Analīzē par mobilo sarunu priekšapmaksas karšu lietotāju datu reģistrēšanu secināts, ka šāds solis būtu nelietderīgs, aģentūrai LETA pastāstīja Satiksmes ministrijas (SM) pārstāvis Aivis Freidenfelds.
Iepriekš skaidrots, ka minētā pasākuma mērķis ir veicināt ēnu ekonomikas apkarošanu un sekmēt pret valsts drošību vērstu pasākumu un terorisma operatīvu novēršanu, kā arī nodrošināt personas, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, iespējami ātrāku noskaidrošanu.
Freidenfelds norādīja, ka SM sadarbībā ar Iekšlietu ministriju, Tieslietu ministriju un citām tiesībsargājošām iestādēm analizēja šo ieceri.
''Tika panākts kopējs viedoklis, ka esošajos apstākļos reģistrācijas ieviešana atzīstama par nelietderīgu un nesamērīgu ēnu ekonomikas apkarošanas mērķa sasniegšanai. Līdz ar to izmaiņas likumdošanas aktos, kas paredzētu veikt priekšapmaksas karšu lietotāju reģistrāciju, netiek plānotas,'' sacīja Freidenfelds.
Aģentūra LETA jau rakstīja, ka oktobra otrajā pusē valsts sekretāru sanāksmē izsludināja SM sagatavoto informatīvo ziņojumu par mobilo sarunu priekšapmaksas karšu lietotāju datu reģistrēšanu, secinot, ka tas vērtējams kā atbalstāms process.
SM rosināja izstrādāt normatīvo aktu grozījumus, lai nodrošinātu, ka mobilo sakaru operatoriem ir tiesības sniegt pakalpojumu karšu lietotājiem tikai pēc karšu lietotāju datu reģistrēšanas.
Ēnu ekonomikas apkarošanas padome 2016.gada jūnijā apstiprināja Valsts iestāžu darba plānu ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016. līdz 2020.gadam, kas paredzēja SM, iesaistot nozares asociācijas, līdz 2016.gada 31.decembrim izvērtēt iespēju un lietderīgumu tiesiskā regulējuma ieviešanai, kas paredzētu pienākumu mobilo sakaru operatoram reģistrēt personas, kura iegādājas mobilo sakaru operatoru priekšapmaksas karti, identificējošus datus, piemēram, personas kodu, sasaistot reģistrētos datus ar konkrēto karti.
Mobilo sakaru operatoru pērn oktobrī izteiktie viedokļi daļā jautājumu par obligātu karšu lietotāju datu reģistrāciju bija atšķirīgi, piemēram, "Tele2" ieskatā plānā izvirzītie mērķi netiktu sasniegti, bet tiktu radīts administratīvais slogs mobilo sakaru operatoriem, savukārt LMT un "Bite Latvija" pauda viedokli, ka karšu lietotāju datu reģistrācija ir plānā noteikto mērķu sasniegšanas svarīgs rīks, kas neprasa lielus ieguldījumus no mobilo sakaru operatoru puses, vienlaikus norādot, ka pieprasījumam pēc priekšapmaksas pakalpojumiem ir vērojama tendence samazināties, ko veicina tādi mobilo sakaru pakalpojumi, kurus lietot var tikai reģistrēti lietotāji. Kopumā informācija, kas saņemta no iesaistītajām pusēm, tajā skaitā citu valstu pieredze, liecinot, ka karšu lietotāju datu reģistrācija ir vērtējama kā atbalstāms process.
Latvijas Juristu apvienība ir aktīvi iesaistījusies un vairākkārt sniegusi informāciju, kas pamato karšu lietotāju datu reģistrācijas ieviešanas nepieciešamību, jo, ieviešot karšu lietotāju datu reģistrāciju, tiktu sasniegti mērķi, ko paredz ēnu ekonomikas apkarošanas plāns, kā arī tiktu panākti daudzi citi uzlabojumi - tā atvieglotu krāpšanas un citu noziegumu atklāšanu un samazinātu resursu patēriņu, kas tiek veltīts mobilo sakaru pieslēgumu īpašnieku noskaidrošanai.
Ja visiem mobilo sakaru lietotājiem būtu obligāti jāreģistrējas, vairs nebūtu jēga izmantot priekšapmaksas kartes vispār.