Satiksmes ministrija (SM) aicina visus interesentus piedalīties pasākumā "Nāc un brauc – izmēģini elektroskrejriteni drošā vidē!", kas notiks jaunatnes brīvdabas un koprades festivāla "Kopums" ietvaros 12. augustā plkst. 10.30 Jūrmalā, Dzintaru Mežaparkā.
Pasākumā būs iespēja piedalīties diskusijā par drošu pārvietošanos ar elektroskrejriteni ceļu satiksmē, kā arī izmēģināt drošu braukšanu trasē. Pēc diskusijas satiksmes ministrs Tālis Linkaits atbildēs uz jauniešus interesējošajiem jautājumiem par nozares aktualitātēm un izglītības iespējām transporta jomā.
Pieaugot braucēju skaitam ar elektroskrejriteņiem, ievērojami palielinājies ceļu satiksmes negadījumu un traumu skaits, kas gūtas, braucot ar elektroskrejriteni. Kā liecina Valsts policijas (VP) statistika, šogad sešos mēnešos jau ir reģistrēti 155 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti elektroskrejriteņi, kas pārsniedz visā 2020. gadā reģistrēto šādu negadījumu skaitu. Biežāk fiksētie pārkāpumi ir braukšana, pārvadājot pasažierus, braukšana reibumā un pie sarkanās gaismas.
SM Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktore Annija Novikova uzsver: “Bīstami ar elektroskrejriteni braukt diviem cilvēkiem vienlaikus. Īpaši liels risks ir uz elektroskrejriteņa vest mazu bērnu. Aicinu rēķināties ar smagu traumu sekām un neriskēt ar savu un citu braucēju un gājēju drošību. Vienkārši esiet uzmanīgi!”
Pasākuma mērķis ir diskusijā ar satiksmes ekspertiem akcentēt būtiskāko drošai braukšanai ar elektroskrejriteni un praktiskajā daļā apgūt elektroskrejriteņu vadīšanas prasmes – kā pārvietoties, lai ceļu satiksme būtu droša visiem tās dalībniekiem. Tāpat diskusijā interesentiem būs iespēja uzklausīt mediķu pieredzi par traumām, kas visbiežāk gūtas, braucot ar elektroskrejriteņiem.
“Strādājot Uzņemšanas nodaļā, ik dienu sniedzu palīdzību cilvēkiem, kas cietuši, pārvietojoties ar elektroskrejriteņiem, – vai nu paši bijuši vadītāji, vai arī tikuši notriekti. Aicinu ikvienu, bet jo īpaši jauniešus braukt apdomīgāk un brauciena laikā lietot individuālos drošības līdzekļus,” komentē Santa Miķele, Rīgas 2. slimnīcas ārste-rezidente traumatoloģijas ortopēdijas specialitātē. “Traumas, kas gūtas, pārvietojoties ar elektroskrejriteņiem, var būt smagas un komplicētas”, apliecina ārste, “gan plaši nobrāzumi, gan sejas kaulu lūzumi kopā ar ekstremitāšu lūzumiem vai arī abu ekstremitāšu lūzumi – lauztas abas rokas vai kāja un roka”.
“Tuul” vadītājs Latvijā Raivis Ozoliņš norāda: “Šādi izglītojoši pasākumi, kas vērsti uz jauniešu auditoriju kombinācijā ar veloinfrastruktūras sakārtošanu un kontrolējošo iestāžu pārbaudēm ikdienā, var būtiski uzlabot skrejriteņu kultūru un negadījumu statistiku“.
Pasākuma laikā “Tuul” piedāvās elektroskrejriteņu drošas vadīšanas izmēģinājuma braucienu – meistarības pārbaudi speciāli izveidotā trasē. Jaunieši vecumā no 14 līdz 18 gadiem izmēģinājuma braucienus varēs veikt, uzrādot velosipēda vadītāja apliecību un parakstoties par drošību.
Diskusijā piedalīsies Annija Novikova – SM Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktore, Juris Kreicbergs – CSDD Statistikas datu apstrādes daļas vadītājs, RTU docents, dr. Santa Miķele – ārste-rezidente traumatoloģijas ortopēdijas specialitātē, Rīgas 2. slimnīca, Raivis Ozoliņš – “Tuul” vadītājs Latvijā, Valters Karlsons – skrejriteņa vadītājs ar pieredzi, kā arī Valsts policijas pārstāvis.
Lai pārbaudītu ceļu satiksmes noteikumu zināšanas, trasi veikušajiem jauniešiem būs iespēja piedalīties viktorīnā. Nāc, piedalies un brauc droši!
Šodien braucu ar skrejriteni godīgi, pa brauktuvi un man piebrauc klāt NMPD mašīna un čalis pa logu sāk bļaut virsū, kas tu debīls esi, nomirt gribi, davai brauc pa trotuāru. Bet pa trotuāru nedrīkst, jo saskaņā ar CSN tas apdraud gājējus! Uzbraucu uz trotuāra, tur atkal gājēji pa muti sola! Jobcik, kā slikti tā nelabi, tā kā tāds leprozorijs, neviens tevi nemīl, kad brauc ar skūčiņu!