Veselā saprāta un satiksmes noteikumu pretrunas 7

13.janvāris 2011 0:00

Apgrūtinātie braukšanas apstākļi piespiež autovadītājus sasprindzināt loģisko domāšanu, pieņemot konkrētajai situācijai atbilstošu lēmumu, kas dažkārt piespiedu kārtā ir pretrunā ceļu satiksmes noteikumiem.

Diemžēl, šajā ziemā autovadītājam bieži ir jāizvēlas, principiāli ievērot satiksmes noteikumus un nenokļūt izvēlētajā galamērķī vai rīkoties atbilstoši situācijas prasībām, riskējot nonākt kāda aiz sniega čupas stāvoša ceļu policista nagos.

Gandrīz katrs autovadītājs, kurš regulāri pārvietojas sniegotajā Rīgā, ir saskāries ar situāciju, kurā vai nu pagriežoties vai turpinot taisnvirziena kustību, sniega sanesumu dēļ auto negaidot nokļūst un ir spiests turpināt kustību pretējās braukšanas joslā. Šādi novērojumi ir pat uz ielām ar divām braukšanas joslām abos virzienos un divām nepārtrauktajām līnijām ielas vidū. Tā tas ir Rīgā, Vesetas ielas divos posmos, pie fabrikas „Laima” un pie Olimpiskā centra, kur sniegs ir pilnībā „okupējis” vienu no kustības virzieniem divu joslu platumā, braukšanai atstājot tikai ielas otru pusi. Autovadītājs, nogriežoties uz Vesetas ielu, uzreiz nokļūst pretējās braukšanas joslā un ir spiests turpināt kustību, pārkāpjot noteikumus.

Tajā pat laikā jāuzsver, ka minētā situācija tomēr ir pretrunā ar ceļu satiksmes noteikumiem, tādēļ svarīgi būtu uz šādām „dabiski” sašaurinātām ielām izvietot vizuālu informāciju par pagaidu braukšanas kārtību un pēc iespējas ātrāk attīrīt nosprostoto brauktuves daļu.

Dabas kataklizmas vēl joprojām ir pārvērtušas daudzas mazās ielas par vienvirziena ar nenoteiktu braukšanas virzienu. Negaidītās situācijas piespiež autovadītājus būt pietiekami attapīgiem un savstarpēji tolerantiem, izprast situāciju un meklēt savstarpēji pieņemamas manevra iespējas, nestāvēt kā auniem uz šaura tilta ragus vienam pret otru pagriezušiem.

Par līdzīgām veselā saprāta un satiksmes noteikumu piespiedu pretrunām liecina lielais krītoša sniega un lāsteku rezultātā sabojāto mašīnu skaits. Protams, no vienas puses autovadītājam ir aktīvi jādarbina veselais saprāts, lai novietotu automašīnu drošā vietā, nepārkāpjot satiksmes noteikumus, tomēr bieži vien „no jumta krītošo nelaimi” uzreiz nevar nedz redzēt, nedz prognozēt. Šādā gadījumā atbildības smagums ir jāuzņemas ēku apsaimniekotājiem un atbildīgajām institūcijām, kas nav nodrošinājušas jumta notīrīšanu.

Jāatzīst, kamēr pilsētas satiksmē daudzās ielās sniegs ir radījis ārkārtas apstākļus, tikmēr no satiksmes organizācijas viedokļa šāds kompromiss ar satiksmes noteikumiem bieži ir neizbēgams. Pretējā gadījumā daudzi pilsētas kvartāli varētu pārvērsties par lieliem stāvošiem sastrēgumiem. Tajā pat laikā Latvijas Automoto biedrība (LAMB) pievērš uzmanību riskam, ka uzlabojoties satiksmes apstākļiem, vēlme rīkoties atbilstoši situācijai nevis satiksmes noteikumiem var saglabāties.

Piemēram, kādēļ ievērot ātruma ierobežojumu 30km/h naktī, kad ielas tukšas vai nebraukt pa sabiedriskā transporta joslu, kad sabiedriskais transports vispār nekursē? Šāda visatļautība nav pieņemama, tādēļ atbildīgajām institūcijām ir svarīgi jau šajos satiksmei sarežģītajos apstākļos informēt autovadītājus par pagaidu izmaiņām transporta kustības organizācijā nevis it kā pievērt acis, lai ar visu likuma bardzību mestos cīņā par pedantisku satiksmes noteikumu ievērošanu, tikko sniegs būs pakusis vai daļēji izvests.

Juris Zvirbulis,
LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis
 

 
Visi komentāri
 
281087. viesis 12.janvāris 2011 10:56
0 0 Atbildēt

Ļoti daudziem tas ir princips - braukt ar diviem riteņiem pretējā joslā. Ja priekšā būs šķērslis, tad nevar būt nekādas domas pat par piebremzēšanu, jārauj tik pretējā, gan jau tie pavāksies malā. Tas pats ar braukšanu joslās. Joslas iztīrītas, bet risas izbrauktas caur pretējo (līnijas redzamas), arī brauks pa pretējo.

Bet tie pretējās braucēji kautkā pazūd, ja pretī viņiem brauc gabarītos lielāks auto. :) Tāpēc jo lielāks auto, jo drošāka braukšana ziemā.

281091. viesis 12.janvāris 2011 21:16
0 0 Atbildēt

Visamizantāk ir nenotīrītās sabiedriskā transporta joslas, tad nafig tādas veidoja, ja labāk brauc pa joslām, kuras ir citu auto izbraukātas.

281093. viesis 13.janvāris 2011 7:50
0 0 Atbildēt

NEPROT ELEMENTĀRAS LIETAS!

PAŠU PAMATU - NEPROT BRAUKT PA CEĻA LABO MALU...

NEPROT ŠĶĒRSLI APBRAUKT,

IGNORĒ BLAKUS JOSLAS UN PRETĪMBRAUCOŠOS

RODAS SAJŪTA, KA SPOGUĻOS NESKATĀS :-(

A_P

281095. viesis 13.janvāris 2011 11:49
0 0 Atbildēt

pirmie jau tās risas sākot snigt iebrauc tie, kam bail no ceļa apmales/trotuāra.

Pēcāk tā arī ielu tīra atbilstoši risām un nonākam pie rezultāta - šausmīgi šauras ielas...

281102. viesis 13.janvāris 2011 20:47
0 0 Atbildēt

Bet CSN ir jāievēro jebkādos apstākļos, kruta. Viss jau labi, kamēr vadītāji savstarpēji saprotas, bet tiklīdz ir kāda sadursme tā tiek izvilkti CSN.

281105. viesis 14.janvāris 2011 0:08
0 0 Atbildēt

Tikko kā noliku C, D1. Nepārtrauktās un dubultās līnijas droši tika šķērsotas, arī nogriezties pa kreisi nebūt nevajadzēja no kreisā stāvokļa. Sniegs ieviesis pamatīgas korekcijas un visiem tas šķiet pašsaprotami.

281107. viesis 14.janvāris 2011 9:48
0 0 Atbildēt

Fascinee paarbraukshana paar Miilgraavaja kanaalu pa tiltu, videejaa reversaa josla beidzas kupenaa, pagaajushajaa nedeelaa bija arii crash - viens ievilka tajaa kupenaa, un 2 vinam astee vilcieninjaa!

To kupenu nevar novaakt, bet aiz kupenas iztiiriit apgrieshanaas vietu (tur ir celaziime braukt taisni - taatad apgriezties nedriikst) ir speejushi! unikaali

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Viesojamies Kuldīgā jaunajā mākslas kvartālā "Duna Brewery un KOPA" Kaļķu ielā 14 (+ VIDEO)

Latvijas Gada auto 2023 testa dalībnieki piestāj Kuldīgā, jaunajā mākslas kvartālā "Duna Brewery un KOPA". Eksperti šeit var atpūsties, bet elektroautomobiļi papildināt enerģijas krājumus. Lasīt vairāk

 

Vai drīkst glabāt riepas uz balkona? 3

Pēc katras nomaiņas riepas tiek novietotas glabāšanā līdz nākamai sezonai. Noteikti esat aizdomājušies, ka to kalpošanas ilgums atkarīgs arī no uzglabāšanas apstākļiem. Lasīt vairāk

 

Dabasgāzes un siltumenerģijas atbalstu piemēros automātiski

Nākamā apkures sezona būs dārga. Tāpēc valdība sagatavojusi dažādus iedzīvotāju atbalsta veidus. Bet kā pie tiem tikt? Kam atbalsts pienāksies automātiski, kam – nāksies pieteikties? Lai gan joprojām ir daudz nezināmo, šis tas kļuvis skaidrāks. Lasīt vairāk

 

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Toyota pirmais 100 % elektromobilis (+VIDEO) 5

Toyota ir hibrīdauto pionieris, turpretim sava elektromobiļa japāņiem nebija. Tāpēc pirmais 100% bateriju auto no hibrīdu senseja ir notikums, kas jāredz klātienē. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti