Ātrums nav ienaidnieks! 6

11.marts 2011 11:22

Ātrums ir viens no jūtīgākajiem drošības ķēdes elementiem, kas var ne tikai izraisīt neskaitāmus ceļu satiksmes negadījumus, bet arī nodrošināt stabilu, drošu un visiem satiksmes dalībniekiem pieņemamu satiksmes plūsmu un braukšanas komfortu.

Pats ātrums nav nedz labs, nedz slikts. Novērtējumu iegūst tā pareiza vai nepiemērota pielietošana. Tādēļ rūpes par satiksmes drošību nav tikai un vienīgi aktivitātes ar mērķi ierobežot kustības ātrumu.

Bieži vien nepamatoti un dažkārt pat negaidīti satiksmes ātruma ierobežojumi, var izraisīt avārijas situāciju vai vismaz apgrūtināt braukšanu, kas neliecina par braukšanas kvalitātes uzlabošanos.

Tādēļ Latvijas Automoto biedrība (LAMB) pozitīvi novērtē Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieka Edmunda Zivtiņa 9. martā notikušajā Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē atkārtoti izteikto viedokli, ka būtu lietderīgi pārskatīt un iespējams palielināt braukšanas ātrumu atsevišķos ceļu posmos.

Katrs autovadītājs ir saskāries ar nepamatoti un pat neloģiski izvietotām ātrumu ierobežojošām ceļa zīmēm, piemēram, mēnesi pirms vai divus pēc remontdarbiem konkrētos ceļa posmos. Tāpat labi zināms, ka atšķiras braukšanas apstākļi vasarā uz ziemā. Ja sniega seguma dēļ konkrētā ceļa posmā ziemā jāpārvietojas ar stipri ierobežotu ātrumu, tad līdzīga situācija nav vasarā, sausā un saulainā laikā. Ātrumu ierobežojošās ceļa zīmes ir mobilas, to izvietojums ik pa laikam ir jāpārvērtē un jāveic nepieciešamās izmaiņas.

No nepareizi izvēlēta braukšanas ātruma visvairāk cieš mazaizsargātie satiksmes dalībnieki, kā velosipēdisti, mopēdisti un, protams, gājēji. Aizvadītajā gadā notika 215 ceļu satiksmes negadījumi, un mazaizsargātie satiksmes dalībnieki cieta 112 gadījumos, tātad vairāk nekā pusē, pie kam 78 no cietušajiem bija kājāmgājēji. Svarīgi izprast, ka noteiktu sociālo grupu pārstāvjus, kuru vidū ir liela daļa mazaizsargāto satiksmes dalībnieku, nesasniedz tradicionālā mediju reklāma un akcijas. Lai šo auditoriju sasniegtu jāmeklē mazāk tradicionāli veidi, kā pašvaldību, sociālo dienestu un darbinieku, iespējams pastnieku, medicīnisko dienestu, pašvaldības policijas iesaiste, tādejādi panākot, ka, piemēram, informācija par atstarotāju nozīmi un satiksmes kultūru kopumā nonāktu līdz katram kājāmgājējam, velosipēdistam un mopēdistam.

No vienas puses varam būt lepni par pirmo vietu ES, salīdzinot satiksmes negadījumos bojāgājušo skaita samazinājuma procentuālo statistiku. Tajā pat laikā salīdzinot bojā gājušo kopējo apjomu Latvijā, citās dalībvalstīs un vidēji ES, ir acīmredzamas, ka daudz vēl darāmā. Ja Latvijā 2010. gadā bija 97 bojāgājušie uz miljons iedzīvotājiem, tad vidēji ES 70, bet, piemēram, Vācijā, kur uz lielajām maģistrālēm vispār nav ātruma ierobežojumu, bojā gājis 51 cilvēks uz miljonu, savukārt Zviedrijā bijuši 39 negadījumi. Svarīga iespēja šīs traģiskās statistikas samazinājumam būs eZvana ieviešana, kura nepieciešamību LAMB vienmēr ir atbalstījusi. http://www.lamb.lv/index.php?nid=14 Nozīmīgi, ka Latvijas Republikas Ministru kabinets šogad ratificējis eZvana ieviešanas memorandu. No 2013. gada eZvana aprīkojums būt obligāts visos jaunajos automašīnu modeļos ES telpā, tādēļ svarīgi, lai arī pārējās komunikāciju iekārtas un dienesti būtu atbilstoši nodrošināti.

Satiksme ir komplekss un savstarpēji saistīts mehānisms, kurā gan ātrumam, gan rūpēm par mazaizsargātajiem satiksmes dalībniekiem, gan pavasara bedrēm un bieži nekvalitatīvajam ceļu remontam, gan modernajām tehnoloģijām, piemēram, eZvanam ir sava unikālā vieta.

Juris Zvirbulis, LAMB prezidents, Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis

 
Visi komentāri
 
281975. viesis 11.marts 2011 13:21
0 0 Atbildēt

jau pēc virsraksta uzminēju autoru... :D

281976. viesis 11.marts 2011 13:40
0 0 Atbildēt

Skaidrs, ka nav ienaidnieks. Ātrums ir draugs ;)

281978. viesis 11.marts 2011 14:02
0 0 Atbildēt

jau atkal ar savu debiilu e-zvanu te trinkshkina!

obligats gps iebuvets katraa auto buus tikai totaalaas kontroles un sodiishanas pamatelements

281981. viesis 11.marts 2011 20:24
0 0 Atbildēt

tukshmuldonja atkal pljurkshkina par ezvanu....

un jaa, aatrums nav nedz labs, nedz slikts.... taapat kaa shnjabis nav nedz labs, nedz slikts...

281987. viesis 13.marts 2011 3:43
0 0 Atbildēt

autors nav bračka fanam?

282049. viesis 15.marts 2011 13:54
0 0 Atbildēt

Būtībā, uz visām maģistrālajām šosejām izbraucot no Rīgas - ātrumu varētu palielināt līdz 100 - 110km/h. Uz daudzjoslu šosejām to var pacelt līdz pat 120km/h. Jautājums ir tikai par šoseju tehnisko kvalitāti. manuprāt, būtisks traucēklis ātrumiem slapjā laikā ir asfalta izdiluma sliedveida rievas. Reali, lietainā laikā daudzviet autovadītāji sitīsies biežāk - tas ir neizbēgami. šaubīgās vietās, protams, var salikt ierobežojuma un samazinājuma zīmes. Būtībā visu to procesu tuvā nākotnē kontrolēs daudzie jaunie fotoradari.

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Govs dzīva, mašīna uz sāniem (+ VIDEO) 1

Cenšoties izvairīties no sadursmes ar govi, vadītājs "nogulda" kravinieku uz sāniem. Lasīt vairāk

 

Finišējis minirallijs “Amata”, uzvara Kalvim Blūmam / Ralfam Lipstokam (+ FOTO)

Sestdien, 31.jūlijā, Cēsu pusē norisinājās minirallijs “Amata”. Lietus, kas bija pamatīgi lijis visu iepriekšējo nakti, trasi padarīja vēl sarežģītāku un dalībniekiem nācās parādīt visu savu meistarību, lai ātri un bez liekām kļūdām pievarētu minirallija distanci. Lasīt vairāk

 

“DB Schenker” ir vēl par soli tuvāk sūtījumu piegādei ar iespaidīgajiem VoloDrone kravas droniem (+ FOTO) 3

Pilsētas gaisa transporta pionieris “Volocopter” un vadošais loģistikas uzņēmums “DB Schenker” paziņoja, ka ir pabeigta elektrisko kravas dronu, kas paredzēti virszemes loģistikas operāciju veikšanai, izmantošanas konceptuālā projektēšana. Lasīt vairāk

 

Volkswagen Taigo – krosa kupeja 28 Eiropas valstīm (+ FOTO) 28

Volkswagen jaunumu ražos koncerna rūpnīcā Spānijā, Eiropā tā pārdošana sāksies 2022.gada pirmajos mēnešos. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti