīgā apdrošināšanas polises numuru - AA-153473, sakot, lai noskaidroju, kāda atlīdzība man pienākas.
Jautājums - kā es varu noskaidrot visu par šo polisi un atlīdzības apmērus par miesas bojājumiem, ārstēšanos, rehabilitāciju? Saprotu, ka varu pretendēt arī uz morālo kaitējumu?
Ēriks Griģis:

1. Kā Jūs uzzinājāt policistu braukšanas ātrumu?
2. Skaidrojums.
OCTA - Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātā
apdrošināšana

3. Par polisi informāciju varat iegūt jebkurā apdrošināšanas sabiedrībā, kas nodarbojas ar OCTA, vai LTAB
Lomonosova ielā 9
Rīga, LV - 1019
Tel.: 7114300
Fakss: 7114333
E-pasts: ltab@ltab.lv

4.MK noteikumi Nr. 1008 "Noteikumi par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem materiālajiem zaudējumiem".
Likumi un MK noteikumi par OCTA apdrošināšanu ir atrodami internetā pēc adreses: www.ltab.lv/lv/laws/default.htm

5. MK noteikumi Nr.331 "Noteikumi par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem" www.ltab.lv/lv/laws/default.htm

6. No OCTA likuma:
"...III nodaļa. Zaudējumu novērtēšana un apdrošināšanas atlīdzība

18.pants. Zaudējumi sakarā ar ceļu satiksmes negadījumu
Iestājoties apdrošināšanas gadījumam, apdrošinātājs, kurš apdrošinājis zaudējumu nodarījušā transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildību, vai Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs, ja apdrošināšanas atlīdzība izmaksājama no Garantijas fonda, saskaņā ar apdrošinātāja atbildības limitu atlīdzina šajā likumā noteiktajā kārtībā novērtētos zaudējumus, kas ceļu satiksmes negadījumā nodarīti trešajai personai.

19.pants. Personai nodarītie zaudējumi
(1) Ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie materiālie zaudējumi ir zaudējumi sakarā ar cietušās personas:
1) ārstēšanu;
2) pārejošu darbnespēju;
3) darbspēju zaudējumu;
4) nāvi.
(2) Ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie nemateriālie zaudējumi ir zaudējumi, kas saistīti ar sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar:
1) cietušās personas fizisku traumu;
2) cietušās personas sakropļojumu, invaliditāti;
3) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi;
4) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1.grupas invaliditāti.
(3) Apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem materiālajiem un nemateriālajiem zaudējumiem nosaka Ministru kabinets.

20.pants. Zaudējumi sakarā ar cietušās personas ārstēšanu
(1) Zaudējumi sakarā ar cietušās personas ārstēšanu ir izdevumi, kas saistīti ar cietušās personas nogādāšanu, ievietošanu, uzturēšanu, diagnostiku, ārstēšanu un rehabilitāciju ārstniecības un medicīniskās rehabilitācijas iestādē, cietušās personas kopšanu, ārstniecisko līdzekļu iegādi, ārstniecisko uzturu, ārstēšanos mājas apstākļos (ieskaitot ceļa izdevumus, apmeklējot ārstniecības vai medicīniskās rehabilitācijas iestādi), kā arī protezēšanu, endoprotezēšanu un tehnisko palīglīdzekļu iegādi vai nomu.
(2) Izdevumus, kas saistīti ar Latvijas Republikas teritorijā ceļu satiksmes negadījumos cietušo Latvijas Republikas iedzīvotāju ārstēšanos ārvalstīs, atlīdzina, ja minētā ārstēšanās iepriekš rakstveidā saskaņota ar apdrošinātāju vai Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroju.

21.pants. Zaudējumi sakarā ar cietušās personas pārejošu darbnespēju
(1) Zaudējumi sakarā ar cietušās personas pārejošu darbnespēju ir nesaņemtie ienākumi par ārstniecības iestādes apliecināto darbnespējas laiku.
(2) Nesaņemtos ienākumus veido:
1) cietušajai personai, kura ceļu satiksmes negadījuma brīdī uzskatāma par darba ņēmēju, — Darba likumā noteiktajā kārtībā aprēķinātā cietušās personas vidējā izpeļņa, no kuras atskaitīta pēc veselības kaitējuma nodarīšanas cietušajai personai piešķirtā slimības nauda un slimības pabalsti;
2) cietušajai personai, kura ceļu satiksmes negadījuma brīdī uzskatāma par pašnodarbināto personu, — summa, kuru aprēķina kā starpību starp iepriekšējā (pirms ceļu satiksmes negadījuma) kalendāra gadā ar nodokli apliekamiem darba ienākumiem un darba ienākumiem, kas saņemti tajā kalendāra gadā, kad personai ir bijusi pārejoša darbnespēja, un no kuras atskaitīti pēc veselības kaitējuma nodarīšanas cietušajai personai piešķirtie slimības pabalsti.
(3) Apdrošinātājs vai Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs atlīdzina cietušās personas darba devējam cietušajai personai izmaksāto slimības naudu par cietušās personas pārejošas darbnespējas laiku, kuru apliecina darba nespējas lapa.
(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 27.09.2007. likumu)..."

Lai Jums izdodas.
Ineta, 3.novembris 2007 0:00
Ceļu satiksmes negadījums notika jūnijā – uz iebraucamā ceļa, pagalmā, manam auto lielā ātrumā uzbrauca velosipēds, kuru vadīja nepilngadīgais – 9 gadus vecs bērns. Tika bojāts auto spārns un motora pārsegs. Uz negadījuma vietu tika izsaukta policija, kura paziņoja, ka negadījums ir pārāk sīks, cietušo nav (bērnam tikai pārsista lūpa), protokolu viņi nerakstīs un pietiekot, ja tikšot sastādīts saskaņotais paziņojums.
Saskaņotais paziņojums tika sastādīts ceļu policistu, liecinieku un negadījumā vainīgā bērna vecāku klātbūtnē, jo uzstāju, ka , tā kā negadījumi ar mani nenotiek katru dienu, policistu kungiem būtu man jāpalīdz to sastādīt atbilstoši prasībām.
Nākamajā dienā iesniedzu apdrošinātājiem pieteikumu par atlīdzības izmaksu, pievienojot saskaņoto paziņojumu.
Visu šo laiku – 5 mēnešus notiek mana sarakste ar apdrošināšanas firmu, kura atsakās atlīdzību izmaksāt, pamatojoties uz:
1) faktu, ka minētais CSNg nav reģistrēts policijā, jo , tā kā atbraukusī policijas ekipāža nesastādīja protokolu, negadījums policijas žurnālā nav reģistrēts un šādu atbildi vietējā policijas nodaļa arī sniegusi kompānijai. Fakts, ka no savas puses iesniedzu oficiālu telefona sarunu izdruku, kur redzams, ka esmu zvanījusi uz 112 un notikusi saruna, nav ticis ņemts vērā;
2) faktu, ka saskaņoto paziņojumu var aizpildīt tikai mehānisko transportlīdzekļu vadītāji, bet velosipēds, pēc ceļu satiksmes noteikumiem, tāds nav. Sekojoši, šajā situācijā saskaņoto paziņojumu nemaz nedrīkstēja sastādīt.

Vai man ir vērts griezties ar prasību tiesā par atlīdzības izmaksu, jo, faktiski situācija šāda radusies Ceļu policistu nekompetences dēļ ?
Ēriks Griģis:

Ceļu policijai nav nekāda sakara ar OCTA un vēl mazāk - Saskaņoto paziņojumu. Ceļu policists savā darbā vadās no tā, ko ir noteicis Likums par policiju, MK noteikumi un IeM vai nodaļas izdotās instrukcijas.
Ja Jūs prasāt policistam, vai viņš Jums var izlīdzēt ar saskaņotā paziņojuma veidlapu, tad tā ir Jūsu atbildība par turpmākām rīcībām, nevis gadījums, kad policists Jums liek aizpildīt Saskaņoto paziņojumu. Saskaņoto paziņojumu aizpilda arī KASKO apdrošināšanas gadījumā ES valstīs dažās apdrošināšanas sabiedrībās gadījumā, kāds līdzīgs aprakstītajam.
Katram transportlīdzekļa vadītājam - arī Jums ir jāzin (uzskaitīt no galvas un pie sevis klusi to atkārtot pēc katras bīstamās situācijas, to nosaka CSN 50. līdz 54. punkti), kā rīkoties pēc ceļu satiksmes negadījuma.

Pēc Jūsu aprakstītā negadījuma iesaku Jums
griezties tiesā ar prasību bērna vecākiem atlīdzināt Jums nodarītos zaudējumus, cerot, ka faktu un zaudējuma apmēru varēsiet pierādīt un pamatot.
desina, 30.oktobris 2007 0:00
Vai es varu uzzināt kas ir apdrošinājis mana tēva auto?
Tēvs ir miris,bet csdd atradu ka 3 mēnešus pēc viņa nāves kāds to ir apdrošinājis.Sievas nav , esmu pirmā mantiniece, ja kāds to dara nelikumīgi, tad domāju likt īpašnieka liegumu, jo vēljoprojām tā skaitās viņam uzskaitē.Un kā tas cilvēks domā nākamajā gadā iziet apskati? Un ja ar mašīnu kas notiek kas maksās sodu vai mirušais?
Ēriks Griģis:

Te uzzināsiet apdrošināšanas sabiedrību:
www.ltab.lv/sbweb/zaudatl.do?lan...

Tālāk Jums jārisina savs jautājums ar apdrošinātāju.
vārds janex, 3.oktobris 2007 0:00
Notika CSNG, apdzīvotā vietā uz gājēju pārejas tika notriekts pusaudzis, kurš gāja bojā.
Esmu atzīts par cietušo. Šoferis brauca ar smago auto, bija apdrošināts BTA OCTA.
Uzrakstīju iesniegumu, iesniedzu čekus par bēru izdevumiem.
Jautājums ir par nemateriālo atlīdzību; kādus apmērus es varu pieprasīt no apdrošinātāja par morālo kaitējumu? nekur neatradu info, liekas, ka arī apdrošinātāji nav īpaši ieinteresēti man ko teikt, kā nekā viņu nauda.
Vai Jūs varētu ieteikt kādu labu advokātu šajā lietā? Līdz tiesai vēl neesam tikuši, ļoti lēni viss tiek vilkts.
Paldies.
Ēriks Griģis:

Apdrošinātājam nav Jums jāpiedāva atlīdzība! Jums tā ir jāpieprasa rakstiski!
Protams, jāzin, par ko pieprasīt!


Pirmais atlīdzības veida pieprasījums ir par CSNg bojāgājušo.

1. No OCTA likuma (www.ltab.lv/lv/laws/default.htm)...
"...19.pants. Personai nodarītie zaudējumi
(1) Ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie materiālie zaudējumi ir zaudējumi sakarā ar cietušās personas:
1) ārstēšanu;
2) pārejošu darbnespēju;
3) darbspēju zaudējumu;
4) nāvi.
(2) Ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie nemateriālie zaudējumi ir zaudējumi, kas saistīti ar sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar:
1) cietušās personas fizisku traumu;
2) cietušās personas sakropļojumu, invaliditāti;
3) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi;
4) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1.grupas invaliditāti.
(3) Apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem materiālajiem un nemateriālajiem zaudējumiem nosaka Ministru kabinets....

23.pants. Zaudējumi sakarā ar cietušās personas nāvi
(4) Tiesības saņemt zaudējumu atlīdzību sakarā ar cietušās personas apbedīšanu ir fiziskajai personai, kura uzņēmusies apbedīšanu un ir uzrādījusi miršanas apliecības oriģinālu, kā arī iesniegusi dokumentus, kas apliecina apbedīšanas faktu.
(5) Apbedīšanas izdevumus atlīdzina ne mazāk kā astoņu minimālo mēnešalgu apmērā. Ja faktiskā apbedīšanas izdevumu summa ir lielāka, tiek atlīdzināti faktiski iztērētie un dokumentāri apliecinātie saprātīgie izdevumi...."

Otrais atlīdzības veida pieprasījums ir par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem cietušā bojā ejas gadījumā.

2. No MK Nr.331 "Noteikumi par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem" noteikumiem:
"... 7. Apdrošināšanas atlīdzības apmērs par sāpēm un garīgām ciešanām apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāves dēļ ir 100 latu katram apdrošināšanas atlīdzības pieprasītājam atbilstoši Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma 23.panta pirmajā daļā minētajam personu skaitam...."

Domāju, ka zināšanas palīdzēs Jums iztikt bez tiesas darbiem.
Neticu, ka kāds no apdrošinātājiem atteiktos maksāt zaudējuma atlīdzību par bojāgājušo, ja tas pat būtu saistīts ar CSNg.
Jums tikai ir jāzina, kas un kā ir jāpieprasa.
To atbildē centos Jums paskaidrot.
Artis, 28.septembris 2007 0:00
Labdien.
Sakiet vai kasko apdrošinātājam ir kāds termiņš kura laikā ir jānodrošina auto remonts, vai teorētiski nav nekādas atbildības un auto var remontēt kaut divus gadus?
Paldies
Ēriks Griģis:

Apdrošinātājs jau neremontē auto! Tas ir servisa uzdevums un atbildība! Visas pretenzijas par remonta laiku un kvalitāti ir jāvirza pret servisu, bet nesaņemtos ieņēmumus prasiet atlīdzināt zaudējumus nodarījušai personai, iesniedzot attiecīgās prasības tiesā.
P/S/
Par apdrošinātāju, kas ir aizstāvējis Jūsu intereses OCTA likumā noteiktā kārtībā, rakstiet presē, publiskojiet to TV vai internetā.
vārds, 26.septembris 2007 0:00
Ir taada lieta, ka apdrošināšanas Baltas kompānija ir atsacījusi man KASKO apdrošināšanas atlīdzības izmaksu, jo man ir pārāk liels riepu nodilums, kaut gan, avārījas gaitu galīgi nav ietekmējusi nedz bremzēšana nedz riepas. Vai ir jēga viņu lēmumu pārsūdzēt tiesā?
Ēriks Griģis:

Tiesā neviens neko nesapratīs no nodilumiem, bet vērtēs uzrakstīto.
Atteikuma iemesls un tā atbilstība KASKO noteikumos rakstītajam par atlīdzības atteikumu ir jāatbilst. Ja atbilstības nav, tad lēmuma pārsūdzēšanai tiesā ir jēga.
Anastasija, 26.septembris 2007 0:00
Labdien.
Paldies par atbildi, bet vēl nav skaidrs.
Vai vertētājs ir tiesīgs ņemt par pamatu Kasko aprēķinam par a/m bojāeju informāciju no PRIVĀT portaliem www.ss.lv un www.reklama.lv? Vai šī informācija var tikt uzskatīta par automašīnas tirgus vērtības cenu?
Iepriekš pateicos.
Ēriks Griģis:

Ja tas ir uzrakstīts KASKO noteikumos, tad drīkst.
Anastasija, 25.septembris 2007 0:00
Labdien!
Transportlīdzekļim ir Kasko apdrošināsanas polise (apdrošināšanas summa 5900 ls ar 10 % pašrisku). Pēc 4 menešiem notika negadījums, rezultatā konstatēts kā transportlīdzekļi nevar atjaunot. Kasko līguma pielikumā ir rakstīts, kā "pilnīga zuduma gadījumā apdrošinātājs atlidzina transportlīdzekļa atkārtotas iegādes vērtību,nepārsniedzot apdrošinājuma summu,ieturot apdrošināšanas līgumā paredzēto apdrošinājuma ņemēja pašrisku. "Atkārtotas iegādes vērtība" - naudas summa,kas nepieciešama tāda paša vai salīdzināma transportlīzekļa iegādei zaudējuma nodarīšanas dienā." Kā vērtētājam jārēķina atlidzības summa? Vai vertētājs ir tiesīgs ņemt par pamatu aprēķinam informāciju no privātportaliem www.ss.lv un www.reklama.lv? Vai šī informācija var tikt uzskatīta par automašīnas tirgus vērtības cenu?
Iepriekš pateicos.
Ēriks Griģis:

KASKO apdrošināšanas noteikumos jābūt ierakstītam, kāda metode tiek izmantota "transportlīzekļa iegādes vērtības" noteikšanai.
1. Ja OCTA metodika, tad tās būs OCTA cenu katalogs, ko sastāda LTAB.
2. Ja "faktiskā vērtība", tad tās aprēķins ir jāuzrāda KASKO noteikumos. Parasti tas ir pēc OCTA cenu kataloga, ievērtējot automobiļa kopējo un ikmēneša nolietojumu, motora tilpumu, nobrauktos kilometrus, lietošanas apstākļus, īpašnieku skaitu, tehnisko stāvokli un pašrisku.
Bucitis, 13.septembris 2007 0:00
Labdien Ē.Griģa kungs!
Notika ceļu satiksmes negadījums! Vainīgais savu vainu iesniegumā policijā atzina. Vainīgais avāriju izraisija darba laikā ar darba automašīnu. Cietušais brauc ar 2 mēnēšus vecu auto, kas paņemts nomā, tā sakot operatīvaja līzingā! Cietušais ir pašnodarbināta persona, kuram auto nepieciešams darba vajadzībām, bez auto darbā rodas dīkstave. Ar visiem apdrošinātajiem, servisiem kopējais laiks auto remontam ir 2,5 mēnēši. Cietušajam tiek apmaksāts auto remonts, bet pie kā jāvēršas lai kompensētu darba dīkstavi un līzinga maksājumus?
Vai maz ir iespējams kādu kompensāciju saņemt? Un vai cietušais var prasīt kompensāciju, ja auto ir bankas īpašums?
Ēriks Griģis:

Ir iespējams!
1. Vispirms pie izraisītāja OCTA apdrošinātāja. Rakstiski jāiesniedz pieprasījums atlīdzināt pašnodarbinātas personas vienīgos ienākumus, kas ir tikuši pārtraukti CSNg dēļ. Uz kopijas jāsaņem saņemšanas apstiprinājums.
2. Kā neatlīdzināto zaudējuma daļu var pieprasīt, iesniedzot prasību tiesā zaudējumus atlīdzināt tos nodarījušajai personai.
3. Saņemot rakstisku atteikumu no apdrošinātāja, ja atbilde ir pretrunā ar civilkodeksu, var iesniegt prasību tiesā apdrošinātājam atlīdzināt šo nesaņemto atlīdzības daļu.
Stratēģiskā rīcības izvēle ir Jūsu un advokāta ziņā.
P/S/
Jebkuram risinājumam būs nepieciešams nesaņemtās atlīdzības daļas aprēķins, aprēķina pamatojums un skaidrojums. Naudas summai un aprēķinam būtu jabūt neapstrīdamiem kā mērķim, kura dēļ dzīvojam.
Atis, 29.augusts 2007 0:00
a/m pēc negadījuma tiek norakstīta. Apdrošinātājs (vainīgā OCTA) ir devis savu a/m vērtības aprēķinu, kuram es nepiekrītu. par šo summu nav iespējams iegādāties līdzvērtīgas komplektācijas a/m. visas maksā pāris tūkstošu dārgāk. Apdrošināšanas eksperts apgalvo ka savā lēmumā vadījies arī pēc a/m pārdošanas reklāmas cenām (viņa piemēros minēti benzīna nevis dīzeļa dzinēji un a/m papildaprīkojumi ir mazāki par manu a/m, viņa piemēros a/m atrodas vācijā kas šo gala cenu sadārdzina - tas nav ņemts vērā).

Kas jādara (un vai ir iespējams), lai apdrošinātājs pārskata savu aprēķinu atbilstoši a/m reālajai tirgus cenai.
Ēriks Griģis:

1. iespēja.
Jāiesniedz civilprasība tiesā zaudējumus izraisījušā transportlīdzekļa vadītājam par zaudējumu atlīdzināšanu, kas noteikti pamatoti un pierādāmi par kopējo zaudējumu summu, kas sastādīta atbilstoši LR MK Noteikumiem nr. 251 no 12.04.2005.
2. iespēja.
Tā kā visas specializētās valsts institūcijas Latvijā, kas izskata iesniegtās sūdzības par OCTA apdrošināšanas jautājumiem, ir likvidētas, tad Jums jāiesniedz prasība tiesā, prasot apdrošināšanas sabiedrībai nenoteiktās un nesaņemtās zaudējumu atlīdzības daļas atlīdzināšanu, atbilstoši LR MK Noteikumiem nr. 251 no 12.04.2005.
itinja, 26.augusts 2007 0:00
Labdien!
Sekojoša situācija: Mana automašīna ietriecās citā automašīnā, kura man priekšā veica kreiso pagriezienu. Automašīnā, kurā es ietriecos atradās nekustīgā stāvoklī. Pēc notikuma tika izsaukta policija. Policija no savas puses avārijas apstākļus neieprotokolēja, bet tikai un vienīgi izsniedza saskaņotā paziņojuma veidlapu par cng. Saskaņotajā paziņojumā es norādīju, ka esmu vainīgs avārijas izraisīšanā. Policija no savas puses neieprotokolēja avārijas izraisīšanas apstākļus. Abu automašīnu bojājumi ir nozīmīgi, tacu, automašīnas atrodas braukšanas stāvoklī. Mani interesē sekojošais: Vai šai gadījumā mana apdrošināšanas kompānija attiecībā pret mani kā avārijas izraisītāju cels regresa prasību.
Ēriks Griģis:

Regresa prasības tiesiskumu nosaka OCTA likuma 41. pants (www.ltab.lv/lv/laws/default.htm)...
Apdrošinātājs ir tiesīgs piestādīt regresa prasību. Viņš var arī to nedarīt.
Regresa prasību piestāda zaudējumus nodarījušā transportlīdzekļa vadītājam, ja tas ir maksātnespējīgs, tad īpašniekam, ja vadītājs zaudējumu ir nodarījis ar nodomu, ļaunprātīgu nolūku vai rupjas neuzmanības dēļ.
Regresa prasībai ir jābūt pamatotai ar apdrošinātāja lēmumu, balstot to uz ekspertīzes datiem.
Visbiežāk regresa prasību apdrošinātājs piestāda gadījumos, kad vadītājs nav ievērojis sarkano luksofora signālu, nav izpildījis 207. cz. prasības, pārsniedzis ātrumu vairāk par 30 km/h ar vieglo, bet ar kravas - vairāk par 20 km/h, braucis agresīvi.
Sigate, 21.augusts 2007 0:00
Kā var būt tādi gadījumi, kad tiek izmantots cita cilvēka personas kods pasakot policijas pārstāvim pārkāpjot CSnoteikumus? Vai pastāv iespēja uzzināt īstā pārkāpēja identitāti un automašīnas numuru? Ja nevainīgā cilvēka personas kods ir ticis izmantots.
Ēriks Griģis:

Lasot notiekošo Latvijā, manuprāt, tas ir kā datorspēles veikalā - kurš pirmais samaksā par preci, tā niks izgaismojas, bet personu, kas sēd pie monitora, vienkārši nav iespējams noteikt.
sigate, 21.augusts 2007 0:00
Kur var veikt CSN cietušās automāšinas juridisku novērtēšanu? Lai varētu uzzināt bojājumu vērtību?
Ēriks Griģis:

1. Pie sava apdrošinātāja kāda no tehniskajiem ekspertiem.
2. Ekspertu asociācijā Turgeņeva 21a, t.7226424
reinisw, 16.augusts 2007 0:00
Sveiki!

Gribeju uzzinaat kas sedz zaudejumus, ja ir noticis csn, kura ir iesaistits auto un gajejs(alkohola reibuma). Gajejs steipuljojis pa celju kad tuvojusies mashina piestajis, bet kad atsaaku braukt vinjsh paris metrus pirms mashinas uzskrien man virsu. Vai apdroshinataji apmaksa shada veida zaudejumus, jo kaitejumi ir ljoti nopietni? un kas man ir jadara lai piedzitu no kada kompensaciju?
Ēriks Griģis:

1. Pēc KASKO līguma maksā.
2. OCTA gadījumā nav kas maksā, jo gājējs nav apdrošinājis savu atbildību.
3. Ja no "kāda" nozīmē gājēja, tad jāsagatavo civilprasība, kas noteiktā kārtībā jāsagatavo un jāiesniedz tiesā.
Dzintars, 7.augusts 2007 0:00
Labdien ! 2006 g. 15.10 notika CSN , un ekspertīze atzina , ka man piederošā a\m ir norakstāma(otrs auto ietriecās manam aizmugurē).Avārijā ir cietušie, ierosināta krimināllieta. Policija to izmeklē jau 10 mēnešus ; apdrošinātāji atsakās izmaksāt apdrošināšanu,kamēr netiks noskaidrots vainīgais.Es pie auto stūres neatrados.Vai šī"gumijas stiepšana"ir likumīga ?
Ēriks Griģis:

Jā, likumīga. Apdrošinātāji taču nevar izmaksāt atlīdzību, ja tiesa var nolemt savādāk.
Atis, 6.augusts 2007 0:00
Labdien.
Jautājums par OCTA.
Kravas a/m izraisīja sadursmi ar manu a/m.
Pagaidām pagājis nedaudz vairāk par 1 mēnesi. Mana a/m pēc dīlera tāmes iet uz norakstīšanu. Pašlaik tāme nosūtīta apdrošinātājam. Par a/m jāmaksā līzings kaut arī a/m nav iespējams lietot ne manas vainas pēc.
Vai OCTA apdrošinātāji apmaksā zaudējumus - piem. līzinga ikmēneša maksājumu par konkrēto a/m, kuru nav iespējams dēļ bojājumiem izmantot konkrētajā laika posmā.
Pēc negadījuma manai sievai bija darba nespējas lapa uz 7 dienām. Ko šajā gadījumā apmaksā OCTA?
Vai OCTA apmaksā izdevumus par psihologu bērnam, kas bija a/m negadījuma brīdī?
Ēriks Griģis:

1. OCTA atlīdzība sedz nesaņemtos vidējos dienas ienākumus, ko apdrošinātājs aprēķina pēc nomaksātiem nodokļiem, ja tas saistīts ar ārstēšanos. Sievai ir jāprasa apdrošinātājam atlīdzināt šos zaudējumi, rakstot iesniegumu.
2. Līzinga maksājuma prasība, ko nesedz OCTA, ir civilprasība zaudējumus izraisījušajam vadītājam vai transportlīdzekļa īpašniekam.
3. Ja bērnam psihologu ir noteicis ārstējošais ārsts un tas ir nepieciešams, atbilstoši uzstādītajai ārstēšanas diagnostikai, tad apmaksā. Atlīdzība ir jāpieprasa, rakstot iesniegumu.
Amis, 1.jūnijs 2007 0:00
Sveiki!
Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās
apdrošināšanas likums
saka :
"Ja ceļu satiksmes negadījumu izraisījušas vairākas personas, tādējādi nodarot savstarpējus zaudējumus, apdrošināšanas atlīdzību katram cietušajam izmaksā atbilstoši katra transportlīdzekļa vadītāja atbildības pakāpei"
Kā tiek noteikta šī pakāpe? (policijas izziņā ir vienkārši visi uzskaitīti neatkarīgi no nodarītajiem bojājumiem) vai tas tiek noteikts pēc piespriesto sodu apmēriem, jeb no policijas var dabūt kādu papilddokumentu ?
Ēriks Griģis:

Apdrošinātāji izmanto LTAB metodiskos norādījumus
"Ceļu satiksmes negadījumā iesaistīto personu atbildības pakāpes noteikšana".
Metodika atrodama šeit:
www.ltab.lv/lv/laws/default.htm
dew, 31.maijs 2007 0:00
Kā man rīkoties,ja OCTA atlīdzība sarēķināta 200Ls. apmērā,bet remonts izmaksāja 500.ls{pat ne oficiālā servisā!).
Ēriks Griģis:

1. Iespējams esat jau visu paveicis, lai dotu apdrošinātājam pamatojumu nešaubīties par izmaksājamās summas - 200 latu atbilstību Jums nodarītajiem zaudējumiem.
2. Japierāda, ka apdrošinātājs ir krāpies, neievērojot tiesiskajos aktos noteikto, un Jums 200 latu vietā pienākas saņemt divarpusi reizes lielāku zaudējumu atlīdzību.
Amis, 31.maijs 2007 0:00
Pie iepriekšējā.
Apdrošinātāja nolīgtais eksperts protams ir viņa pusē.
Jautājums pēc būtības bija kā rīkotie ja ir doma tiesāties , piem kādam expertam uzticās tiesa ?
Ēriks Griģis:

Tam, kurš
1) spēj atrast pierādījumu,
2) pamatot pierādījuma iegūšanas tiesiskumu un pierādījuma faktu tā, lai to tiesā kāds saprastu,
3) prot atbildēt uz ekspertam izvirzītajiem jautājumiem,
4) nesauc sevi par ekspertu, pirms tiesa nav viņam tādu statusu devusi,
5) ir ieguvis pieredzi tiesas darbos,
6) spēj saprasties ar advokātu,
7) ir ieguvis savas prasmes apstiprinošu sertifikātu vispirms Latvijā, tad ārzemēs,
8) ir kāda saprašana par satiksmes noteikumiem, OCTA likumu un sava atzinuma sagatavošanu un noformēšanu.

Lasītākie raksti

Jaunie raksti