Satiksmes kontrolei pasaulē plaši izmanto tā saucamās sarkano gaismu kameras, kas piefiksē tos autovadītājus, kuri pārkāpj noteikumus pie sarkanās gaismas. Kā izrādās, šādas ierīces samazina drošību un tiek izmantotas galvenokārt peļņas nolūkos.
Šādas sistēmas tiek uzstādītas ar pamatojumu disciplinēt autovadītājus, lai tie nešķērsotu krustojumu pie sarkanās gaismas, tādējādi izvairoties no satiksmes negadījumiem. ASV medijs "Vox" norāda, ka vietās, kur ir sarkanās gaismas kameras, ir pieaudzis tādu negadījumu skaits, kur aizmugurē braucošais ietriecas priekšā esošā automašīnā, kas strauji apstādināta pie sarkanās gaismas. Rezultātā no vadītājiem tiek iekasētas soda naudas, taču reāli uzlabojumi ceļu satiksmes drošībai nav. Piemēram, Vašingtonas pilsētā (~7 milj. iedzīvotāji) ik gadu ar sarkanās gaismas kameru palīdzību iekasē apmēram 12,9 miljonus dolāru, kā arī šādu sistēmu ieviešanu regulāri pavada kukuļošanas skandāli.
Krietni iedarbīgāki drošības uzlabojumi rodas, ja ierastos krustojumus pārveido par lokveida krustojumiem, kas gan būs dārgi, vai arī palielinot luksofora dzeltenā signāla degšanas laiku. Krustojumos Floridā dzeltenās gaismas degšanas intervāls tika palielināts no 3.9 sekundēm līdz 4.8 sekundēm, kā rezultātā par 79% mazāk tika izrakstītas soda kvītis un samazinājās satiksmes negadījumu skaits. Arvien vairāk pilsētu ASV atsakās no sarkano gaismu kamerām, jo tās neattaisno sevi ceļu satiksmes drošības uzlabošanā.
Latvijā šobrīd nav kameras pie luksoforiem, kuras fiksē pārkāpumu un sūta soda kvīti, bet mums ir kameras, kuras pie noteikta pārkāpuma ātruma ieslēdz luksoforā sarkano gaismu. Tādas vietas ir Babītē, uz Jelgavas šosejas pie Olaines, Jūrmalā pie Dubultu stacijas uc.
Tīri novērojums: šajos krustojumos daudz biežāk var novērot autovadītājus, kuri pārkāpj sarkano gaismas signālu, īpaši bieži tas bija sākumā, kad ieprogrammētie pārkāpuma ātrumi bija salīdzinoši mazi.
Raksti komentāros, kādi ir Tavi novērojumi par šiem "viedajiem" krustojumiem. Vai tie uzlabo satiksmes drošību vai tieši pretēji to pasliktina!?
Vairāk lasi: portālā iAuto.lv par šo tēmu:
- Rūpes par drošību vai arī naudas pelnīšana: sarkano gaismu kameras neveicina satiksmes drošību (+ video)
- Latvijā plāno uzstādīt kameras, kas fiksēs sarkanās gaismas šķērsotājus; ASV pētījums rāda, ka šāda sistēma palielina avāriju skaitu (+ VIDEO)
- PAPILDINĀTS 12.09. ar CSDD atbildi; Vai sarkanās gaismas radaru sodi uzlabos satiksmes drošību Latvijā; iAuto jautājumi CSDD
- Cik droši ir ātruma radari uz luksoforiem (+ VIDEO)
Cik ilgs ir reakcijas laiks 150 kg smagam amerikānim ar trīskāršo hotdogu vienā un litrīgo kolu otrā rokā, braucot ar RAM 3500 un ieraugot sarkano gaismu luksoforā?
ja tev ir RAM 3500, tad priekš kam vispār bremzēt???
Lai visi sīkie nabagi dot ceļu.
youtu.be/jDUem5wWlQI?t=18
vai vēl:
www.youtube.com/watch?v=Ozgw6yxDRGI
youtu.be/Ca25rEo5JT0?t=54
Tik, kad divi RAM saskrienas tad vairs nav viennozīmīgi. ASV tā tagad ir problēma, no sākuma SUVus reklamēja kā drošākus, jo varēja saplacināt vieglos auto, bet kad visiem ir SUVi, tad atkal viss ir pa vecam.
uz sevi paskaties! Šitās izbrīnā paceltās uzacis un atkārušos žokļus sarkanā braucējiem var redzēt arvien biežāk. Tjipa ups (vai pģts) šoreiz šitiem zaļais ātrāk ieslēdzās kā vakar!