Kas draud iekšdedzes automobiļiem, ja peļķe ceļā izrādījusies dziļāka nekā gaidīts? To TV Autoziņām skaidro Auto Bassadone servisa tehniskais speciālists Edgars Lulle.
Hidrotrieciens iespējams gadījumos, ja cilindra sadegšanas kamerā īsā laikā nokļūst liels daudzums ūdens. Visbiežāk tas notiek pārlieku ātri izbraucot ūdens škēršļus. Automašīnas priekšgals saceļ ūdens vilni, kas caur gaisa savācēju, kanāliem un gaisa filtru nokļūst dzinējā. Tā kā ūdeni nav iespējams saspiest, virzulis sacā ceļā sastop pretestību. Visbiežāk neiztur kloķa klaņa sistēmas vājākais elements klanis. Jebkurā gadījumā dzinēja remonta izmaksas pēc hidrotrieciena būs lielas.Kāda tilpuma dzinējiem hidrotrieciens ir bīstamāks un kāpēc, vai dīzeļdzinēji ir izturīgāki par benzīna dzinējiem, un kā atbrīvot degkameras no iesūktā ūdens, uzzināsit, noskatoties video.
Auto Bassadone principā ir normāls kantoris. Reizēm, arī kam negadās. Daudz darba. Bet nu NEVAJAG braukt ar ielas auto ūdenī. Ja nu tikai tas nav BYD Tank 8 vai līdzīgs, sagatavots.
Redzi peļķi nebrauc, ātrāk un lētāk pa citu ceļu apbraukt. Bet ja nu ļoti gribas forsēt, apgriezies tad ar aizmuguri, lēnām sekojot līmenim, ar minimāli iespējamiem dzinēja apgriezieniem RPM mēģināt. Ja redzi ka nevar tad atpakaļ krastā. Auto nav zemūdene.
Pat braucot pa līmeni, kas jau līdz pus riteņiem, ir iespēja ilgtermiņā tikt pie nevajadzīgām problēmām.
Visu pareizi uzrakstiji un piekrītu, bet tas tak ir priekš garā vājajiem, spicais džeks forsē peļķi ar akvaplanēšanas metodi un paļaujās uz veiksmi😁