Kā rīkoties, ja auto uz ceļa saslīd? Skaidro eksperts 12

 

Foto: Publicitātes attēls

Gjensidige | 7.decembris 2023 13:46

Ziema nes sev līdzi gleznainu, sniegotu ceļu ainavu, taču tā sagādā arī izaicinājumus autovadītājiem, īpaši, ja runa ir par slideniem ceļa apstākļiem.

Neatkarīgi no tā, vai esat pieredzējis šoferis vai iesācējs, zināšanas, kā ziemā rīkoties ar slīdošu automašīnu, ir ļoti svarīgas savai un citu uz ceļa esošo cilvēku drošībai. Gjensidige Latvija sagatavojusi praktiskus padomus, ko ņemt vērā, lai izvairītos no neparedzētām situācijām uz ceļa, un braukšana būtu droša pat nelabvēlīgākajos laika apstākļos

“Līdz ar ziemas atnākšanu, palielinās negadījumu skaits uz autoceļiem. Pēc Valsts Policijas datiem Latvijā, piemēram, pirmdienas laikā kopumā reģistrēti 163 ceļu satiksmes negadījumi. Būtiski atcerēties, ka braukšanai ziemā ir nepieciešama pastiprināta uzmanība un pielāgošanās spējas. Neatkarīgi no tā, vai pārvietojaties ar pilnpiedziņas vai vienas ass piedziņas auto, savas braukšanas prasmes nedrīkst pārvērtēt. Saglabājot mieru, pielāgojot braukšanas paņēmienus un sagatavojoties, jūs varat droši pārvietoties pa ziemas ceļiem. Tāpat svarīgi atcerēties, ka labāk ir ierasties galamērķī nedaudz vēlāk, nekā riskēt ar negadījumu steigas dēļ,” stāsta autovadīšanas apmācības eksperts un augsti kvalificēts instruktors Ronalds Burnickis.

Kā izvairīties no bīstamām situācijām?

Ziemas laikā ceļi pārvēršas par sarežģītu reljefu, kas prasa pastiprinātu piesardzību un braukšanas paradumu maiņu. Kā norāda braukšanas instruktors, braucot pie stūres nelabvēlīgos laikapstākļos, ļoti būtiski atcerēties, ka bremzēšanas ceļš ir ievērojami garāks nekā normālos apstākļos. Tas nozīmē, ka katram braucējam ir jāatceras ievērot lielāku distanci starp priekšā braucošo auto, un braukšanas ātruma samazināšana ir jāuzsāk ievērojami laicīgāk. Braucot ar mazāku ātrumu, autovadītājam ir lielāka iespēja kontrolēt auto arī tad, ja tiek izjusta sānslīde.

Tomēr, lai izvairītos no nepatikšanām, ir jāatceras dažas elementāras lietas, viena no tām ir pareiza roku turēšana uz stūres. Pareizi rokas būtu turēt uz pulksten bez piecpadsmit trijiem, jo šādi autovadītājs strauji var reaģēt uz bīstamām situācijām. Brīdī, kad jūsu automašīna sāk slīdēt, ir dabiski izjust panikas uzliesmojumu, tomēr galvenais ir saglabāt mieru, dziļi ieelpot, turēt rokas uz stūres un mēģināt koncentrēties uz ceļu. Ne mazāk svarīgi ir izvairīties no pēkšņām kustībām gan bremzējot, gan gāzējot, gan arī veicot stūres manevrus.

Vai tavs auto ir gatavs ziemai?

Braucot ar automašīnu ziemā ir jābūt pārliecinātam par tās tehnisko stāvokli un savām iemaņām. Būtiski ir auto aprīkot ar labām ziemas riepām, jo tām ir izšķiroša nozīme, lai nodrošinātu jūsu drošību, manevrētspēju un vispārējo braukšanas pieredzi sarežģītajos ziemas apstākļos. Mūsdienās automašīnas tiek aprīkotas ar dažādām elektroniskajām sistēmām, kas ievērojami palielina satiksmes drošību pat uz slidena ceļa, piemēram, ABS (riteņu pretbloķēšanas sistēma) un ESP (elektroniskā stabilitātes sistēma).  Šīs sistēmas sāks darboties automātiski, kad automašīna zaudēs saķeri, taču jāatceras, ka tās ir domātas, lai autovadītājam palīdzētu, bet tās nepaveiks darbu viņa vietā.

Ko darīt, ja auto tomēr saslīd?

Ja, braucot pa sniegotajiem ceļiem, radusies sānslīde, šoferim jābūt mierīgam un jāievēro daži ieteikumi. “Pirmkārt, nepieļaujiet kļūdu – ķerties pēc bremzes pedāļa, lai novērstu auto izslīdēšanu no ceļa. Pēkšņa bremzēšana var izraisīt kontroles zaudēšanu uz apledojušiem vai sniegotiem ceļiem. Tā vietā bremzējiet maigi un vienmērīgi. Ja jūsu automašīna ir aprīkota ar bremžu pretbloķēšanas sistēmu (ABS), sistēma automātiski modulēs bremzes jūsu vietā. Galvenais censties neveikt pārāk asas kustības ar stūri un bremzēm”, konsultē braukšanas instruktors.

Ja mašīna ir saslīdējusi, tad gadījumā, ja braucat ar priekšpiedziņas auto, stūre ir jāpagriež izslīdēšanas virzienā, respektīvi, ja auto aizmugure slīd uz labo pusi, stūre ir jāgriež pa labi. Tas ļaus priekšējai piedziņai izvilkt mašīnu no saslīdēšanas un tā turpinās kustību taisnā virzienā. Braucot ar priekšējās piedziņas auto, eksperts iesaka arī nedaudz piespiest akseleratora jeb gāzes pedāli. Arī tad, ja braucat ar aizmugurējās piedziņas auto, stūre ir jāpagriež izslīdēšanas virzienā, taču gāzes pedālis ir jāatlaiž. Kad mašīna izlīdzināsies, var akurāti spiest gāzes pedāli. Saslīdot ar pilnpiedziņas auto visdrošāk būs rīkoties tāpat, kā ar priekšpiedziņas auto. Saglabājot mieru un veicot šīs darbības, jūs varat palielināt savas iespējas droši pārvietoties ar savu transportlīdzekli ziemas ceļu izaicinājumos.

 
Visi komentāri
 
650 7.decembris 2023 14:24
0 0 Atbildēt

Eu,LoLExPert,bet kāpēc tev tev tā mašina sasslīd? Kas pa iemeslu? Braukt nemāki, vai ko? Kā man ir jābrauc pa ieziepētu pusizkusušu sniega zampu? 

Braucu "pēc iespējas tuvāk Labajai" un (pēkšņi) iebraucu ar labo riteni kaut kādos šķidros suudios.Ko darīt?

Apdzinu vienu lohu uz 4sliežu pusizkusuša ceļa.Starp sliedēm brūni ieziepēta nenosakāmas konsistences zampa.Gribu tikt atpakaļ SAVĀ joslā, bet jūtu ka kaut kas nesanāk.KO man tagad darīt??

Braucu plūdenā pagriezienā, pretim nāk baļķuvedējs.Ar vienu riteni pa manu likumīgo pusi,plus vēl 2metrīgas šlakatas škiezdams Manā logā.Gribēju "dot/ceļu", bet piemiizu bikses.Ko darīt? 

Tumsā dzinu (kārtējo) uz 69 braucošu lohu, attālums līdz pretimbraucējiem bija (izskatījās) vairāk kā pietiekošs.Pretim nāca gara rinda, kuras galvgalī (izrādās,ka..) bija viens NOZIEDZNIEKS ar nedegošu VADĪTĀJA puses lukturi.Es to sapratu tikai TAD, kad tas kroplis bij jau gandrīz manā degungalā (purnapriekšā).Ko man darīt? Kurā virzienā jāgriež Stūre??

Sergejs 7.decembris 2023 17:01
0 0 Atbildēt

Nu kas attiecas uz situāciju ar lohu dzīšanu tumsā tad ir viens padoms: nebraukt ātrāk kā redzi, mūsu ceļu un satiksmes gadijumā tas bieži vien arī ir tie 69km/h lietainā novembra vakarā.

 Ieskatam video, par tēmu tipisks gadijums uz 4:30

www.youtube.com/watch?v=Nn3frlWWfG0

650 7.decembris 2023 20:54
0 0 Atbildēt

Nu zin kā, tālo gaismu vienmēr vajag taupīt- to labāk lai uzspīdina radinieki, 6dienā pl. pus1nos, 1majos Meža.

Galvenaiss, ka 99,69%gadījumu vienmēr varēs attaisnot ar leģendāro ieteikumu visur ieturēt 69km/h.

darklight 7.decembris 2023 15:44
1 0 Atbildēt

Atceros pirmo manu ziemu pie stūres. Liepājas šoseja, izejot no līkuma mašīnu sāka mētāt, un es tā no sirds pa bremzēm. Aizvirpuļoju kā vilciņš, attapos ar skatu pretējā virzienā un diviem riteņiem kupenā. Reāli nospīdēja, ka pretī neviens nenāca un atdūros pret kupenu nevis otrā šosejas pusē esošajā grāvī. Neko - ieslēdzu avareikas, uzpīpēju, metu riņķī un braucu tālāk. Kopš tā laika ir mācība attiecībā uz bremzēšanu ziemas laikā 😎

Krotow 7.decembris 2023 17:09
0 0 Atbildēt

Kam negadās. Pats pirmoreiz no ceļa ar pakaļu pa priekšu nošļūcu zem Garkalnes viadukta pirmajā braukšanas dienā ar instruktoru. A neko - izstūmu auto no kupenas ārā un braucu tālāk.

Pļurkt 7.decembris 2023 17:00
0 1 Atbildēt

Ja aizmugures piedziņas dīzelim samet pakaļu, tad nomest gāzi ir pat bīstami!! Es ieteiktu izslēgt sajūgu, ja ne pilnīgi, tad vismaz daļēji.

Benzīnniekam var mest nost gāzi pilnībā.

es 7.decembris 2023 17:29
0 0 Atbildēt

Ja auto slīd, tad ir jāturpina slidināties!

0pis 7.decembris 2023 17:32
0 0 Atbildēt

Dabas māte atsūtīja lubrikantu lielos daudzumos lai vaģilas var pasvīst pie stūres. Bet nedomājiet staipīt šļauku baudai, var gadīties pabeigt grāvī.

CP 8.decembris 2023 9:11
6 0 Atbildēt

Nu kā, ja auto saslīd, tā ir agresīva braukšana! Par to pienākas sods un soda punkti! Ja saslīd otrreiz, tiesības nost un slidinies ar kājām, cik uziet!

ZZZZ 8.decembris 2023 12:19
0 0 Atbildēt

Vācijā nav obligāti ziemas riepas, bet tevi obligāti tur sodīs ja brauksi ziemas periodā KAD IR sniegs ar vasaras riepām.

 Par video ar arklu. Klasika kad, nav oranžais signāluguns, tad to apgaismojumu lohtraktorists aizmugurē ieslēdza jau PAR VĒLU. Un steidzīgie kas apdzen garām šādām tehnikām nogriežoties no galvenā ceļa nedomājot/nesaprotot ka tur tie gabarīti var iznesties pa pusi joslas. Autobusiem pilsētā tas tur UZrakstīts uz pakaļas.

Nu un pilnai laimei varu atbildēt UZ, ko darīt? Bet vai jūs gribēsiet TO dzirdēt? Ļoti vienkārši...slēdz attiecīgo ceļu līdz beidzās krišņi un ceļu iztīra. JĀ TĀ gribat?

ZZZZ 9.decembris 2023 10:43
0 0 Atbildēt

Labs sižets auto žurnālistiem. Izbraukt pa slidenu trasi bez saslīdēšanas. 👍

650 10.decembris 2023 23:22
1 0 Atbildēt

Vispār jau kopš seniem laikiem tiek runāts/par! to, ka bez sānslīdes to suuda trasi varot izbraukt ātrāk, nekā "ar".Kamēr tas Lohs "slīd", tu vienkārši aizbrauc no viņa prom.

Un interessanti būt "uzzināt- kas tad te vērtējas augstāk.Vai "es" braucu (pa koplietošanas ielu) "ar" vai "bez" kaut kādas tās tur sānu slīdes.Un bez tā dēvētā Soda. Jā.

Tas (lohs) eX-perts (iespējamais bezpersoniskā raksta virtuālais autors) jo projām sūkā/ledu.Jo viņš ir abstrakti virtuāls personāžs, ar ko nav vārts pat uzsākt sarunu.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Ķīnas BYD pārdod hibrīdus un e-auto par 10 000 eiro, VW un Toyota prasa nedaudz vairāk 3

Ķīnas tirgū šobrīd izvērsusies bezkompromisa cīņa starp vietējo ražotāju BYD, kā arī Volkswagen un Toyota. Lasīt vairāk

 

Latvijas lietoto auto TOP-3 2023. gadā: BMW, Volvo, Volkswagen 5

Pērn Latvijā lietoto vieglo pasažieru automobiļu reģistrāciju skaits ir krities par 2,6%, salīdzinot ar 2022. gada rādītājiem. Savukārt pirktākais zīmols lietotu auto tirgū saglabājās BMW, otrajā pozīcijā atstājot “Volvo”, bet trešajā - “Volkswagen” markas automašīnas. Lasīt vairāk

 

Polijas lauksaimnieki plāno bloķēt automaģistrāli pie Vācijas robežas 5

urpinot protestus pret Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības politiku, Polijas lauksaimnieki plāno no svētdienas bloķēt galveno automaģistrāli, kas ved pāri Vācijas robežai. Lasīt vairāk

 

Jautājumā par elektrovilcieniem Rinkevičs redz pilnu "Pasažieru vilcienu" valdes atbildību 2

Jautājumā par elektrovilcieniem AS "Pasažieru vilciens" valde ir atbildīga par visu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti