Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs iAuto eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
Lienīte, 14.augusts 2003 0:00
Labdien! Saakiet lūdzu vai iespējams saņemt atlīdzību par vējstikla plīsuma (priekšējā auto uzmest akmens). Man ir "BALTAS" KASCO apdrošināšana. Vai nepieciešams ziņot CP.
Paldies.
Ēriks Griģis:
Vieniem no klientu līgumiem BALTAs KASKO paredz veinreizēju zaudējumu atlīdzināšanu līguma darbības laikā, līdz Ls 100 bez CP izziņas.
Zvaniet, lūdzu, savam apdrošinātājam.
Vispārējā KASKO gadījumā policijai ir jāziņo un turpmāk jārīkojas pēc policijas norādījumiem (CSN 34.p.).
Anna, 6.augusts 2003 0:00
Vai par KASKO gadījumu var uzskatīt arī uzbraukšanu akmenim, kā dēļ auto ir sabojāts kaut kas apakšā (vēl neesmu bijusi uz diagnostiku)? Ja jā, vai nepieciešams arī CP protokols? Ja jā, vai viņi man var uzlikt arī sodu par to, ka es uzbraucu akmenim? Paldies!
Ēriks Griģis:
Ja KASKO ir apdrošināti riski par "bojājumiem, kas iegūti automobilim piedaloties ceļu satiksmē" vai "ceļu satiksmes negadījumā iegūtie bojājumi", tad tas ir KASKO apdrošināšanas gadījums.
Atsevišķām apdrošināšanas sabiedrībām līdz noteiktam zaudējuma apjomam (Ls 50 - 100) CP izziņa nav nepieciešama. To gan noskaidrojiet pie sava apdrošinātāja!
Ja akmens ir atradies uz ceļa un vadītājam to nebija iespējams pamanīt, tad Jūs nepārkāpāt CSN 71. punkta prasības un CP nav iemesla Jūs sodīt.
Sandis, 4.augusts 2003 0:00
Sveicināti,
Ir notikusi avārija, kurā es biju citušais. Pie manis bija atnācis apdrošināšanas eksperts, kas novērtēja un pierakstīja automašīnas bojājumus. Problēma slēpjas tajā, ka man liek parakstīt dokumentu, kurā es izvēlos sev vēlamo izmaksas veidu(vai nauda vai remonts servisā), kurā ir minēts arī tas, ka es apņemos nemainīt izvēlēto izmaksas veidu un pie tam, tas dokuments man ir jāparaksta un jāiedod pirms es esmu uzzinājis, kā mans auto ir novērtēts. Jautājums sekojošs vai vinjiem ir tiesības man neteikt uz kādu summu mans auto ir novērtēts?
Ēriks Griģis:
Sveiks Sandi!
Izmaksas veids CAOA nozīmē
zaudējumu atlīdzīnāšanu CSNg cietušajam īpašniekam par viņa transportlīdzeklim nodarītiem bojājumiem naudā vai remonta pakalpojumos.
Bez tam transportlīdzekļa bojāejas gadījumā atliekas īpašnieks var paturēt vai atdot apdrošinātājam, sedzot izdevumus par noņemšanu no uzskaites procedūru.
Likumdošanas aktos nav noteikts, ka īpašniekam būtu jāuzzina novērtējums, lai pēc tam izvēlētos...Īpašniekam tiek dotas tiesības izvēlēties naudu vai remontu.
Izvēloties naudu, zaudējums tiks aprēķināts likumdošanas aktu noteiktā kārtībā, no rezerves daļu cenas atskaitot automobiļa nolietojumu, skaitot to no izlaides gada, pēc nobrauktiem kilometriem un motora tilpuma, kas tiek koriģēts atkarībā pēc auto izmantošanas apstākļiem, tehniskā stāvokļa, aprīkojuma un īpašnieku skaita.
Ja īpašnieks nav PVN maksātājs, tad no atlīdzības tiek atrēķināts nost PVN nodoklis.
Ja izvēlaties remonta pakalpojumus, tad automobilis tiks izremontēts pirmsavārijas stāvoklī.
Zaudējumu atlīdzība nedrīkst dod iespēju transportlīdzekļa īpašniekam iegūt nepelnītu labumu, arī izvēloties zaudējumu atlīdzināšanas veidu...tas ir skaidrots likumdošanas aktos, kurus apdrošinātāji rūpīgi ievēro.
Olegs, 14.jūlijs 2003 0:00
CIk maksa celu nodoklis automasinai kurai pilna massa ir 1580 kg.
Ēriks Griģis:
Mēs te vairāk par avārijām un apdrošināšanu.
Izziņas tālrunis CSDD 7025777
vārds Agnese, 2.jūlijs 2003 0:00
Cik maksaa apdroshinaashanas polises iebraucot Lietuvaa, Polijaa, Ungaarijaa un Slovaakijaa un uz cik dienaam?
Ēriks Griģis:
Vieglam automobilim uz 15 dienām starptautiskā zaļā karte maksā Ls 23,00, ar kuru varat braukt visās nosauktās valstīs, ja runājam par transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildības apdrošināšanu, izņemot Lietuvu.
Ar starptautiskās zaļās kartes līgumu Lietuvas robžu šķērsojot, būs jāmaksā 50% no Lietuvas CAOA robežlīguma, tas būs nepilni Ls 6. Tas vēl papildus zaļās kartes līgumam.
Pērkot zaļo karti pie sava CAOA aģenta, pastāv iespēja (un tikai!!!) sarunāt atlaidi, kas jums jau ir iedota CAOA līgumam.
Uz Polijas un arī Lietuvas robežas reizēm prasa personu veselības apdrošināšanu ceļojumiem.
Šo līgumu varat noslēgt pie sava apdrošināšanas aģenta. Neaizmirstiet par atlaidēm! Veiksmīgu ceļošanu!
alvis, 30.jūnijs 2003 0:00
Vai atļauts Latvijā ievest automašīnas,kurām stūre ir labajā pusē(no Lielbritānijas)?Vai atļauta stūres pārlikšana kreisajā pusē,vai tādu mašīnu var reģistrēt Latvijā? Dzirdēju,ka mašīnām ar stūri labajā puse nav jāmaksā ievedmuita,vai tā ir taisnība?
Ēriks Griģis:
Ievest var.
Stūre ir jāpārliek kreisajā pusē.
Par pārbūves noteikumiem jums paskaidros pārbūves inspektors tehniskās apskates stacijā (Rīgā) t. 7627567.
Muitas lietās zvaniet t. 7627667.
Lai veicas!
Agnese, 30.jūnijs 2003 0:00
Labdien!
Varbuut Juus esat lietas kursaa par to, kad beidzot varees uzdot tehniskos jautaajumus?

Ar cienju,
Agnese
Ēriks Griģis:
Tehniskos jautājumus, kas saistīti ar CSNg ...pucējiet tik vaļā tepat...
Kopējo jautājumu sadalījumu varat apskatīt lappusē
www.iauto.lv/qa.php
zinatkarais, 25.jūnijs 2003 0:00
Kas atbild par nodarīto skādi, kas veic izmaksas, ja riteņbraucējs saskādē autiņu. Riteņbraucējs bija alkohola reibumā.
Ēriks Griģis:
Apdrošinātājs vai Satiksmes birojs CSNg cietušajam, atbilstoši CAOA likumā noteiktajam, atlīdzina par zaudējumiem, kas nodarīti ar CSDD vai VTUI reģistrējamu transportlīdzekli.
Riteņbraucējs pats ir atbildīgs par zaudējumiem, ko viņš nodara ar savu velosipēdu. Automobiļa vadītājam jābūt gatavībā...aizrunāt šādu braucēju, līdz ierodas policija.
Būs nepieciešami arī liecinieki. Tātad, vispirms riteņbraucēju, tad liecinieku!
ilmis, 14.jūnijs 2003 0:00
Paldies Erik.
Esmu lietai piesaistijis advokatu un tas ar lidzeja.Auto vertiba bija neatbilstoshi noteikta.Tagad viss tiek pareikjinats.Gaidu jaunos apdr. apreikjinus.Tad jau manis..
Ar cienju.....
Ēriks Griģis:
Ceram, ka izdosies noteikt pareizi, lai veicas!
BCDE EKSPERTS
Valdis, 12.jūnijs 2003 0:00
Pateicos par izsmeļošu informāciju. Šodien ierakstītā vēstulē saņēmu atteikumu. Tuvākā laikā griezīšos SB. Iespējams, tad jautāšu atkal...

Joprojām ar cieņu,

Valdis
Ēriks Griģis:
1. Iesaku Jums izņemt CSNg protokola, CSNg shēmas, cietušo un liecinieku paskaidrojumu kopijas no CP. Par to būs jāsamaksā apmeeram Ls 2,40 par pirmo A4 lapas kopēšanu, bet bez šīm kopijām neko nevarēs izskatīt. Cietušais vai viņa pilnvarotais var to saņemt.
2. No apdrošinātāja vajag prasīt atteikuma pamatojumu un ekspertīzes kopiju, kāpēc atsaka. Jums ar to ir jāiepazīstas un Jūs ir jāiepazīstina. To varat prasīt divatā ar savu advokātu vai speciālistu, kas Jūs konsultē.
Ilmis, 12.jūnijs 2003 0:00
Sveiki! Paldies par ieprieksh adbildeto !
Tacju mana lietaa ir zinamas neskaidribas.Man vel ir cietis MB 200 TE 1992g.Vainiga apdroshinataji man nolemushi auto norakstit un izmaksaat atlidzibu apm.3390eiro auto paturot sev.Vai ari 1540eiro atstajot auto man.Abos gadijumos es palieku zaudetajs.Tirgus vertiba ir apm 4500-5000e.Vai ir iespejams cinoties,sanjemt adekvatu summu7 Un kas man jadara lai tiktu pie lidzvertigas a\m7Auto veel ripo,tacju virsbuve paskiba,varbut lai labo!MB nodroshinaja mani ar darbu,tagad nekaa. Paldies. . .
Ēriks Griģis:
1. Šis ir tas auto, kura faktiskās vērtības noteikšanai es ieteicu izmantot 4500 EURO. Mēs runājam par faktisko vērtību, ne par tirgus vērtību!!!
Jums ir jāpārdomā, kā apdrošinātājs var nolemt CAOA auto paturēt sev. Likums nosaka ko citu, ka apdrošinātājam cietušajam transportlīdzekļa īpašniekam ir jāpiedāvā iespēja izvēlēties, paturēt sev vai nodot apdrošinātāja valdījumā atliekas, ja transportlīdzeklis ir gājis bojā vai uzskatāms par bojā gājušu.
2. Jums būtu jānoskaidro, kā vērtības noteikšanas ekspertīzē automobilim ir noteikta Jūsu uzrādītā faktiskā vērtība? Vai ir veikta šāda ekspertīze un taa atbilst LR likumdošanas atbilstošo aktu prasībām?
3. Adekvātu summu faktiskai vērtībai - jā. Apdrošinātāja rīcību atbilstošu LR likumdošanas aktu prasībām attiecībā uz CSNg cietušā un bojā gājušā transportlīdzekļa atliekām - arī.
Jāsāk ar sūdzību LR Satiksmes birojam, Lomonosova ielā 9.
Līdzvērtīgu a/m varat iegūt, risinot jautājumu sarunu ceļā ar apdrošināšanas sabiedrību.
Iesaku Jums konsultēties pie advokāta.
Valdis, 11.jūnijs 2003 0:00
Turpinot par iepriekš jautāto. CSNg notika sadursme starp divām automašīnām, kas virzījās vienā virzienā. Krustojumā priekšā braucošā automašīna ieņēma joslas kreiso pusi, lai nogrieztos pa kreisi. Ar savu automašīnu pa labo malu to apsteidzu, taču, brīdī, kad atrados puskorpusu priekšā, otrs autovadītājs veica spēju labo pagriezienu, iebraucot manas automašīnas vadītāja durvīs. Ceļu policijas lēmums - vainīgs otrs vadītājs pēc CSN 8. un 75. punktiem. Apdrošināšanas kompānijas pieaicinātais trasologs deva sekojošu skaidrojumu atzinumam, kas ir par iemeslu zaudējumu atlīdzināšanas atteikumam (brīvs interpretējums) - "veicot notikums analīzi, secinājām, ka ceļa platums CSNg vietā ir 10,6metri, tātad vienā virzienā ceļa platums ir 5,3 metri. Ceļu satiksmes noteikumos ir noteikts, ka joslas platums ir 3,5 metri, tātad jūs braucāt ar priekšā braucošo automašīnu pa vienu joslu un neievērojāt intervālu kā rezultātā notika sadursme...". Iespējams es maldos, taču nepiekrītu trasologu atzinumam. Bez tam sarunas gaitā radās pārliecība, ka slēdziens ir virspusējs, jo kā izrādījās, trasologs nebija pamanījis lausku esamību notikuma shēmā... Bez tam, ja joslas nav atzīmētas, tad vadītāji paši nosaka joslu skaitu, ņemot vērā tās platumu un auto izmērus. Konkrēti šajā gadījumā - joslā autobuss var apdzīt trolejbusu tikai mazliet iebraucot pretējā joslā... Vieglie auto viennozīmīgi nav tik plati....
Jautājumi ir vairāki:
1. Vai man ir cerība uz pozitīvāku rezultātu, ja mēģināšu kašķēties? (muļķīgs jautājums varbūt, sorry?)
2. Cik saprotu, nākamā instance ir Satiksmes Direkcija? (kaut kur iepriekš lasīju, ka jēgas no tā īpaši neesot. Varbūt pārpratu)
3. Apdrošināšanas kompānijai ir jādod atbilde (izmaksa/atteikums) mēneša laikā no pēdējo nepieciešamo dokumentu saņemšanas brīža. Kas ir nepieciešamie dokumenti? Lietu no policijas AK esot saņēmusi 17 aprīlī, taču es neesmu saņēmis atbildi vēl šodien. Vai tas varētu kā vēl viens akmentiņš AK dārziņā?
4. aprēķinātā summa sastāda 280 ls... (tas tā, starp citu)
5. CP sastādītā protokolā nav minēts lietas aculiecinieks, kat gan manā paskaidrojumā tas ir minēts (ar visu tel.nr.), kā arī rakstīja savu liecību... Vai tas nebūtu kā pārkāpums no CP puses?

Atvainojos, ja šis savārstījums neatbilst foruma tēmai un nepamatoti kavējis Jūsu laiku. Nenoliedzu, ka, iespējams, pats vien esmu vainīgs šajā CNSg, taču sirds dziļumos vainu nejūtu.

Ar cieņu un vēlot veiksmi,

Valdis
Ēriks Griģis:
Mēs runājam par zaudējuma atlīdzināšanu, atbilstoši CAOA likumā noteiktajam.
Jūsu negadījums atbilst gan forumam, gan laikam.
1. Ir cerība, ja būs advokāts un trasologa ekspertīze, kas saprotami parādīs iepriekšējās ekspertīzes neprofesionālismu.
2. Sūdzība par apdrošināšanas sabiedrības darbu, kas neapmierina CSNg cietušo - Jums, Valdi, ir jāadresē LR Satiksmes birojam, Lomonosova ielā 9.
Jūs varat griezties tiesā ar prasību, bet tur būs nepieciešamība pēc SB viedokļa.
Jēga būs, ka Jums SB dokuments jau būs uz rokas!
3. Nepieciešamie dokumenti, piemēram, ir pieprasītā trasologa atzinums,
CP uzziņa, CSNg protokola kopija, CSNg cietušo un liecinieku paskaidrojumi!
To Jums pateiks apdrošināšanas sabiedrībā, vismaz vajadzētu pateikt.
4. Apdrošināšanas sabiedrība saprot, ka Ls 280 nav iemesls, lai Jūs pasūtītu trasologa ekspertīzi un meklētu advokātu! Tas būtu līdzvērtīgi, ja Jūs sūdzētos premjeram.
5. Apdrošināšanas atlīdzības noteikšanas procesā nevērtē CP pārkāpumus.
Par CP pārkāpumiem varat sūdzēties Iekšlietu ministram.
Liecinieki ir nepieciešami zaudējumu atlīdzības noteikšanas un tiesas procesos.
Ar sūdzību Jums ir nepieciešams griezties SB, tad, iespējams, pie advokāta un trasologa.
Mēs piedāvājam transportlīdzekļu trasoloģiskās ekspertīzes CSNg cietušajiem par bojājumu savstarpējo saderību un
to atbilstību CSNg norises mehānismam noteikšanu.
Valdis, 4.jūnijs 2003 0:00
Labdien!
Notika ceļu satiksmes negadījums, kurā Ceļu Policija par vainīgo noteica otro vadītāju. Griezos pie apdrošināšanas kompānijas, kurā vainīgā transportlīdzeklis bija apdrošināts. Pēc divu nedēļam man tika nosaukta aptuvenā aprēķinātā izmaksas summa, kā arī paziņoja, ka pašlaik lieta nodota trasologiem izskatīšanai. Pēc pusotra mēneša painteresējos kāda ir situācija un kad varētu notikt naudas izmaksāšana. Kompānijas pārstāvis paziņoja, ka pašlaik tiek sagatavots atteikums, jo trasologi esot izvērtējuši situāciju un noteikuši, ka esmu pārkāpis satiksmes noteikumu 75 punktu (par distances neivērošanu starp priekšā braucošo automašīnu. CSN notika šai automašīnai iebraucot manas automašīnas sānā). Jautājums ir sekojošs - vai šiem trasologiem ir tiesības apšaubīt CP lēmumu un apdrošināšanas kompānijai atteikt segt zaudējumus?
Ēriks Griģis:
CP lēmums attiecas uz administratīvo procesu par CSN pārkāpumu, kura rezultātā notika CSNg.
Apdrošināšanas atlīdzība ir zaudējumu atlīdzināšanas process, kurā lēmumu pieņem apdrošināšanas sabiedrība, nevis CP.
vārds Agnese, 2.jūnijs 2003 0:00
Es gribu pirkt auto. Vai Jūs varētu mani apgaismot, cik maksā pārrakstīšana, vai ir vēl kādas nodevas utt.? (Auto - OPEL 1991g. 1.6l)

Liels paldies jau iepriekš :)
Ēriks Griģis:
1. Fiziskai personai pārrakstīšana un reģistrācijas apliecība Ls 12,48;
2. Reģistrācijas numura zīme (parastā) Ls 13,16;
3. Ceļu nodoklis...Kalkulators atrodas CSDD mājas lapā;
4. Ir jānoslēdz CAOA līgums.
5. Izziņas tālrunis 7025777.
vārds ILMARS, 1.jūnijs 2003 0:00
Man ir MB 200TE 1992g.Cik es sanjemshu atlidzibu,ja apdroshinashanas komp. to noraksta pec avarijas.Es esmu cietushais,man maksa vainigaa OCTA.
Ēriks Griģis:
Atlīdzību par CSNg bojā gājušo automobili noteiks zaudējumus izraisījušā transportlīdzekļa īpašnieka atbildības apdrošinātāja sabiedrība.
Automobiļa vērtība SB katalogā nav uzrādīta. Pēc apskates to noteiks eksperts, tad aprēķinās faktisko vērtību.
Zaudējumu atlīdzību ietekmēs Jūsu izvēle attiecībā uz atliekām - paturēsiet tās sev vai nodosiet apdrošinātājam.
Par sākuma lielumu faktiskās vērtības noteikšanā apdrošinātājs var izmantot EURO 4500, kas atbilst 5-durvju kombi sērijai, kas izgatavota sākot ar 09.1988. Faktisko vērtību ietekmēs tirgus cena Latvijā, nobraukums, ekspluatācijas apstākļi, īpašnieku skaits, nobrauktie km, papildaprīkojums, tehniskais un vizuālais stāvoklis.
vārds Dainis, 25.maijs 2003 0:00
Vai Audi 100 89 g., 2,3E, turpinot braukt ar graboshiem hidrauliskajiem kompensaatoriem, tos nemainot, nevar notikt kautkas slikts dzineejam? Vai augstaakaas kvalitaates ella ietekmee grabeesanas stiprumu? Vai taisniiba, ka nesildot vasaraa dzineeju, samazinaas taa nodilums?
Ēriks Griģis:
Jautājums neatbilst foruma tēmai. Uzdodiet to kolēģim foruma sadaļā
"Tehniskie jautājumi".
vārds Dainis, 25.maijs 2003 0:00
Vai 89.g. audi 100 2,3E var liet gan 95, gan 98 benziinu? Ja ziemaa nesilda normaali, tad ir noziime, ka apmaina tosolu, jeb arii jaamaina termostats? No cik graadiem buutu jaasaak darboties dzineeja dzeseesanas ventilatoram? Kaapeec, nospiezot bremzes, mirgo sarkanaa gaismina, kas it kaa briidina, ka nav liimenis, kaut gan stuures pastiprinaataajam ir liimenis, bremzu skidrumam ir liimenis arii ellai ir liimenis, bremzu kolodkas (priekseejaas)nodilusas liidz pusei?
Ēriks Griģis:
Jautājums neatbilst foruma tēmai. Uzdodiet to kolēģim foruma sadaļā
"Tehniskie jautājumi".
vārds Dainis, 25.maijs 2003 0:00
Kas pec avarijas sedz cietushajam treilera un maksas staavvietas izdevumus.
Ēriks Griģis:
Cietušajam - CSNg zaudējumus izraisījušā transportlīdzekļa īpašnieka atbildības apdrošinātājs, ja ir dokumentāls pamatojums - apmaksāts čeks vai maksājuma uzdevums.
Maksas staavietas nepieciešamība ir jāpierāda, tad CSNg zaudējumus izraisījušā transportlīdzekļa īpašnieka atbildības apdrošinātājs, ja ir dokumentāls pamatojums.
vārds Niks, 22.maijs 2003 0:00
Labdien.
Man ir Baltikums apdrošināšana KASKO, apdrošināšanas summa dalās divās daļās (otrā daļa jānomaksā pēc pusgada). Bija ceļu satiksmes negadījums kurā bija zināms vainigais un zaudējumus sedza vainīgā obligātā apdrošināšana. Vai mana apdrošināšanas kompānija Baltikums ir tiesīgi paturēt zaudējumu atlīdzibu, kā otru neapmaksāto iemaksas daļu, ja tā nauda nekādā sakarā nav viņu? Ja man ir taisnība, tad ko man darīt?
Ēriks Griģis:
CAOA sabiedrība atlīdzina zaudējumus īpašniekam - tas varētu būt jūs, Nik.
Kā "Baltikums" ir ticis klāt jūsu zaudējuma atlīdzībai? Es gribētu kādu nieciņu nosūtīt savam paziņam, un man ir vēl viens, kas arī neatteiktos...Pasakiet, kā?
Ja esat parakstījis KASKO apdrošināšanas līgumu, kura noteikumos tas ir paredzēts, tad varat neatbildēt.
Girts, 16.maijs 2003 0:00
Labdien, mani interesee, kur es varu uzzinaat par to , kaa apreekina mutu auto ievestam no aarzemeem?? Vai ir kaut kur kaads katalogs?
Ieprieks pateicos!
Ar cienu Girts
Ēriks Griģis:
Latvijas Muitā, katalogs ir un tas ir nopērkams...arī kioskā, Bauskas 86.

Lasītākie raksti

Jaunie raksti