Pirmdien, 2.novembrī, sasaukta Satiksmes un transporta lietu komitejas sēde, kurā deputāti spriedīs par iespējamiem risinājumiem veloinfrastruktūras attīstībai Aleksandra Čaka ielā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa.
Čaka iela ir viena no noslogotākajām transporta maģistrālēm Rīgas centrā, kurā automašīnas un sabiedriskais transports līdz šim ir pārvietojušies divās joslās katrā virzienā, un arī tad "pīķa stundās" ielā veidojās lieli satiksmessastrēgumi. Rekomendējoša velojosla pašlaik ir izveidota Čaka ielai paralēlajā Kr.Barona ielā.
Satiksmes departaments ir sagatavojis vairākus eksperimentālus risinājumus Marijas un Aleksandra Čaka ielā, paredzot pagaidu velojoslas abās brauktuves pusēs.
Ir izstrādāti divi risinājumi, kā veidot velojoslas regulētos krustojumos - viens, kad velojoslas "stop" līnija pirms krustojuma tiek izvirzīta uz priekšu, vai otrs, kad velojosla pirms krustojuma tiek pārtraukta, lai autovadītāji, nogriežoties pa labi, iebrauktu velojoslā.
Tostarp tiek piedāvāts arī risinājums, ka Marijas un Aleksandra Čaka ielā netiek veidota veloinfrastruktūra, saglabājot esošo situāciju - esošo joslu skaitu un maģistrālā veloinfrastruktūra tiek veidota Krišjāņa Barona ielā.
Piedāvātie varianti būs eksperimentāli un tikai pagaidu risinājums, lai pavasarī varētu izanalizēt transporta plūsmas rezultātus, iespējamos ceļu satiksmes negadījumus un pieņemt galīgo lēmumu, sola pašvaldība.
Lai lemtu par šo jautājumu, uz sēdi aicināti gan "Rīgas satiksmes" pārstāvji, gan apvienības "Pilsēta cilvēkiem" pārstāvji, gan arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvji, kuri ir veikuši Čaka ielas satiksmes auditu.
Komitejas sēde notiks klātienē, bet epidemioloģiskās drošības dēļ būs ierobežojumi apmeklētājiem. Sēdes norise tiks translēta mājaslapā "riga.lv".
Tā tendenciozo sava un vienīgā neapšaubāmi "pareizā" viedokļa stūmēji - Pilsēta (atsevišķiem) cilvēkiem, lielākoties atvilkās uz Rīgu no provinces.
Atnāca uz metropoli - vietu, kura, kā pareizi atzīmēts tāda izauga dēļ rūpnīcām, ostas, tirdzniecības, izklaidēm, dēļ trokšņā un dēļ tā, ka tā nekad neguļ - proti dēļ tā, ko paši tagad cīīgi grib aizliegt, jo lūk Brīvības ielā lakstīgailis krūmā nedzied, kā tas ir bijais mājās - provinces klusumā, no kurienes tie hipsteri paši nākuši.
Lielākā daļa to "umņiku", strādā darbu, kuru var veikt no jebkurienes, ka tik ir internets. Nu kas tiem traucēt turpināt mitināties savā viensētā, dobelē, ludzā vai kandavā - tur irviss tas, ko tie grib iespiest Rīģā un nav nekā no tā, ko no rīgas grib izskaust... Šito es nekādi nesaprotu!
Kāda mārrutka pēc jārestartē Rīga atbilstoši provinces labuma mērauklai? Lai dodās restartēt "laukus"!