Situācija automašīnu tirgū: kāpēc lietoti auto ir tik dārgi? 2

Luminor | 27.oktobris 2021 8:02

Automašīnu tirdzniecība šobrīd piedzīvo brīdi, kad pieprasījums būtiski pārsniedz piedāvājumu – tirgotāju noliktavās nav lielu uzkrājumu un kavējas klientu pasūtītie jaunie auto, kas veicinājis būtisku pieprasījuma pieaugumu pēc lietotām automašīnām.

Kā liecina Auto Asociācijas dati, neskatoties uz pieaugumu pavasarī, vieglo auto tirgus pēdējos mēnešos piedzīvojis kritumu – septembrī par 7,6 %, salīdzinot ar 2020. gadu. Kāda ir pašreizējā situācija auto tirgū un kādi faktori to ietekmē, skaidro Luminor Līzinga vadītājs Raivo Bāle.

Piegāžu krīze

Automašīnu tirgu šobrīd nosaka problēmas ar automašīnu detaļu piegādi. "Covid-19 krīze veicinājusi piegādes ķēžu traucējumus, slēgtas ražotnes un ir problēmas ar elektronisko komponentu nogādāšanu automašīnu ražotājiem, kā rezultātā kavējas jaunu spēkratu piegāde pasūtītājiem. Transportlīdzekļu karkasi ir gatavi, bet trūkst pusvadītāju mikroshēmas, tāpēc tos nav iespējams nokomplektēt līdz galam," komentē R.Bāle.

Vēl viens faktors, kas ietekmē pašreizējo situāciju, ir pāreja uz dabai draudzīgākiem automobiļiem, tāpēc auto ražotāji ir spiesti pārstrukturēties un pielāgoties, lai samazinātu mašīnu kaitīgumu videi.

“Pārejot uz jaunām tehnoloģijām, autobūves nozarei ir ļoti strauji jāiziet attīstības process, lai saglabātu konkurētspēju," saka R.Bāle. "Ja, piemēram, viedtālruņu un televizoru tehnoloģiskā attīstība ir sasniegusi teju augstāko punktu, tad elektroauto līdz tam vēl tāls ceļš ejams un ir iespējami daudz uzlabojumi.”

Pārdošanas apjomi turpinās samazināties

Ātrāku pāreju uz elektroautomobiļiem kavē fakts, ka tie ir ievērojami dārgāki nekā transportlīdzekļi ar iekšdedzes dzinējiem.

"Tas galvenokārt ir saistīts ar automobiļu ražotāju investīcijām elektroauto tehnoloģiju attīstībā," skaidro Luminor Līzings vadītājs. “Šobrīd klienti vairāk raugās uz mašīnām ar iekšdedzes dzinējiem, bet šo automašīnu vairs nav tik daudz gan vides prasību, gan piegāžu problēmu dēļ. Līdz ar to pašreizējais piedāvājums ir nepietiekams.”

Īpaši problēmu izjūt lielākie automašīnu zīmoli, kurus skar pašreizējā krīze un kuri tirgo spēkratus jau gadu uz priekšu. "Var prognozēt, ka tuvākajos mēnešos jaunu automašīnu pārdošanas apjomi, salīdzinot ar attiecīgo periodu pagājušajā gadā, turpinās samazināties," prognozē R.Bāle.

Lietotu auto tirgus

Visas iepriekšējās problēmas, ar ko šobrīd saskaras jaunu automašīnu tirgotāji, diemžēl atstāj ietekmi arī uz lietotu spēkratu tirgu. "Situācijā, kad jaunu automašīnu piedāvājums ir nepietiekams un elektroauto ir pārāk dārgi, tad lietotās automašīnas aizpilda tukšumu un ceļas arī to cena. Lai piegādātu lietotas automašīnas no citām Eiropas valstīm uz Latviju, starpnieki pieprasa augstāku cenu un līdz ar to pieaug arī lietotu automašīnu izmaksas," stāsta R.Bāle. Saskaņā ar Auto Asociācijas datiem septembrī ievestas 5454 lietotas automašīnas, kas ir par 19% vairāk nekā 2020. gada septembrī.

Luminor Līzings vadītājs skaidro, ka, neskatoties uz pandēmijas ierobežojumiem, kopumā iedzīvotāju spēja pildīt savas finansiālās saistības ir uzlabojusies, un viņi ir gatavi veikt arī dārgākus pirkumus, kas var veicināt elektroauto pārdošanas apjomu pieaugumu. Tas savukārt var palīdzēt apturēt cenu augšupeju un veicināt ātrāku pāreju uz videi draudzīgākiem transporta līdzekļiem. “Lai gan elektroauto īpatsvars tirgū joprojām ir mazs, pagājušajā gadā novērots reģistrēto elektroautomobīļu skaita pieaugums par 230%, salīdzinot ar gadu iepriekš, kas ir ļoti pozitīva tendence. Īpaši liels videi draudzīgāko automašīnu īpatsvara pieaugums vērojams augstākās klases automobiļu segmentā,” komentē Luminor Līzings vadītājs.

Populārākie komentāri

2 Lasīt visus komentārus →
5 0 Atbildēt

Bet kaut kā jau ir jāuzbur ilūzija. Pusvadītāju ilūzija redz kā strādā. Viss notiek. Vidēji turīgam pircējam pie vienas vietas, ka auto par 5-10k dārgāks. Šķērsgiezumā uz 20% mazāk pārdoto auto nopelna to pašu, ko pārdotu kā iepriekš.

4 0 Atbildēt

Luminora lizinga vadītājam ,maz saprašanas par auto tirgu pie mums. Nu nav palikuši dārgāki lietoti auto, un arī pied;av;ajums Latvijā aktuālajā 10-20 gadu autotirgū ir pietiekams. ja ir samazinājums tad tas tikai dēļ ekonomiskās situācijas, jo tomēr lētāk ir pieķibināt esošo auto nekā iegādāties jaunu, nu protams ja vecais nav pilnīgi izjucis un sapuvis. par elektroauto vispār kas ir 230 proc no auto ,kuri salidzināt ar pārējiem auto var uzskatīt,ka pie mums nav vispār, ja būtu 100 tūkst proc tad to varētu uzskatīt par kaut kādu pieaugumu. laikam luminoram šavaki iet ar līzingiem, vaebūt laiks nomest procentus

Pievienot bildi Pievienot video

Izceltie raksti

Porsche Taycan varētu pazust no tirgus līdz 2030. gadam

Atkal uzjundījušas runas par to, ka Porshe elektriskā flagmaņa dienas ir skaitītas. Par to runāts ne reizi vien, tomēr ražotājs šo informāciju pagaidām nav oficiāli apstiprinājis. Lasīt vairāk

Atjaunota ceļu satiksmes negadījuma dēļ bloķētā satiksme uz Ventspils šosejas 1

Atjaunota svētdien notikušā ceļu satiksmes negadījuma dēļ bloķētā satiksme uz Ventspils šosejas, pirmdienas rītā vēsta VSIA "Latvijas Valsts ceļi". Lasīt vairāk

Granulu netrūkst - vainīga ažiotāža (+ VIDEO) 1

Lai gan apkures sezona vēl nav sākusies, granulu pircēji jau šobrīd saskaras gan ar būtiski augstākām cenām, gan dažviet arī ar grūtībām tās iegādāties. Nozares pārstāvji gan saka – granulu Latvijā fiziski netrūkst, tirgū vienkārši izveidojies ļoti liels pieprasījums. Un tieši lielais pieprasījums šobrīd būtiski ietekmē arī granulu cenu. Lasīt vairāk

Degvielas cenas Latvijā: litrā nav starp augstākajām ES, bet pret ienākumu līmeni - dārga (+ VIDEO) 5

Degvielas cenas Latvijā pēdējā laikā augušas, taču cik dārga degviela pie mums ir salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm? Atšķirības ir ievērojamas. Skatoties tikai uz cenu par litru, Latvija nebūt nav starp dārgākajām valstīm. Taču aina būtiski mainās, ja degvielas cenu salīdzina ar iedzīvotāju ienākumu līmeni. Lasīt vairāk

Lasītākie raksti

Jaunie raksti