Nortel rakstīja: Par privāti pirktu jaunu auto nezinu, bet normālos kantoros parasti ir cilvēks vai nodaļa, kas atbild par autoparku. Nu tad lūk, mums arī tāds cilvēks ir. Un viņa lielākais prieks ir čakarēt dīlerus. Un darbs vainagojās panākumiem. Aizveda vienu no garantijas auto pēc dīlera veiktās lielās apkopes uz sadarbības servisu (normālu, ne dīlera) uz pārbaudi un konstatēja, ka motoram nav nomainīta zobsiksna un vēl šis tas, kautgan pavadzīmē tas ir iekļauts. Sarīkoja nelielu skandāliņu. Kopš tās reizes es arī savam auto pēc katras apkopes pārbaudu vai ir svaiga eļļa un līmenī, vai tiešām tas, kas rakstīts pavadzīmē ir izdarīts. Dīleris bez manas ziņas neatļaujās mainīt kautko vairāk kā paredzēts apkopes vai remonta piedāvājumā. Pat mašīnas, kuras ir remontējis apdrošinātājs tiek vestas uz sadarbības servisu pārbaudei. Tikko mašīnai beidzās garantija, dīlerim tiek izstiepts vidējais pirksts un auto turpina apkalpot savā servisā.
Jūsu aprakstītais piemērs (iekasēt par meliem, ka nomainīta zobsiksna) ir tikai viens no simtiem "nopelnīšanas" ieroču dīler- un parasto Profesionāļu arsenālā, kuru pielietošanas rezultātā rodas leģendas, ka jaunie auto ir neizturīgi, X marka vai modelis ir s?ds, Y dzinēji ir neuzticami, Z kārbas izvelk tikai garantijas laiku, tam vai šitam ir švaka piekare, tā vai šitā detaļa "parasti iztur tikai" 2-3 gadus vai 30-50tūkst.km, un tā tālāk. Vēlāk šīs leģendas atgriežas un palīdz Profesionāļiem gan melot par pieprasījumu (vajadzību remontēt), gan attaisnot savu "remontu" sekas.
Spēcīgs klients var uzvarēt Profesionāļus, bet tikai no izmaksu viedokļa. Pieņemu, ka jurid.personām, kuras cikliski maina diezgan jaunu autoparku, neko vairāk arī nevajag. Skatot no auto ilgtermiņa veselības viedokļa, Profesionāļus uzvarēt nevar neviens. Piemēram, ja spēcīgais-kašķīgais klients konstatē "nopelnīšanu" un izsit kompensāciju vai darba izpildi, tad Profesionālis iekš auto parūpēsies par iztraucētās "nopelnīšanas" vēlāku "atpelnīšanu". Viedāk un/vai kaut kur dziļāk. Jo 21.gadsimta auto nav Lego. Nav pārskatāms, un ikkatrā solī jebko var sačakarēt tā, ka neko neredz, bet sekas būs smagas, turklāt "nepareizas ekspluatācijas dēļ". Ja ļoti zinošs meistars, tad sekas paredzamā konkrētā laikā.
Jūs aprakstat pieredzi, kurā kāds "normālais/savs" serviss gan palīdz pārliecināties par dīlera/apdrošinātāja darbu, gan ir apkopes/remontu vieta pēc garantijas. Attiecībā uz pēdējo pieņemu, ka ne tikai zemāku izmaksu dēļ, bet arī objektīvi pārliecinoties, ka šī "normālā/sava" servisa darba ilgtermiņa sekas iekš auto ir labas, un ka tā apgalvojumi ir pamatoti (tas ir, pārbaudot šo servisu tāpat, kā šis serviss pārbaudīja dīleri/apdrošinātāju).
Eļļa patiešām ir jāpārbauda, kā ražotāji to tālredzīgi piekodina lietošanas grāmatiņās
Gadījums iz ierastā pārbaudes rituāla, pēc garantijas apkopes. Par laimi, uzreiz, stāvvietā pie dīlera stikla šķūņa. Eļļa jauna un, maita, tik sparīga, ka izlauzusies lejup platā straumē un sapulcējusies nestabilā ezeriņā uz aizsarga virs ģeneratora. Piešķiļot (nodrebinot dzinēju) viss būtu ietecējis tinumos. Izglābtais ģenerators nevainojami turpina dzenāt ampērus vēl 230t.km vēlāk. Pārbaudes netiešais ieguvums - aiztaupīju sev nepatīkamu (un auto nāvējošu) teātri, piemēram - "Atvainojiet, saremontēsim!" vai "Atvainojiet, nomainīsim!" (= noslaucīsim visas pēdas ārpus ģeneratora); vai "Tā jau bija!"; vai "Kad būs problēmas, piebrauciet"; pēc piebraukšanas vai uzreiz kaut kāda "Nepareiza ekspluatācija" vai "Garantija anulēta, jo gramstījies gar dzinēju!" (eļļas maršruta konstatēšanai nomontēju dzinēja plastmasas bruņas, stiprinājumos varbūt kāds kontrolhermētiķis). Perspektīva, ka dīleris nomaina detaļu uz sava (ne ražotāja) rēķina, arī ir atbaidoša. Pirmkārt, jebkuru Profesionāļu (dīleru, nedīleru) klasika - attieksme, paņēmieni un instrumenti visos soļos līdz detaļai un atpakaļ. Otrkārt, zaudējumu absorbēšanas nolūkā šiverīgais uzņēmējs varētu nolemt iebāzt auto jebko. Piemēram, ja detaļa pārklājas ar citiem vecākiem modeļiem, pamatīgi lietotu detaļu, kas izmelota no cita klienta auto dīlera "nopelnīšanas" vingrinājumos vai kļūmīgas diagnozes dēļ. Ja vispār nolaistos līdz diskusijām ar klientu par šādu ielikto detaļu, tad tā izrādītos esam forša, jo "rūpnieciski atjaunota".