Kāpēc pie automašīnas nomas apmaksas var rasties negaidītas papildu izmaksas? Kam jāpievērš uzmanība, parakstot nomas līgumu?
Kā rīkoties, ja, nomājot automašīnu, tai konstatēti defekti? Kā veidojas nomas depozīts un nomas maksājuma summa un kā izvēlēties piemērotāko apdrošināšanu? Par lietām, kam pievērst īpašu uzmanību, parakstot auto nomas līgumu, stāsta “Budget” klientu servisa speciāliste Elīna Šķendere.
Nomājot automašīnas, cilvēki bieži vien aizmirst vienu pamatpatiesību – ka jebkurš līgums pirms tā parakstīšanas ir uzmanīgi jāizlasa. “Nereti klienti teikuši, ka viņiem nav bijis laika izlasīt visu līgumu, taču tas nav attaisnojums. Pērkot vai īrējot māju vai dzīvokli, cilvēki uzmanīgi izlasa katru līgumu punktu, taču, nomājot automašīnu, tā ne vienmēr notiek. Diemžēl tādēļ nereti nākas saskarties ar dažām nesaskaņām, no kurām būtu bijis iespējams izvairīties,” stāsta Elīna Šķendere, automašīnu nomas uzņēmuma “Budget” klientu servisa speciāliste. Parakstot automašīnas nomas līgumu, vairākiem līguma punktiem jāpievērš īpaša vērība, jo daži no tiem var būt neskaidri. Īpaši tas attiecas uz tiem klientiem, kas automašīnu nomā reti.
Saņemot automašīnu, svarīgi pierakstīt visus tai konstatētos defektus. Saņemot automašīnu, tā noteikti jāapskata kopā ar autonomas uzņēmuma pārstāvi un jālūdz līgumā atzīmēt automašīnas tehnisko un vizuālo stāvokli. Ieteicams nofotografēt defektus, kas konstatējami automašīnai tās saņemšanas brīdī, lai nepieciešamības gadījumā būtu pierādījumi. Tāpat vajadzētu rīkoties arī atdodot automašīnu, sevišķi tad, ja automašīna iznomātājam tiek atdota ārpus biroja darbalaika vai ja autostāvvietā, kurā tā atgriezta, nav neviena uzņēmuma darbinieka. Ja automašīnai pirms tās nomāšanas ir kādi tehniski vai vizuāli defekti, tiem jābūt reģistrētiem un aprakstītiem nomas līgumā vai citā dokumentā. Ja esošais stāvoklis netiks reģistrēts, var tikt uzskatīts, ka tie radušies klienta dēļ.
Automašīnas nomas depozīts un tā summa. Elīna Šķendere stāsta, ka, nomājot automašīnu, klienti bieži vaicā, kādēļ nepieciešams nomas depozīts. “Galvenokārt tas vajadzīgs, lai risinātu situācijas, kad, atgriežot automašīnu, degvielas tvertne nav uzpildīta vai automašīnai piemērots sods par novietošanu neatļautā vietā vai tml. Parasti depozīts jāiemaksā automašīnas iznomāšanas brīdī, un tā lielums atkarīgs no nomas perioda ilguma, galamērķa un automašīnas klases. Mazāka depozīta summa vienmēr tiek piemērota nomas līgumiem, kuros ir nulles pašrisks. Luksusa automašīnu klasēm prasības ir stingrākas, piemēram, dažkārt jāiesniedz arī divu kredītkaršu dati,” skaidro Elīna Šķendere. Viņa arī atgādina, ka ar debetkarti nepietiek, lai rezervētu automašīnu, klientam ir jābūt derīgai kredītkartei.
Ir svarīgi pārliecināties, ka, veicot rezervāciju, ir zināms, kāda būs kopējā maksājamā summa. Nomas maksai var tikt pievienotas papildu izmaksas, piemēram, ja automašīnu vada jauns cilvēks vai autovadītājs ar nelielu pieredzi vai ja ir papildu autovadītājs, kā arī – ja automašīna tiek atdota citā vietā vai ārpus nomas darbalaika, nav uzpildīta degvielas tvertne vai atgriezti bērnu sēdeklīši, slēpju pārvadāšanas rāmji u.tml. Tāpat ieteicams noskaidrot, uz kurām valstīm ar nomāto automašīnu var doties no tās valsts, kur auto tiks nomāts, jo dažos gadījumos, šķērsojot citu valstu robežas, var rasties papildu maksas. Dažās valstīs un kultūrās, kā zināms, preces un pakalpojumi tiek piedāvāti diezgan uzstājīgi, tāpēc tur būtu īpaši jāpievērš uzmanība līguma tekstam, lai tajā netiek iekļauti papildu pakalpojumi, ko auto nomnieks patiesībā nav vēlējies.
Iegādāties autonomas uzņēmuma apdrošināšanas polisi ir izdevīgāk nekā pirkt to no brokera. Parakstot auto nomas līgumu, ir vērts pārliecināties, vai izvēlētā apdrošināšana sedz nomnieka apdrošināšanas vajadzības. Būtiski, ka automašīna ir apdrošināta pret zādzībām un bojājumiem – neatkarīgi no apstākļiem vai vainīgajām personām, zādzības vai bojājumu gadījumā finansiālā atbildībā būs jāuzņemas nomniekam. Jāpatur prātā, ka autonomā parasti tiek piedāvāts līgumā iekļaut papildu apdrošināšanu. No tās var atteikties, tikai tad ir jāpārliecinās, ka summa līgumā ir tāda pati kā rezervācijā. Apdrošināšanas polisi var noformēt arī pie brokera, taču jāņem vērā, ka tad nomniekam tiek piemērots standarta pašrisks – autonomas uzņēmums klientam piemēro standarta drošības depozītu, un turpmākā komunikācija ar apdrošināšanu saistītos jautājumos ir starp klientu un apdrošināšanas brokeri.
Līgumu par auto nomu labāk noslēgt savā valstī. Nomāt automašīnu, izmantojot savas valsts autonomas uzņēmumu pakalpojumus, ir ērtāk – tas atvieglo nomas procesu, jo ir iespēja apspriest visus pakalpojumus un vajadzības dzimtajā valodā. Sasniedzot galamērķi, vienīgais, kas būs jāizdara – jāpārbauda, ka viss ir tā, kā to paredz noslēgtā vienošanās. “Gadījumā, ja rodas problēmas pēc pakalpojuma izmantošanas, “Budget” piedāvā pēcnomas pakalpojumus, kas palīdzēs atrisināt citā valstī radušās situācijas, iesaistot klienta dzimtajā valodā runājošu pārstāvi,” uzsver Elīna Šķendere.
Par to nulles pašrisku - kad nomāju auto, vienmēr to ņemu, nodarbošanās specifikas dēļ laikam kļūstu paranoisks. Jāpiemaksā diezgan daudz, bet pirmajā reizē arī atmaksājās - Itālijas Alpos pārsitu riepu. Tiesa gan, Avis pēc tam ieturēja "gadījuma administrēšanas izdevumus" 45 euro. Tā ka, īsti nulles pašrisks pēc būtības tāpat nesanāk.