Motoreļļa mūsdienīgai piedziņas sistēmai 6

 

Foto: Publicitātes attēls

Total Energies | 21.oktobris 2021 13:19

Mūsdienās motoreļļa veic ne tikai piedziņas vienības funkciju, bet arī daudzas citas. Piemērs tam ir automašīnas, kas aprīkotas ar iekšdedzes dzinēju un sadales ķēdes piedziņu.

Šī sistēma hidraulisko spriegotāju barošanai izmanto eļļu. Pārslogota (izstrādājusies) eļļa vai nepareizi izvēlēta viskozitāte var izraisīt ķēdes piedziņas kļūmi un pat dzinēja sadilšanu.

Iekšdedzes dzinējiem ir divu veidu zobu piedziņas veidi – siksnas un ķēdes. Pēdējos gados daži ražotāji ir izmantojuši īpašu šo risinājumu hibrīdu, t.i., zobsiksnu, kas darbojas eļļā (tā sauktā karstās eļļas tehnoloģija). Šādu dzinēju piemēri ir PSA 1.2 PureTech un Ford 1.0 EcoBoot. Tomēr ir vērts pieminēt, ka šis risinājums tirgū pirmo reizi parādījās 2008. gadā. Karstās eļļas tehnoloģija ļauj ievērojami palielināt zobu piedziņas izturību (siksnu nomaiņu pat ik pēc 240 000 kilometriem), pozitīvi ietekmējot uzticamību un ekoloģiju. Cits jautājums, protams, ir par kopējo dzinēja izturību, kas smagu samazinātu dzinēju gadījumā nebūs ievērojami lielāka. Tas pats attiecas uz dzinējiem, kas aprīkoti ar zobķēdēm. Lai gan agrāk tai praktiski nebija vajadzīga apkope, mūsdienās ķēdei, neskatoties uz pagarināto kalpošanas laiku, nepieciešama regulāra pārbaude un nomaiņa.

Kā zināms, zobķēdei nepieciešama pastāvīga eļļošana, jo tā darbojas uz atbilstošām sliedēm. Eļļa piegādā arī hidrauliskos spriegotājus, kuru uzdevums ir pareizi nospriegot ķēdi un noņemt tās darbības rezultātā radīto atslogojumu. Viens no iemesliem, kāpēc automašīnas ar šāda veida bojājumiem, proti, saplīsušu ķēdi, nonāk autoservisos, ir nepareiza motoreļļas kvalitāte, viskozitāte vai eļļas līmenis. Pārāk zems eļļas līmenis neizbēgami noved pie ķēdes plīsuma pat pie nelielas slodzes. Šī iemesla dēļ eļļas kvalitātei un tīrībai ir būtiska nozīme, lai saglabātu zobķēdi labā stāvoklī. Zobķēdes plīsums var izraisīt kloķa-virzuļa sistēmas iznīcināšanu un pat motora galvas bojājumus.

Tas pats attiecas uz karstās eļļas zobu piedziņas tipa sistēmu. Šāda siksna darbojas klusāk un ar mazāku pretestību nekā klasiskā zobsiksna. Tā ir arī daudz izturīgāka – 1.0 EcoBoost dzinējam zobsiksna jāmaina ik pēc 240 tūkstošiem kilometriem vai ik pēc 10 gadiem. Tajā pašā laikā karstās eļļas sloksne ir izgatavota no materiāla, kas atšķirībā no “sausās” nepasliktinās saskarsmē ar motoreļļu. Lai saglabātu kustīgās siksnas izturību eļļas vannā, ir jāizmanto eļļa ar transportlīdzekļa ražotāja ieteiktajiem parametriem. Piemēram, 2021. gada Citroen C4 Cactus automašīnai, kas aprīkota ar 1,2 PureTech 130 ZS dzinēju un karstās eļļas siksnu, ieteicamā eļļa ir Quartz Ineo First 0W-30 no “TotalEnergies”. Tomēr papildus kvalitātes un viskozitātes klasei vienlīdz svarīga ir savlaicīga eļļas maiņa.

"Eļļu izmantošana, kas atbilst attiecīgajiem ražotāja apstiprinājumiem, ir izšķiroši svarīga loma  zobsiksnas vai ķēdes izturībai eļļas vannā. Papildus iepriekš minētajiem piemaisījumiem vai viskozitātes izmaiņām ir vēl viens svarīgs parametrs, proti, eļļas savietojamība ar elastomēriem un gumijām, no kurām izgatavotas siksnas. Tāpat papildus ražotāja ieteikumiem, kas noteikti lietošanas instrukcijā, siksnas nomaiņas intervāls jāsamazina līdzīgi eļļas maiņas intervālam. Tas, savukārt, ir atkarīgs no diviem aspektiem – vadītāja braukšanas stila un izmantošanas apstākļiem. Braucot tikai pa pilsētu un veicot nelielus attālumus, kuru laikā dzinējs nevar pietiekami sasilt, tiek radīti sarežģīti apstākļi jebkurai eļļai. Eļļā uzkrājas netīrumi un degviela, kas var ietekmēt siksnas kalpošanas laiku. Šajā gadījumā siksna noteikti ir jāmaina biežāk. Ražotāja ieteiktos maksimālos maiņas intervālus var izmantot gadījumā, ja netiek pārslogota automašīna un tiek nodrošināta iespēja dzinējam sasilt. Šie noteikumi attiecas ne tikai uz automašīnām, kas aprīkotas ar zobu piedziņu un kurās tiek izmantota motoreļļa, bet arī uz visiem citiem transportlīdzekļiem, ko darbina iekšdedzes dzinējs," skaidro Andžejs Hušatinskis (Andrzej Husiatyński), “Total Polska” tehniskās nodaļas vadītājs.

Daudz kas ir atkarīgs arī no vadītāja braukšanas stila. Agresīvas braukšanas rezultātā eļļa ātrāk zaudēs vēlamos kvalitātes un viskozitātes parametrus. Rezultātā netiks nodrošināta pienācīga eļļošana un dzesēšana, kas var veicināt priekšlaicīgu dzinēja atteici. Neatkarīgi no zobu piedziņas veida situācijās, kad tā darbojas ar motoreļļu, eļļas izmantošanai saskaņā ar transportlīdzekļa ražotāja ieteikumiem ir izšķiroša loma šīs sistēmas izturībai un darbībai bez traucējumiem.

 
Visi komentāri
 
torkjis 21.oktobris 2021 18:16
5 0 Atbildēt

Autors profenes 1.kursu pabeidzis?

Jumu 21.oktobris 2021 19:15
6 7 Atbildēt

Bendzīniekiem eļļa jāmaina pēc nobraukuma ne vairāk kā 10 tūkst., dīzeļiem ne vairāk kā 7 tūkst., ja gribi bez problēmām braukāt. Tās lielā nobraukuma "rekomendācijas" labāk nelasīt vispār. Pēc rekomendētajiem nobrauktajiem 30 tūkst. dzinējā eļļas vietā būs tāda putra, ka bail skatīties.

650 22.oktobris 2021 2:43
0 1 Atbildēt

Jā..ne to ka putra, pilnīga totāl Pļutka tur/būs.Nerunājot par Lohu skaita kumulatīvā indeksa asstronomisko pieaugumu.

Vieča 22.oktobris 2021 11:07
2 1 Atbildēt

Nu nav tā ka 25-30 k eļļas maiņas nāk putra ārā, bet nu, pats tāpat neieteiktu veikt apkopes pēc tik liela nobraukuma, ir īpaši mazlitrāžas dzinējiem tā jauda ir pārlieku liela priekš tā tilpuma un tā resursu nav diez ko liels, bet dzinējiem kam tilpums sākas no diviem litriem ir vismaz kāds resurss, bet personīgi mainītu ik pēc 10k ar visu Castrol longlife eļļu, un tāpat Castrol vairāk nevienam neieteiktu.

Teslonis 21.oktobris 2021 23:03
2 0 Atbildēt

Mūsdienīgas piedziņas auto jāeļļo varbūt tikai gultņi, pēc simts štukām.

HE 22.oktobris 2021 9:39
1 1 Atbildēt

Tikai pirms gultņu eļļošanas janomaina reduktors ;)

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Porsche pastāsta par jauno Macan

Vācijas sportisko luksusa automobiļu ražotājs atklājis informāciju par jauno Macan, kas tagad būs pieejams kā pilnībā elektrisks transportlīdzeklis, divās divmotoru pilnpiedziņas versijās. Lasīt vairāk

 

Arī pārāk lēna braukšana var radīt avārijas situācijas (+ VIDEO) 11

Satiksmes drošību veido daudz un dažādi aspekti. Viens no tādiem ir – cik droši vadām savu transportlīdzekli un cik labi iekļaujamies satiksmes plūsmā. Nereti no autovadītājiem dzirdamas sūdzības par citu satiksmes dalībnieku pārgalvīgu braukšanas stilu. Tomēr ir arī tādi, kas kopējā satiksmes plūsmā neiekļaujas, jo dažādu iemeslu dēļ brauc pārāk lēni. Arī šāds braukšanas stils var radīt neprognozējamas situācijas uz ceļa. Lasīt vairāk

 

Putas vai rezerves ritenis ? TV Autoziņu eksperiments (+VIDEO) 13

Modernajās vieglajās automašīnas vietas rezerves ritenim itin bieži nemaz nav, jo rats aizņem vietu un ir smags. Tomēr melnajā stundā tas noderētu. Tā uzskata arī Autoriepu Nama direktors Oskars Krampāns, kurš izrāda Autoziņām dažādus rezerves riteņu veidus. Populārākais ir pagaidu jeb mazais rezerves ritenis, tautā saukts par "desu" vai "tableti". Pagaidu rezerves ritenis ir kompromiss starp pilnvērtīgu riepu un vispār neko. Ar tādu drīkst braukt ne tālāk par 80 km un ne ātrāk kā 80 km/h. Pagaidu riepa ir ne vien mazāka, bet arī plānāka. Lasīt vairāk

 

Laika kapsula: sportiskais 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT ar tikai 716 km nobraukumu (+ FOTO) 6

Nīderlandē piedāvā lieliski saglabātu „laika kapsulu” – 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT, kas savā 32 gadus garajā mūžā nav nobraucis pat 1000 kilometrus. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti