Zaļās vienošanās mērķu sasniegšanai Eiropas finansējums arī Rail Baltica 2

Foto: Publicitātes attēls

SM | 17.jūlijs 2021 15:48

Apstiprina finansējumu Eiropas Zaļās vienošanās mērķu sasniegšanai: finansējums piešķirts arī Rail Baltica projektam

Ceturtdien, 15. jūlijā Eiropas Komisija (EK), apliecinot apņemšanos nodrošināt videi draudzīga, lietotājiem droša un viedos risinājumos balstītu transporta tīklu attīstību, vienojās par 242,2 miljonu eiro liela finansējuma piešķiršanu no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility jeb CEF) transporta infrastruktūras projektiem. Vienošanās paredz finansējumu Baltijas valstīm Rail Baltica projekta īstenošanai, indikatīvais finansējuma apmērs Latvijai aptuveni 5 miljoni eiro.

“Šonedēļ mēs pieņēmām svarīgus tiesību aktu priekšlikumus, kas palīdzēs Eiropas Savienībai (ES) līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu neto emisijas par vismaz 55%. Pētījumi, kurus mēs šodien atbalstām ar Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta palīdzību, veicina šo mērķi. Tie ir sākumpunkts daudziem projektiem, kas palīdzēs paātrināt pāreju uz viedu un ilgtspējīgu transporta tīklu. Turpmāk, plānojam atvēlēt 30 miljardus eiro transporta, digitālās un enerģētikas projektiem, izmantojot Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta programmu 2021. – 2027. gadam, tuvinot mūs Eiropas Zaļās vienošanās mērķu sasniegšanai” teica Eiropas Savienības transporta komisāre Adina Joana Valena (Adina-Ioana Vălean).

“Rail Baltica ir valsts tautsaimniecības attīstībai būtisks projekts, kas tiek īstenots, piesaistot ES līdzfinansējumu. Top mūsdienīga dzelzceļa līnija, kas savienos mūs ar Eiropu, paverot jaunas biznesa iespējas. Vienlaikus, veidojam ērtu reģionālo satiksmi, kas ievērojami uzlabos iedzīvotāju mobilitāti. Esam gandarīti, par līdzšinējo veikumu Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzekļu piesaistē”, komentē Satiksmes ministrijas valsts sekretāres vietniece Ligita Austrupe.

ES turpina atbalstīt projektus, kas palīdz sasniegt Eiropas Zaļās vienošanās klimata mērķus. Kopumā finansējuma atbalsts piešķirts 68 pētījuma projektiem, kas nākotnē veicinās infrastruktūras uzlabojumus, un pēc to īstenošanas palīdzēs izveidot trūkstošos transporta savienojumus Eiropā, atbalstīs ilgtspējīgu transportu un radīs jaunas darbavietas. Vairāk nekā puse atbalstīto projektu veicinās spēcīgāka Eiropas dzelzceļa tīkla izveidi, attīstot pārrobežu savienojumus un nostiprinot tā nozīmīgākos posmus.

Finansiālo atbalstu saņems arī visas trīs Baltijas valstis Rail Baltica turpmāko projekta aktivitāšu finansēšanai no Kohēzijas fonda līdzekļiem. Indikatīvais finansējuma apjoms Latvijai ir aptuveni 5 miljoni eiro. Plānots, ka finansēšanas līgums tiks noslēgs līdz 2021.gada beigām.

Līdz šim Latvija saņēmusi CEF finansējumu aptuveni 313 miljonu apmērā, piedaloties CEF 1, 2, 3 un CEF 6 uzsaukumos.

ES atbalstīs pētījumus, kas vajadzīgi nākotnes dzelzceļa infrastruktūras projektu īstenošanai, kas atrodas Eiropas transporta (TEN-T) pamattīklā, ar eiro 181,4 miljonu finansējumu 37 uzsaukumā pieteiktiem projektiem. Projekti finansēšanai izvēlēti konkursa kārtībā, ES dalībvalstīm piedaloties 2020. gada beigās izsludinātajā uzsaukumā. ES finansiālais ieguldījums tiek piešķirts kā dotācijas, ar atšķirīgu līdzfinansējuma likmi atkarībā no tā, vai projekts atrodas valstī, kas ir tiesīga saņemt Kohēzijas fonda atbalstu, vai ne.

CEF transporta programmas ietvaros, piešķirti 23,4 miljardi eiro no ES  budžeta periodam no 2014. līdz 2020. gadam TEN-T projektu līdzfinansēšanai ES dalībvalstīs. Kopš 2014. gada ir izsludināti seši CEF uzsaukumi projektu pieteikumu iesniegšanai, atbalstot 955 projektus par kopējo summu 23 miljardi eiro transporta nozarē.

Pēc izvēlēto projektu apstiprināšanas ES dalībvalstīs, Eiropas Komisija tuvāko nedēļu laikā pieņems oficiālus lēmumus par finansēšanu procesu. Pēc tam Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra (CINEA) uzsāks darbu pie līgumu noslēgšanas ar projekta saņēmējiem.

 
Visi komentāri
 
imzz 18.jūlijs 2021 13:05
0 2 Atbildēt

Indikatīvais finansējuma apjoms Latvijai ir aptuveni 5 miljoni eiro. Nopietni, kungi ? Tas tak kā vilkam zemeņoga.

gunbox 19.jūlijs 2021 10:42
0 1 Atbildēt

Ļoti jācer, ka finansējums ir vienīgais ar ko Latvija līdzdarbosies. Ņe daj bog sāks vēl mūsu vaņas un koļas pieņemt darbā, ko otkatu dēļ nepietiek algot profesionāļus. Es 2x padomāšu, pirms sēsties vagonā Latvijas robežās. Jādomā, ka Lietuvā ir identisks stāsts. Vispār projekta organizātoriem būtu nepieciešams nosūtīt oficiāla valsts vēstule, ka naudas plūsmas ir jākontrolē pastiprināti, jo Latvijā viss notiek kriminālā līmenī līdz pat ministrijām.

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Ātri braucošs motocikls un auto kreisais pagrieziens (+ VIDEO) 7

Divu komponentu savienojums, kas arī šoreiz noved pie smagas avārijas. Lasīt vairāk

 

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Peugeot 3008 Hybrid 4 pret Suzuki Across (+VIDEO)

Uzlādējamā hibrīda sistēma padara automašīnu draudzīgāku videi un piešķir parametrus, kādi pamatmodelim nekad nav bijuši. Peugeot 3008 ir dabūjis pilnpiedziņu un 300 zirgspēkus. Līdzīgi parametri ir Toyota RAV4, taču ir viens āķis - šī nav Toyota, bet gan Suzuki Across. Lasīt vairāk

 

Auto iegādes tendences: Latvijas autoparks kļūst “zaļāks”, ko veicina jaunu auto iegādes pieaugums 3

Šogad būtiski pieaudzis pieprasījums pēc finansējuma gan jauno, gan lietoto automašīnu segmentos, liecina Swedbank dati. Populārākais auto jauno automašīnu segmentā ir Toyota, bet mazlietotu auto segmentā – BMW. Lasīt vairāk

 

Tesla atliek Roadster, Cybertruck un Semi ražošanas startu 7

ASV elektromobiļu ražotājs Tesla paziņojis, ka atliek sportiskā Roadster, pikapa Cybertruck un kravas vilcēja Semi ražošanas startu Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti